Podnikateľské prostredie na Slovensku má problémy. Index podnikateľského prostredia zaznamenal oproti minulému roku ďalší pokles. Dôvodom je to, že Ficova vláda dlhodobo hádže bežným podnikateľom polená pod nohy a pomáha len tým „vyvoleným“. A to treba zmeniť.
Takéto podnikateľské prostredie na Slovensku nechceme. Najsilnejšia opozičná strana Sloboda a Solidarita preto na májovú schôdzu NR SR predložila 40 návrhov, ktoré zlepšia podnikateľské prostredie na Slovensku. Tie si však vyžadujú podporu vládnej koalície. A hoci člen vlády Andrej Danko pred voľbami vyhlasoval, že podnikateľské prostredie na Slovensku treba zlepšiť a že podporí každý dobrý návrh, dnes radšej sklápa uši. Lenže podnikateľom, a tým aj zamestnancom treba pomôcť. Ako predseda liberálov Richard Sulík v relácii V politike na TA3 povedal: „Balík 40 opatrení SaS síce nespasí svet, ale zlepší podnikateľské prostredie.“
Chceme napĺňať vízie
Norbert Dolinský: Podnikateľské prostredie na Slovensku. Na Slovensku máme niekoľko zamestnávateľských združení a organizácií. Jednou z nich je Podnikateľská aliancia Slovenska. Tá pravidelne vydáva tzv. index podnikateľského prostredia. Za prvý štvrťrok 2016 tu máme mierny pokles oproti poslednému štvrťroku 2015 a hlavne v čom vidia podnikatelia problémy – byrokracia, súdnictvo a možno aj kauzy, ktoré sa otvorili pred voľbami a ktoré stále nie sú vyriešené. Pán Danko, čo s tým plánuje vládna koalícia urobiť?
Andrej Danko: Nikdy som sa netajil, že na rozdiel od kolegu pána Sulíka som nikdy nebol vo vrcholovej politike a išiel som do nej preto, lebo sa tu naozaj nedalo na niektoré veci pozerať, aj v oblasti podnikania, aj v oblasti súdnictva. Myslím si, že mám prehľad o tom, ako sa tu na Slovensku žije. Čo sa dá zmeniť? Naozaj sa dá všetko vrátane podnikateľského prostredia zmeniť len politikou a určitým konsenzom. Bolo pre mňa veľmi ťažké ako predsedu politickej strany, ktorá sa nanovo dostala do Národnej rady, podstupovať niektoré koaličné rozhovory. Som rád, že sa mi podarilo do programového vyhlásenia vlády a do koaličnej dohody presadiť pár vecí, o ktorých podnikatelia dlhodobo hovorili, že nefungujú, že sú nekoncepčné. Máme pripravené naozaj reálne množstvo krokov, ktorými chceme napĺňať určité vízie, ktoré by zlepšili podnikateľské prostredie. Dosiahli sme zníženie dane z príjmov každoročným prehodnocovaním. Je pripravené zrušenie daňových licencií, zvýšenie daňovo-odvodových vecí, zrušenie paušálnych výdavkov a množstvo opatrení, ktoré sú ale reálnymi vecami, ktoré dosiahneme. A dosiahneme ich len vtedy, keď nájdeme aj určité prekonanie ega politikov a dokážeme si sadnúť. Dúfam, že tie veci, ktoré často ľudí trápili a komplikovali podnikateľské prostredie a súdnictvo môže táto vláda v časti zmeniť.
Lepšie podnikateľské prostredie povedie k vyšším mzdám
Norbert Dolinský: Môžeme sa rozprávať aj konkrétnejšie, ale keď hovoríte, že programové vyhlásenie vlády obsahuje aj konkrétnosti, práve opozícia často kritizuje, že je to také všeobjímajúce, to znamená, že sú to len prázdne frázy. Papier znesie veľa.
