Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík odpovedal na otázky Branislava Kráľa v relácii Téma na TA3. Témou rozhovoru bola najmä budúcnosť SaS. Kto sa stane novým lídrom liberálov?
Richard Sulík pôsobí v pozícii lídra strany SaS od roku 2009. Na budúcoročnom kongrese sa už o funkciu predsedu uchádzať nebude, čo oznámil na pondelkovej tlačovej besede v Liberálnom dome. Jeho rozhodnutie odísť z predsedníckej stoličky však neznamená definitívny odchod zo strany či zo slovenskej politiky. Sulík chce kandidovať v najbližších eurovoľbách a zastávať funkciu čestného predsedu SaS. “Som 15 rokov vo funkcii a myslím si, že stačilo. Nahradí ma niekto, koho si zvolí kongres. Ten bude 23. marca, teda o päť mesiacov. Každý člen strany má dosť času na malú internú kampaň. Ide v prvom rade o moje osobné rozhodnutie, 15 rokov totiž nie je maličkosť. Dostával som však aj spätnú väzbu, že by výmena prospela. Chceme to spraviť dôstojne, s noblesou a v kľude,” vysvetlil líder SASKY.
Kto by mal byť novým lídrom SaS? Existuje člen strany, ktorého chce Sulík v tejto chvíli odporučiť, prípadne podporiť? “Práve preto sme dali tých päť mesiacov, aby sme sa nemuseli s menom nástupcu plašiť. V tejto veci nebudem predbiehať. Na našej tlačovej besede boli dotazovaní viacerí možní nástupcovia, každý z nich sa nejakým spôsobom vyjadril. Sme demokratická strana, špeciálne v tom, že predseda sa volí v tajnej voľbe a volia ho všetci členovia. SaS je často vyčítané, že nás je málo. Našli sa dokonca komentátori, ktorí na základe toho tvrdia, že SASKA nie je demokratická, pri čom sa chytám za hlavu. Dnes máme asi 260 členov a sme jednou z mála strán, ktoré si môžu dovoliť pozvať každého člena na kongres. Neviem, čo viac by sme mohli urobiť, aby to bolo demokratické a čisté,” uviedol v relácii TA3 Sulík.
Rady Slobody a Solidarity posilnilo v uplynulom volebnom období niekoľko výrazných tvárí. Patrí medzi ne napríklad Mária Kolíková či Juraj Krúpa. Pred parlamentnými voľbami však Richard Sulík rokoval aj s bývalým ministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom, ktorému ponúkal pozíciu volebného lídra. “Ivan Korčok sa najprv prisľúbil, to znamená, že povedal áno. Preto sme nechali vytlačiť bilbordy, na ktorých bolo napísané, že meníme hru. Potom si to však rozmyslel. Predpokladám, že si to rozmyslel, keď Zuzana Čaputová oznámila svoje rozhodnutie nekandidovať. Stáva sa, s týmto treba žiť,” povedal predseda SaS.