Poslanec Európskeho parlamentu a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík bol 24.2.2019 hosťom v nedeľnej relácii V politike v TA3. Hovorilo sa o aktuálnom politickom dianí, hodnotách, ktoré vyznáva politická strana SaS, ktorej sloboda jednotlivca a ekonomická …
… sloboda je na prvom mieste. Richard Sulík pri tejto príležitosti potvrdil, že ak ľudia dajú v nadchádzajúcich parlamentných voľbách 2020 dôveru strane SaS, tá je pripravená spraviť život na Slovensku lepším. Tiež sa v diskusii dotkol aj témy slovenského poľnohospodárstva, ktoré je priebežne likvidované dobrých 20 rokov, najmä od vstupu do Európskej únie, kedy naši poľnohospodári nedostávajú tú istú podporu ako poľnohospodári z iných krajín.
Sme pripravení spraviť život na Slovensku lepším
Richard Sulík: Hodnoty, ktoré vyznáva SaS, sú sloboda na prvom mieste – či už sloboda jednotlivca alebo ekonomická sloboda, solidarita a zdravý rozum. Týmto sa riadime celých 10 rokov. Ak by sme však prevzali zodpovednosť za chod krajiny, toto vám nestačí, aby sa život citeľne zlepšil. Potrebujete čestných ľudí, ktorých dosadíte do rozhodujúcich funkcií a musíte mať konkrétny program, musíte mať vypracované návrhy a práve tam SaS veľmi pokročila za posledný rok. Máme vypracovaný súbor reformných diel, ktoré sme vypracovali podľa stanovených priorít, čo konkrétne chceme zlepšiť. Sme pripravení spraviť život na Slovensku lepším. Toto je podstatné. Ako možno viete, ja nekandidujem do Európskeho parlamentu, a to preto, lebo z europarlamentu dokážete riadiť stranu, ale nedokážete vyhrať voľby. Preto sme si v strane povedali, že ideme robiť všetko pre to, aby sme najbližšie voľby vyhrali a k tomu patrí aj to, že chodím intenzívne medzi ľudí a stretávam sa s nimi. Otázka je, či sme my v SaSke čestní ľudia? Hovorím, áno, my sme. Nie sme dokonalí, robíme svoje chyby, ale nekradneme. Aj my sme mohli, veď sme boli vo vláde, ale my nekradneme, nemáme korupčné kauzy. Toto je to, čo naša spoločnosť potrebuje ako soľ. Ja mám týchto škriepok plné zuby, väčšina voličov má škriepok plné zuby a moja skúsenosť zo stretávania sa s ľuďmi je, že chcú počuť riešenia. A na toto sa pripravujeme, na toto si pripravujeme presné, rozumné, zmysluplné odpovede. O toto nám ide.
Slovenské poľnohospodárstvo je likvidované
Richard Sulík: Slovenské poľnohospodárstvo je priebežne likvidované dobrých 20 rokov, ale najmä od vstupu do Európskej únie, kedy naši poľnohospodári nedostávajú tú istú podporu ako poľnohospodári z iných krajín. Už o to sa súťaží ťažšie. Keď farmár v susednej krajine má na hektár viac, tak je to znevýhodnenie. A k tomu sa pridá talianska mafia na východe krajiny, kde podľa pána Fica nič nie je.
Moderátor: Ale to sú známe veci, ktoré hovoríte, chcem vedieť, aké sú vaše riešenia.
Richard Sulík: Musíme začať tým, že každý, kto obrába pôdu, má na ňu aj nárok. Že sa nemôže stať, že mu ju niekto len tak vezme, že niekto iný si vypýta dotácie na jeho pôdu. Ak dnes je verejný register zmlúv, my sme ale aj za to, aby bol verejný register žiadostí. Aby sa nestalo, že niekto si dá žiadosť na pokračovanie nájmu, tá sa prehliadne a nájom dostane zrazu nejaká grófka Rošková, ako sa nazýva pani poslankyňa Smeru, ktorá tam evidentne robila s pôdou čachre machre. Takže už keď bude verejný register, už toto zamedziť, to po prvé. Po druhé, tieto dotácie majú byť nárokovateľné – kto splní podmienky, musí dostať peniaze. Toto je tiež veľmi dôležité, lebo dnes to tak nie je, dnes sa tam vymýšľa hore dole. Máme aj množstvo ďalších riešení, ktoré máme všetky spísané a ktoré, samozrejme, prezentujeme najmä poľnohospodárom.