Richard Sulík: Jasné, že papier znesie veľa a nájdete veľa prázdnych fráz v programovom vyhlásení vlády. Ale to konkrétne, čo pán Danko menoval, to ma napĺňa radosťou. Sú to všetko veci z našej Agendy 2020 a mňa to teší, že toto sa dostalo do programového vyhlásenia vlády. A pán Danko, držím vám palce, aby sa vám to podarilo čím-skôr zrealizovať, lebo vieme, že minulá vláda sa k tomu nejak nemala. Čo sa týka nás, my sme pred voľbami jasne hovorili, že treba zlepšiť podnikateľské prostredie, že ak sa zlepší podnikateľské prostredie konkrétne zamestnávateľom, budú zamestnávať viac ľudí, a to povedie k vyšším mzdám. O zlepšenie podnikateľského prostredia sa snažíme aj teraz ako najväčšia opozičná strana a vybrali sme si z našich 150 konkrétnych opatrení, ktoré tvorili Agendu 2020, 40 takých, ktoré sa dajú realizovať ihneď a nespôsobia žiaden výpadok v štátnom rozpočte. Väčšinou sa jedná o rušenie nezmyselných povinností. No a teda dúfam, že dokážeme presvedčiť aj vládnu koalíciu alebo aspoň niektoré strany z vládnej koalície, aby sa podnikateľské prostredie na Slovensku mohlo naozaj zlepšiť.
Programové vyhlásenie vlády – papier znesie veľa
Norbert Dolinský: K tomu sa, samozrejme, dostaneme. Ale predsa len, keď vravíte, že máme 40 konkrétnych opatrení, okamžite by zlepšili podnikateľské prostredie, to znamená, programové vyhlásenie vlády tak, ako je napísané, nie je dostatočné podľa vás?
Richard Sulík: My sme sa k nemu vyjadrovali. V mnohých častiach sú to skrátka frázy, inde si zase treba počkať, či naozaj to bude naplnené a niekde sú to aj úplne konkrétne veci, ako vravel pán Danko. Tam dúfam, že dôjde k realizácii, ale áno, papier znesie veľa. Musíme počkať, čo naozaj z toho vláda urobí. Zvykne sa nechávať prvých sto dní. Nevidím dôvod nechávať sto dní Robertovi Ficovi, ktorý je tam už dlho, ale povedzme pánovi Dankovi alebo aj niektorým ministrom nechať sto dní, to si myslím, má zmysel. Veď nech sa najprv zorientujú v úrade. Čiže treba počkať a uvidíme. Môžem vám povedať jedno parciálne hodnotenie, stretol som sa s ministrom zdravotníctva, bol to taký prvý rozhovor, mal som z toho dobrý dojem, aj tie denominácie celkom dobre vyzerajú.
Keby som mal moc, Košické programové tézy naplním
Norbert Dolinský: Takže ste ako opozícia ochotní podporiť niektoré vládne zákony, ktoré prídu do parlamentu, podľa toho, čo ste hovorili. Predsa len, keď existuje vaša Agenda 2020 na zlepšenie podnikateľského prostredia, tak strana SNS má Košické programové tézy z minulého leta. Ja som si z toho vybral niektoré body. Podľa nich chcete vytvoriť systémové podmienky pre zlepšenie podnikateľského prostredia a takisto zvyšovaním pozitívnej motivácie s cieľom podnikať a pracovať na Slovensku. Čo sa skrýva za tou pozitívnou motiváciou?
