13. plat | Vláda pripravila nové sociálne balíčky. Každá strana z vládnej koalície však presadzuje svoje návrhy. Strana Smer chce napríklad opäť zvyšovať minimálnu mzdu a SNS navrhuje povinný 13. plat. Predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita považuje 13. plat za najväčšiu hlúposť …
… akú za posledné roky počul. Napriek tomu deklaruje, že liberáli sú ochotní niektoré navrhované vládne opatrenia podporiť. O súčasnej politickej situácii na Slovensku diskutoval Richard Sulík s Braňom Závodským v stredu 10. mája v rádiu Expres.
Dôležité je robiť poctivo opozičnú politiku
Po prvom roku vlády prichádza koaličná trojka s novými sociálnymi balíčkami. Ekonomika napreduje, nezamestnanosť klesá. V porovnaní s ČR to síce stále nie je ono, vláda je však navonok stabilná a jej členovia si odkazujú vzájomnú podporu.
Čo robí opozícia, ktorá prišla v priebehu roka o Lipšica a najnovšie aj o Matoviča? Richard Sulík sedí v europarlamente a čísla z prieskumov z opozície stále nerobia alternatívu voči Róbertovi Ficovi. Opozícii neprešla ani schôdza o Andrejovi Dankovi pre listovú kauzu, tak žiadajú aspoň hlavu kancelára Guspana.
Braňo Závodský: Ani po roku napriek vašim protestom, tlačovkám, aktivitám ľudia v prieskumoch neukazujú, že by vás považovali za zmenu. Kde sa stala chyba?
Richard Sulík: Ja by som takýto záver z toho nevyvodzoval, že sa stala chyba. Spomínam si, že dva týždne pred voľbami bola SaS na hranici zvoliteľnosti. Dnes sú naše preferencie asi trikrát silnejšie, ako boli vtedy. Tým chcem povedať, netreba tým preferenciám dávať príliš veľkú váhu, dôležité je robiť poctivo opozičnú politiku a najmä pripravovať sa na najbližšie voľby. A toto robí SaS dôsledne a už teraz.
Braňo Závodský: Oproti Smeru máte dlhodobo nízku podporu. Ako vlastne chcete byť alternatívou? Ak teda hovoríte, aké boli čísla pred voľbami, ja by som to zosumarizoval od volieb do dneška. Voľby versus povedzme agentúra Focus a jej prieskum verejnej mienky v apríli 2017. Smer voľby 28,3 %, apríl Focus 26,6 %. SaS voľby 12,1 %, apríl Focus 13,7 %. OĽaNO 11,2 % , Focus 9,2 %. Čiže ak zrátame vašu podporu a podporu vašich najbližších partnerov, vládu Smeru nenahradíte.
Richard Sulík: Neviem, či toto má byť politologické okienko, ale do volieb sú takmer tri roky a my sa pripravujeme. Minulý rok na jeseň sme predstavili našu víziu, ako by sa malo Slovensko uberať. Neviem, že toto iná strana spravila. Prednedávnom sme predstavili reformu Európskej únie. Tiež sme ako jediná strana takéto niečo predstavili. Nehovoriac o našich iných konceptoch typu Agenda 2020, čo je zásadné zlepšenie podnikateľského prostredia. Kde sa dokonca vládna koalícia rozsiahlo inšpirovala, čo ma teda veľmi teší, nech v tom pekne pokračujú, my máme dosť ďalších nápadov.
Braňo Závodský: Vy nemáte patent na všetky veci, pán predseda.
Jediná možná alternatíva voči Smeru je SaS
Richard Sulík: Netvrdím, že máme patent, ale tam sme to všetko poctivo spísali a zrazu niektoré návrhy vidím vo vládnych, čo hovorím, že ma teší, nech v tom pokračujú. Máme dosť nápadov.
Braňo Závodský: Ja sa toto všetko pýtam s ohľadom na vaše slová, nie na to, čo bude o rok alebo o dva, pretože my sme sa tu spolu rozprávali ešte nedávno, že SaS sa pripravuje na predčasné voľby. Vy ste hovorili, že vláda Roberta Fica koncom nášho predsedníctva končí. Po prvé, chceli ste na to ísť hneď, a čo teda podľa čísel nemáte. Po druhé, keď vy máte svoje stratégie, vláda má predsa vládny program. Čiže kedy a ako chce byť SaS skutočnou alternatívou povedzme aj s nejakými svojimi partnermi tejto zostave, ktorú tu dnes máme?
