Richard Sulík na témy slovenská politika, Európska únia a ekonomika.

Európska únia by vraj mala dať viac peňazí na boj proti kyberzločinu

Európska únia vytvorila v roku 2004 orgán, ktorého úlohou je dohliadať na bezpečnosť na internete – Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií (ENISA). Predstavitelia ENISA sa však v rozhovore pre portál Euractiv sťažovali …

Európska únia a ENISA

… na svoju podfinancovanosť. V dôsledku toho ENISA nestíha s vývojom nových technológií a nedokáže tak plniť úlohy, ktoré jej Európska únia pridelila. No zvýšenie rozpočtu ENISA je len ťažko žiaduce. Údajná „potreba“ vyššieho rozpočtu je totiž založená na absolútnom nepochopení fungovania trhu. … Viac.

Vystúpenie z eurozóny by malo byť jednoduchšie

Vystúpenie z eurozóny - mechanizmy

Vystúpenie z eurozóny by malo byť prakticky možné a určené aj v rámci základných zmlúv Európskej únie. Hovorí o tom špeciálna správa pre nemeckú vládu,  ... Viac.

Európska únia – základy sa narúšajú pre tvrdohlavosť poľnohospodárov

Európska únia - protesty

Európska únia bola založená na štyroch slobodách - sloboda pohybu osôb, tovarov, služieb a kapitálu. Koniec koncov, väčšina ľudí aj dnes vníma EÚ ako  ... Viac.

Eurozóna by podľa nemeckých ekonómov nemala mať spoločný rozpočet

Eurozóna - rozpočet

Eurozóna aktuálne prechádza vážnymi problémami, ktoré ohrozujú jej samotnú existenciu. Mnohí preto volajú po tom, aby sa eurozóna viac integrovala,  ... Viac.

Európska centrálna banka ušetrila štátom peniaze a zabrzdila reformy

Európska centrálna banka - štáty

Európska centrálna banka v posledných rokoch prijala opatrenia, ktoré výrazne uľahčujú zadlžovanie krajín eurozóny. Pred 3 rokmi to bol tzv. program OMT a  ... Viac.

Európska únia sa chváli podporou obetí globalizácie

Európska únia - EGF

Európska únia má mnohé programy na pomoc nezamestnaným z peňazí daňovníkov. Jedným z nich je aj tzv. Európsky fond na prispôsobenie sa globalizácii (EGF).  ... Viac.

Eurozóna môže byť vydieraná obrovským dlhom Talianska

Eurozóna - Taliansko

Eurozóna v tomto období doťahuje konkrétne detaily nového záchranného balíčka pre Grécko. No naliatím ďalších (vopred stratených) peňazí do Grécka problémy  ... Viac.

Energetická únia prinesie aj väčšiu regulačnú záťaž

Energetická únia - efektívnosť

Energetická únia je jednou z najväčších pripravovaných iniciatív Európskej únie. Energetická únia má za cieľ najmä plnú integráciu európskeho energetického  ... Viac.

Junckerov plán je blízko realizácie, no ďaleko od ekonomickej reality

Junckerov plán - projekty

315-miliardový Junckerov plán (oficiálne Európsky fond pre strategické investície, EFSI) sa pomaly blíži k realizácii. Podľa aktuálnych plánov by mal naplno  ... Viac.

Verejný dlh eurozóny mierne stúpol

Verejný dlh eurozóny - HDP

Verejný dlh eurozóny v prvom štvrťroku 2015 mierne stúpol. Ukazujú to dáta, ktoré zverejnil v utorok štatistický úrad Eurostat. Zatiaľ čo na konci minulého  ... Viac.