Andrej Danko: Pozrite sa, budem si stáť za tým, že ono niekedy nie je dôležité, kto, čo skôr napíše a myslím si, že naše Košické programové tézy obsahovali takisto veľa bodov, ktoré boli v programe Agenda 2020. Dôležité je, že kto a ako rýchlo to presadí. Keby som vyhral voľby a mal by som moc, tak ako mal Robert Fico štyri roky, tak možno, že Košické programové tézy naplním v programovom vyhlásení vlády, bude to prechádzať parlamentom, a tak budem chcieť zmeniť Slovensko. Ale je dôležité, aby ste našli kompromis pri koaličných rokovaniach, aby ste dosiahli cieľ a konečne sa problémy riešili. Musím povedať, že z hľadiska priorít, ktoré som vyznačoval v Košických programových tézach od strategických spoločností, zákaz exportu dreva, až po zníženie daní a zvýšenie paušálnych výdavkov môžem povedať, že som dosiahol pri percentách, ktoré mala SNS, maximálnu spokojnosť. A je veľmi dôležité, aby sa tie veci pre lepšie podnikateľské prostredie aj napĺňali počas tohto obdobia. Bodmi, o ktorých ste rozprávali, sa myslelo to, aby sa tu naozaj zlepšilo podnikateľské prostredie, aby sa tu oplatilo žiť, aby živnostník nebol terciálnymi nákladmi súvisiacimi napríklad s duplicitnými vodičskými kurzami zaťažovaný. Preto sme aj v programovom vyhlásení vlády pripravili balíček opatrení, ktorý sa dotkne živnostníkov z hľadiska vedenia účtovníctva, reálnych vecí, ktoré im pomôžu. Takže body, o ktorých hovoríte, majú motivovať k podnikaniu a k tomu, aby vytvárali pracovné miesta. Lebo ja hovorím, že vždy zlatý živnostník s dvoma zamestnancami, ako možno veľká spoločnosť, ktorá sa zajtra zbalí a odíde. Preto je veľmi dôležité, že sme historicky dokázali prekonať veľmi veľa rozdielov. Nikdy som si nemyslel, že budem v koalícii s pánom Bugárom. Takisto som bol veľmi tvrdý opozičný politik aj vo vzťahu ku Smeru, ale musím povedať, že sme našli konsenzus, že si títo lídri dokázali sadnúť a je veľmi dôležité, aby sme to pretavili do praxe a pri najbližších voľbách sa všetci budeme za to zodpovedať. Čiže podnikateľské prostredie je vážnym problémom Slovenska. Klesá neustále index podnikateľského prostredia, neustále je tu problém so zaťažovaním, preto som veľmi rád, že minister financií ustúpil a súhlasil so znížením dane z príjmu.
Norbert Dolinský: Pán Sulík, môžete spomenúť aj niektoré z tých 40 opatrení, ktoré sú podľa vás nosné pre lepšie podnikateľské prostredie. Predsa len, politická podpora, to je tá otázka, ktorá je veľmi dôležitá. Zrejme medzi vami existuje nejaký konsenzus s pánom Dankom. Vy ste na tlačovej besede hovorili aj o tom že ste hovorili už aj s pánom Hrnčiarom. Viete si predstaviť dostatočnú podporu naprieč spektrom?
40 návrhov SaS, ktoré nespôsobia výpadok v štátnom rozpočte
Richard Sulík: Podľa doterajších vyhlásení niektorých predstaviteľov koalície si to rozhodne predstaviť viem. Bola tu reč o veľkých egách, no tak návrhy na zlepšenie podnikateľského postredia sú podané. Je tu 40 návrhov, ktoré nehovorím, že sú v Agende 2020 najdôležitejšie, ale majú v sebe to čaro, že po prvé, dajú sa zrealizovať ihneď a po druhé, nespôsobia výpadok v štátnom rozpočte. Uvediem príklad. Povinné preškoľovanie voličov. Keď niekto súkromne jazdí, nemusí ísť celý život na preškolenie a keď niekto jazdí ešte aj vo firme, zrazu sa tvárime, že nevie šoférovať. Čiže uvidíme, ako sa k našim návrhom pre lepšie podnikateľské prostredie postaví koalícia. Ja som mal zo stretnutia s pánom Hrnčiarom veľmi dobrý dojem. S pánom Dankom som sa z pochopiteľných dôvodov ešte nestretol. Ale mali sme niekoľko stretnutí so zamestnávateľskými zväzmi a chcem aj veľmi oceniť, že napríklad odborári s nami komunikujú. Tam dôjde k stretnutiu zajtra. Možno sa podarí získať takú celospoločenskú podporu. Nakoniec zrušiť povinné preškoľovanie vodičov to predsa nie je, že ľavicové, pravicové, konzervatívne alebo liberálne. To je skrátka, že zrušme nejakú zbytočnú povinnosť, ktorá zaťažuje zamestnávateľov.
Norbert Dolinský: Je tam aj zdobrovoľnenie sociálneho fondu, ak sa nemýlim. To by tiež neznamenalo výpadok?