Richard Sulík: Treba povedať, že jediná možná alternatíva toho času voči Smeru je SaS. Vy dávate veľký dôraz na čísla, čo sú v prieskumoch, podľa tých čísel sme ešte dva týždne pred voľbami nemali byť v parlamente. Dôležité je sa pripraviť na to, aby sme presvedčili ľudí, že chceme spraviť Slovensko lepším. My a nie oni.
Braňo Závodský: Ale inak hovoríte, že by ste boli nepripravení, ak by tie voľby boli dnes.
Richard Sulík: Nie, myslím si, že tá miera pripravenosti je dosť vysoká na to, že by som nemal najmenšie obavy ísť do predčasných volieb, ale áno, vychádzame z toho, že voľby budú začiatkom roku 2020. Kšefty spájajú. Tiež som z toho prekvapený. Je pravda, že som ešte pár mesiacov dozadu tipoval, že sa to rozpadne. Priznávam, že tento môj tip nevyšiel. Viete kšefty spájajú a pozrite, do akých absurdností to ide.
Opozícia má lídra mimo parlamentu, na tom nie je nič zlé
Braňo Závodský: Áno, ale fakt je ten, že v tomto momente ani jediná z opozičných síl demokratickej opozície nemá v parlamente lídra – Sulík v Bruseli, Matovič oznámil, že nebude chodiť do parlamentu. Neľutujete tento moment, že ste predsa len neostali v NR SR a odišli ste do europarlamentu?
Richard Sulík: Ani trochu. NR SR pod vedením Andreja Danka dosiahla nové dno. Toto sa nedialo ani za Pašku. To nikde nie je napísané, že líder musí sedieť práve tam.
Braňo Závodský: Čo keby to bolo lepšie, keby ste sedeli tam?
Richard Sulík: Poznáte to s tým psom, že čo keby? Neviem odkiaľ sa to vzalo, že líder opozície musí sedieť v NR SR. Ja som na Slovensku veľmi často. Ja som sa nevytratil z verejného života tu na Slovensku.
Braňo Závodský: Vytratili ste sa z tej otvorenej verejnej debaty, ktorá prebieha v pléne NR SR.
Richard Sulík: Áno, je pravda, nemusím sa zúčastňovať tých žabo-myších vojen. Nemusím byť súčasťou toho, ako tam jeden druhého posiela k psychiatrovi a ako tam po sebe štekajú. Nemyslím si, že toto by mi malo nejako ublížiť. Ale ešte raz, dôležité nie je to, kto dá veselšiu alebo pohotovejšiu faktickú poznámku, dôležité je to, že keď chceme ísť do volieb a presvedčiť občanov, aby nás volili, tak musíme mať pripravené koncepty.
Braňo Závodský: Veľmi úprimne okomentujte ten stav, že opozícia nemá lídra v parlamente – jednou vetou.
Richard Sulík: Ja tam nemám čo komentovať. Áno, nemá lídra v parlamente, má ho mimo parlamentu, ale na tom nie je nič zlé.
Braňo Závodský: Váš komentár k rozhodnutiu Igora Matoviča. Čo na to hovoríte?
Richard Sulík: Ľudsky ho chápem. Ten tlak, ktorý na neho vyvíja režim, taký tu nebol na žiadneho poslanca od čias Gauliedera. Toto je niečo strašné, čo sa Igorovi deje. Igor to trochu zahmlieva. Tú debatu odpútava trochu iným smerom kvôli jeho štýlu politiky.
Desivé je, že štátna moc perzekvuje poslanca
Braňo Závodský: Chcete povedať, že si za to môže sám?
Richard Sulík: Nie, v žiadnom prípade, len trochu zahmlieva to, čo je vlastne jadro veci. Jadro veci je , že štátna moc perzekvuje poslanca. Ako policajti po ňom idú, ako ho pravidelne predvolávajú, prehľadávajú, ako predseda NR SR rozpráva o tom, čo je v jeho zdravotnej karte, premiér vyťahuje veci z daňových priznaní, ktoré by nemal mať a polícia ide po ňom ako po údenom. Tá polícia, ktorá nie je schopná doručiť predvolanie na súd premiérovi, tak u Matoviča sú mimoriadne aktívni. A toto je podstata debaty. A to, čo som povedal, že Igor odkláňa od debaty, to je ten jeho štýl politiky, ktorý ja by som nezvolil, ale to nechajme bokom. Ale desivé je, čo sa v tejto krajine, ktorá je členským štátom Európskej únie, čo sa tu deje poslancovi.
