Vláda Roberta Fica funguje presne 100 dní. Lenže 100 dní na zorientovanie sa, ako býva zvykom, si nezaslúžila. Podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) je najväčším prešľapom novela Trestného zákona pretláčaná v skrátenom legislatívnom konaní. SaS dala pri príležitosti 100 dní vlády Fica dokopy zoznam 100 najväčších prešľapov.
„Fico sľuboval, že upokojí spoločnosť, výsledkom sú protesty v uliciach, pričom aj dnes, v stý deň jeho vlády, vyjdú na námestia tisícky ľudí,“ povedal predseda SaS Richard Sulík. Líder strany pomenoval napríklad pôsobenie Juraja Gedru na poste šéfa úradu vlády, pričom ide o človeka, ktorý kedysi podpísal pre advokáta šek na 7,9 milióna eur za jedno zastupovanie ministerstva hospodárstva na Najvyššom súde SR. „Andrej Danko sa blysol národným menu, Fico zastrašoval predsedu ÚRSO a vyhrážal sa mu zaškrtením, štát zamestná 300 nových ľudí na zle nastavenú pomoc s hypotékami, zvýši sa daň z dividend, vzniklo zbytočné ministerstvo pre cestovný ruch a Fico vyhlásil, že v Kyjeve nie je vojna,“ pomenoval R. Sulík len zopár príkladov. Vláda sa môže podľa neho hanbiť, pričom má ďaleko od upokojenia situácie v spoločnosti.
Minister spravodlivosti Boris Susko priniesol 6. decembra 2023 na vládu nový Trestný zákon bez toho, aby sa s ním ktokoľvek oboznámil. Chceli ho schváliť zo dňa na deň. „Rozumieme tomu len tak, že zmeny majú pomôcť konkrétnym ľuďom. Je to absolútna neúcta ku všetkým, ktorí sa starajú o spravodlivosť v krajine, pričom to spôsobí kolaps justičných orgánov,“ povedala poslankyňa NR SR za SaS Mária Kolíková. Predseda parlamentu prišiel podľa jej slov s novou politickou kultúrou, keď obmedzil médiá, udusil parlamentnú demokraciu, v národnej rade neexistuje diskusia, čo pripomína obdobie Mečiarizmu, komunizmu.
„To, čo prebieha, je likvidácia právneho štátu a demontáž liberálnej demokracie. Jedným z klasických príkladov je podmanenie si OČTK. Prvý úder zo strany koalície smeroval voči polícii, voči NAKA a ďalším, ktorí sa podieľali na vyšetrovaniach exponovaných ľudí vo veľkých korupčných kauzách,“ vysvetlil poslanec NR SR za SaS Juraj Krúpa. Ľudia boli podľa neho nehanebne a v protiklade so zákonom vyhadzovaní alebo prenasledovaní. „Na stole je tiež novela zákona o ochrane oznamovateľov, pričom tento úrad sa bude v podstate likvidovať, keďže mu chcú vziať kompetencie,“ dodal J. Krúpa s tým, že sa ide tiež rušiť NAKA a polícia kryje papalášizmus.
Vraciame sa do starých čias, keď kriminálnici mali pocit, že sú natoľko chránení, že im prejde aj vražda, upozornila poslankyňa NR SR za SaS Janka Bittó Cigániková s tým, že súčasťou toho je aj zdravotníctvo. „Za 100 nie je veľmi čo hodnotiť, pretože v zdravotníctve stojíme na mieste, nepohlo sa žiadnym smerom. Pani ministerke sme úprimne držali palce, ale ak nemám hodnotiť fotky na sociálnych sieťach, nie je čo,“ povedala poslankyňa. Programové vyhlásenie vlády bolo podľa nej v oblasti zdravotníctva napísané dobre, ale nikam sme sa zatiaľ nevydali, nedeje sa nič. Ministerka napríklad zrušila odborné usmernenie o tranzícii transrodových ľudí, blysla sa fotkou s novorodencom, za čo sa ani neospravedlnila, robí mnohé personálne zmeny bez vysvetlenia, v čom sú noví ľudia lepší ako tí starý a tiež zvýšila zdravotné odvody bez akejkoľvek protihodnoty pre pacientov. „Takéto prešľapy, keď chýbajú pozitívne zmeny, definujú zdravotníctvo. Zmeny robiť treba, ale chýbajú politická sila a odvaha,“ dodala J. Bittó Cigániková.
Podľa poslanca Mariána Viskupiča je realitou, že čokoľvek, čoho sa vláda chytila, skončilo v našom zozname. „Rozpočet máme s najvyšším deficitom zo všetkých krajín Európskej únie, pomoc s hypotékami je škodlivá, pričom obmedzuje konkurencieschopnosť medzi bankami, konsolidačný balík tiež zásadne poškodil konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky a bude mať priame aj nepriame dopady na občanov. Okrem toho vláda mimoriadne zdaňuje banky, zavádza daň z dividend či viac ako 1000 rôznych poplatkov,“ popísal na záver M. Viskupič zopár prešľapov z oblasti verejných financií.
100-dní-Ficovej-vlády