Richard Sulík: Nie, lebo sociálny fond je len vec, ktorú si majú firmy odkladať a majú ich použiť na nejaké dovolenky pre zamestnancov. Myslím si, že štát do tohto by nemal zasahovať, nech to nechá na jednotlivé firmy. My sme tých 40 návrhov pre lepšie podnikateľské prostredie podali do parlamentu ako jednotlivé návrhy. To znamená, že dobre, aj keď niektoré strany alebo aj keď vládna koalícia povie: „Dobre, tak s týmto návrhmi máme nejaký mentálny problém,“ tak v poriadku, je tam ešte dosť iných návrhov, ktoré môžu podporiť. Dúfajme, že k tomu dôjde. Podľa vyhlásení pána Danka som celkom optimista.
Chcelo by to diskusiu
Andrej Danko: Rád by som povedal, že by som veľmi ocenil tých sto dní, ale podarilo sa vám 40 návrhmi zahltiť podateľňu Národnej rady. Myslím si, že ešte bez vyjednanej politickej podpory máme teraz v pléne návrhy zákonov, ktoré by si vyžadovali diskusiu. Podávam ruku každému dobrému návrhu pre lepšie podnikateľské prostredie na to, že ho v rámci koalície navrhnem a pokúsim sa pri prekonávaní toho ega presvedčiť svojich koaličných partnerov, aby mu dali politickú podporu. Ja som vám povedal, že vám podám pomocnú ruku, ale moja predstava je v tej spolupráci trošku iná. Vy ste naozaj bez akejkoľvek diskusie dali 40 návrhov pre lepšie podnikateľské prostredie, ktoré si vyžadujú oveľa väčšiu analýzu. Napríklad zavedieme nevyvrátiteľnú fikciu záväzku pre neuhradenú faktúru, ak si podnikateľ uviedol do kontrolného výkazu DPH, je možno považovať za exekučný titul. Každý právnik v SaS vám musí povedať, aké dôležité je, že súd dozoruje, čo je exekučný titul a že zákon stanovuje, čo je exekučný titul. My chceme zaviesť fikciu toho, že keď niekto bude mať vo výkaze DPH uvedené, že to znamená fikcia, exekučný titul, ale taká právna norma nikde nemôže fungovať. Exekúcie ako najvyššia forma zásahu do súkromného vlastníctva nemôžu fungovať na základe fikcií. Toto uvádzam ako jeden príklad z toho, že by si to vyžadovalo oveľa väčšiu odbornú diskusiu a prehľad ak, aby sme sa naozaj zhodli na veciach aj v rámci koaličnej spolupráce. A prečo je to dôležité? Aby som vedel zabezpečiť kvórum, aby Národná rada dva týždne nerokovala o ničom a bez ničoho, bez akéhokoľvek efektu, bez politickej podpory, pretože viete ako to skončí? Že my sme chceli pomôcť podnikateľom a ten Danko ani koalícia im nechce pomôcť.
Richard Sulík: Nič vám nebráni.
Som zvedavý, či podporíte vládne návrhy
Andrej Danko: Pán Sulík, viete čo mi bráni? Zodpovednosť za to, aby to táto vláda vydržala a nerozbila sa aspoň, kým je predsedníctvo EÚ a nerozbila sa rôznymi intrigami a obštrukciami, pretože ak to myslíte úprimne, nemôžete nahádzať 40 návrhov pre lepšie podnikateľské prostredie, pripraviť si tlačovku a povedať: „No, som zvedavý, čo na to povie pán Danko.“ Ja som vo veľa veciach k vám a vždy som aj budem seriózny. Ale pokiaľ sa chceme baviť o politickej podpore pre návrhy na zlepšenie podnikateľského prostredia, tak ak ja som presadil zrušenie daňových licencií v programovom vyhlásení vlády, tak som takisto zvedavý, či aj keď to predloží Smer od roku 2018, že či aj vy budete podporovať takéto návrhy. Ale skúsme si nastaviť nejako spoluprácu.
Richard Sulík: Preto sme tie návrhy pre lepšie podnikateľské prostredie podali jednotlivo, že keď presahujú vašu predstavivosť, tak to jednoducho nepodporte.
Andrej Danko: Nie sú odborné.