Braňo Závodský: Idete s tým niečo robiť?
Richard Sulík: Táto vládna koalícia nabrala medzičasom takú mieru arogancie, že sa tvária, že sa nič nedeje. Dobre, v poriadku. Som presvedčený, že toto im voliči vo voľbách zrátajú. Mali sme niekoľko schôdzí na odvolanie. Naposledy Richter, čo musela byť. Jednoducho robíme to, čo je v našich možnostiach. Ale napriek tomu podstatnejšie je pripravovať koncepty, ktoré urobia Slovensko lepšou krajinou. Do toho investujem najviac času.
Divadlo pre voličov
Braňo Závodský: Počul som dobre, že ste do budúcna vylúčili akúkoľvek spoluprácu s Kotlebom a jeho ĽSNS?
Richard Sulík: Aj so Smerom. To ste počuli veľmi dobre. Ale prekvapuje ma, že sa to pýtate, keď sme to nikdy nepripustili.
Braňo Závodský: Pýtam sa to preto, lebo som počul vašu reakciu k zásahu policajtov smerom k poslancovi Mizíkovi. Ak má polícia vyšetrovať a stíhať trestný čin, akýkoľvek, tak čo má robiť?
Richard Sulík: Tak si predvolá podozrivého, ako to robia bežne. Viete čo, je to divadlo pre voličov. Smer a kotlebovci spolupracujú spolu. Veď by včera ani len neschválili program, keby nemali hlasy kotlebovcov. Pravidelne sa stáva, že ĽSNS vypomôže hlasmi vládnej koalícii.
13. plat – jedna z najväčších hlúpostí
Braňo Závodský: Sociálny balíček vlády – Smer prišiel s niečím, Most-Híd prišiel s niečím aj SNS, 13. plat. Most-Híd skôr daňové úľavy. Smer minimálna mzda atď. Vy hovoríte, že toto povedie našu ekonomiku dole vodou, prečo?
Richard Sulík: Pozrite, 13. plat je jedna z najväčších hlúpostí, aké som za posledné roky počul. Smer takéto hlúpe návrhy nedáva. 13. plat do zákona, tak potom ústavou zakážme infláciu alebo prikážme zamestnávateľom každý rok zdvojnásobiť platy, ľudia to ocenia. Dať do zákona 13. plat, to je čistá hlúposť. Toto určite nie je zlepšenie podnikateľského prostredia. Často sa používa ten argument, že teraz sa aj ľudia musia mať dobre, keď ekonomika šlape. Ja s tým plne súhlasím. Ale pozrime sa, aké sú fakty. Priemerná reálna mzda rastie niečo medzi 3 – 4 %. To nie je málo. Keby rástla o 10 %, už by sme hovorili o prehriatí ekonomiky. Aj tá vysoká produktivita práce je jedným z faktorov, ktorý ťahá priemernú mzdu hore. Zároveň asi o 200 tisíc ľudí pracuje viac ako pred tromi rokmi. Totiž veľa ľudí prichádza do zamestnania za podpriemerné mzdy. Tým, že svetová ekonomika sa zotavila, sa to, samozrejme, prejavuje aj na Slovensku. Treba si uvedomiť takú vec, že na minimálnu mzdu sú naviazané napr. platy zdravotných sestier a pôrodných asistentiek. Ja im doprajem peniaze, len musíme na to mať. Teraz priamo v zákone je napísané, že platy zdravotných sestier musia rásť o toľko, o koľko rastie minimálna mzda. A ja sa nebránim rastu minimálnej mzdy, keby to bolo niečo primerané povedzme 3 – 4 %, lenže keď ona skočí k 500 eurám, čo je povedzme 15 %, musia skočiť aj platy sestričiek, fajn, len potom budeme mať v zdravotníctve ešte väčšie dlhy.
Braňo Závodský: Opozícia aj vaši partneri prichádzajú s podobnými návrhmi, tak potom prečo toľko kritiky?
Richard Sulík: Ja kritizujem 13. plat, kritizujem skokový nárast minimálnej mzdy, ale nekritizujem to, že by mali byť príplatky za prácu v nedeľu. Je Ďaleko rozumnejšie dať príplatok ako zavrieť obchody v nedeľu. O týchto parametrických nastaveniach sme pripravení diskutovať, ale tá kritika z našej strany nie je fundamentálna. Ale pri 13. plate, pri skokovom zvýšení minimálnej mzdy kritizujeme.