Strana Sloboda a Solidarita sa zodpovednosti nebojí, ani pokiaľ ide o ťažko skúšané zdravotníctvo. Predstavila kandidáta na ministra zdravotníctva Tomáša Szalaya, ako aj Radu pre záchranu zdravotníctva, ktorá na pravidelnej báze prináša konkrétne riešenia. Rada SASKY však dnes dokázala, že strana má o rezort zdravotníctva skutočný záujem. Predstavila tzv. zdravotnícke kilečko, ktoré obsahuje 100 opatrení na zlepšenie zdravotníctva na Slovensku.
„Okrem ekonomického rastu pre Slovensko, ktorý bude znamenať zvýšenie priemernej mzdy na takmer 1 900 eur, sme nielen personálne, ale aj odborne s konkrétnymi riešeniami najlepšie pripravení naplno sa venovať zdravotníctvu. Sme teda garanciou aj zdravotníckeho rastu. Každé jedno naše opatrenie zlepší stav v zdravotníctve ihneď. Je to konkrétny plán na prvých 100 dní, pričom tieto opatrenia vieme realizovať od prvého dňa na úrade,“ povedal predseda SASKY Richard Sulík s tým, že tieto opatrenia nestoja nič.
„Umožníme všeobecným lekárom predpisovať lieky, ktoré smú predpisovať len špecialisti. Nebudeme uvádzať obchodné názvy liekov a zavedieme referencovanie generických liekov, čo znamená, že budú na trhu lacnejšie lieky. Zavedieme tiež trvalé telekonzultácie, a teda poskytovanie ambulantnej starostlivosti vo forme konzultácií a predpisovania liekov prostredníctvom elektronickej komunikácie bez prítomnosti pacienta v ambulancii. Naším cieľom je aj to, aby bola zdravotná starostlivosť poskytovaná aj v tzv. mobilnej ambulancii, čím sa zvýši jej dostupnosť aj pre pacientov, pre ktorých je ťažké navštíviť kamennú ambulanciu. Rovnako rozšírime možnosti očkovania v lekárňach a myslíme aj na pediatrov a preto spustíme telefonickú linku a internetový chat pediatrickej pohotovosti, kam sa môžu rodičia s ich problémom obrátiť predtým, ako vyrazia do ambulancie,“ vysvetlil kandidát SASKY na ministra zdravotníctva Tomáš Szalay.
Ako naňho nadviazala predsedníčka Rady pre záchranu zdravotníctva Janka Bittó Cigániková, umožníme tiež elektronické objednanie pacienta na presný čas a zrušíme povinnosť výmenného lístka pri preventívnych prehliadkach. „Takisto dokončíme a spustíme takmer hotové služby eHealthu, naviažeme zisk zdravotných poisťovní a výšku financií do zdravotníckeho sektora na merateľný prínos pre pacienta. Rovnako navrhneme ústavný zákon o platbe za poistencov štátu s cieľom zabezpečiť stabilitu financovania zdravotníctva. Viaceré naše opatrenia sa týkajú aj rušenia rôznych byrokratických povinností, ktoré reálne zaberajú vzácny čas zdravotníckym pracovníkom. Vďaka tomu budú mať viac času na pacienta. A napokon zavedieme možnosť nariadiť ozdravný plán v prípade straty a poklesu základného imania zdravotnej poisťovne pod zákonnú hranicu,“ vymenovala niekoľko ďalších opatrení Janka Bittó Cigániková.
Toto je len niekoľko opatrení, ktoré sú v zdravotníckom kilečku obsiahnuté. „Ponúkame stovku konkrétnych a veľmi detailných opatrení, ktorými vieme zlepšiť stav zdravotníctva na Slovensku. Aj naším zdravotníckym kilečkom dokazujeme, že SASKA je strana plná odborníkov, ktorá má reálne a hlavne z praxe odvodené riešenia na rôzne situácie. Neteoretizujeme, konáme,“ povedal člen rady Martin Barto. Ako naňho na záver nadviazal Tomáš Szalay, „pre nás je zdravotníctvo prioritou, pričom máme úprimný záujem posunúť ho vpred tak, aby sa nikdy nedostalo do situácie, v akej je teraz.“