Našimi návrhmi odstraňujeme zlyhania Ficovej vlády
Richard Sulík: Viete čo, nechajme túto debatu tak. Našich 40 návrhov pre lepšie podnikateľské prostredie máme hodne oddiskutované s podnikateľskými zväzmi. Už celé mesiace sa tomu venujeme. Návrhy pre lepšie podnikateľské prostredie boli naša prioritná téma vo volebnej kampani. Možno je teraz na to málo priestoru začať vám vysvetľovať, prečo to funguje, ale každopádne pán Danko, čo chcete, to podporte, ale nechoďte tu s tými rečami, že: „My to strašne chceme, a to bude a my by sme naozaj chceli, ale ja nemôžem naštvať Roberta Fica.“ Množstvo týchto opatrení pre lepšie podnikateľské prostredie, ktoré tu navrhujeme, je, že odstraňujeme zlyhania jeho vlády. To je úplne naivné, keď vy si myslíte, že prídete za Ficom a poviete: „Tak ja tu mám nejaké návrhy, poďme o tom diskutovať.“ Vysmeje vás. Vy teraz máte dve možnosti, buď môžete spraviť správnu vec, alebo ma môžete obviniť zo zákernosti a intríg, že som si dovolil predložiť návrhy, o ktorých celé mesiace hovorím, že ich predložím.
Prečo sú opatrenia SaS pre lepšie podnikateľské prostredie dôležité
Andrej Danko: Mal som dojem, že vám ide o mediálnu slávu.
Richard Sulík: Ja mám mediálnej slávy dosť, to my môžete veriť. Tu je 40 konkrétnych návrhov pre lepšie podnikateľské prostredie a vy veľmi dobre viete, že tie návrhy sú dobré a funkčné a teraz, samozrejme, neviete kam z konope. No tak to priznajte, že musíte sklopiť uši, lebo Fico vás pošle kade ľahšie.
Norbert Dolinský: Na koľko sú tieto opatrenia pre lepšie podnikateľské prostredie kľúčové?
Richard Sulík: Už som to dvakrát povedal. Toto nie sú najkľúčovejšie opatrenia.
Norbert Dolinský: Prečo sú potom tieto opatrenia pre lepšie podnikateľské prostredie tak dôležité?
Richard Sulík: Keď sa máme baviť o kľúčových opatreniach pre lepšie podnikateľské prostredie, tak by som došiel s odvodovým bonus, to je kľúčová podstatná reforma. Toto sú opatrenia, ktoré sa dajú okamžite zrealizovať a nespôsobia výpadok v štátnom rozpočte. Určite to spôsobí zlepšenie. A teraz nech každý povie, že tak je to dobré, ja to podporím alebo je to zlé, ja to nepodporím. A ešte jedna vec, keď v 2018 daňové licencie prídu, tak toto my určite podporíme. To vám hovorím teraz, tu bez toho, aby som vás obviňoval zo zákernosti, intrigovania, neodbornosti a všetkých tých omáčok, čo ste tu na mňa vyvalili. Rovno vám vravím, my váš návrh podporíme a bodka.
Andrej Danko: Viete čo je váš problém? Vaše ľudské zlo. Vy ako človek neviete ľudí spájať. Vy viete len vyhrocovať konflikt.
Richard Sulík: Pred voľbami ste celé týždne rozprávali, ako je dôležité podporiť podnikateľské prostredie. Tak ho podporte.
Norbert Dolinský: Pán Sulík, keď hovoríte, že to nie sú až také dôležité opatrenia, niektoré sa môžu naozaj javiť ako politický marketing. Napríklad ja som si tam všimol bod znovuzavedenie možnosti objednať sa u lekára. Ako to pomôže podnikateľovi?
Richard Sulík: Napríklad tak, že niekto keď podniká, tak si potrebuje dohodnúť presný termín u lekára a nie čakať 6 hodín v čakárni, kým tam všetci dôchodcovia prídu na rad. Ja nehovorím, že tieto opatrenia pre lepšie podnikateľské prostredie spasia svet, ale dokopy ako balík týchto 40 opatrení by výrazne zlepšil podnikateľské prostredie. Pred voľbami sme sa s pánom Dankom v tomto zhodovali. Teraz sa tu dozvedám, že som zlý človek.