Poslanci koalície si dnes schválili dva nebezpečné zákony, ktoré sú nastavené totálne proti Slovensku. Ide o novely zákonov o strategických investíciách a o verejnom obstarávaní. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozornila na to, že na dôsledky oboch zákonov doplatíme všetci.
„Keď sa robia rozhodnutia, treba za ne niesť aj zodpovednosť. Zákon o strategických investíciách prináša novinku, že za zlé rozhodnutia ponesie zodpovednosť štát, a teda my všetci, a nie ten, kto ich urobil. Môže ísť napríklad o predražené projekty, zle vybraného dodávateľa či zle vybraný projekt,“ povedala poslankyňa NR SR za SaS Mária Kolíková. Ide o prípady, keď sa má napríklad postaviť nemocnica, bude úplne jedno, ako sa postaví, aké zariadenia sa nakúpia, na základe akého projektu, podstatné je, že bude postavená. „Ak budú tieto rozhodnutia zlé a neprofesionálne, zodpovednosť ponesie štát,“ poznamenala. Považuje to za rezignáciu na to, že pre štát pracujú ľudia, ktorí vedia pracovať zodpovedne a profesionálne.
V prípade firiem nesie za zlé rozhodnutia zodpovednosť jej štatutár. V prípade štátu to budeme my všetci. „Už nebude existovať žiadna prekážka, aby koalícia robila rozhodnutia v prospech jej kamarátov a za škodu zaplatíme my všetci,“ vysvetlila M. Kolíková. Tá na tieto časti zákona upozornila aj ministra dopravy Ráža, pri čom bol aj poslanec Smeru Vážny, ktorý podľa jej slov rovnako nebol so zákonom spokojný. „No minister novelu zjavne takto chcel, celá koalícia to takto chcela, je to úmysel a hrubé a zlé riešenie pre štát,“ dodala.
Veľké infraštruktúrne projekty sú podľa poslanca NR SR za SaS Richarda Sulíka problémom, faktom je, že to treba zrýchliť. „No riešenie vlády je riešené z extrému do extrému, čo môže mať skutočne negatívne následky. Štandardne rozhodujú o cestách obce, dochádza aj k chybám, no vláda nemôže hneď pri prvom probléme, ako bolo Vajanského nábrežie v Bratislave, meniť zákon,“ povedal a dodal, že takto sa fungovať nemá, potrebujeme väčšiu právnu stabilitu.
Ďalšou mínou je novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorej zmena spočíva v znížení štandardu, ako budeme dohliadať na dodávateľov, ktorí budú podpisovať zmluvy so štátom. Ako poslankyňa Mária Kolíková vysvetlila, zmenou je napríklad aj to, že v prípade zmlúv od 100 do 250-tisíc eur sa nebude riešiť register partnerov verejného sektora, a tak nebudeme vedieť, kto je za spoločnosťou, ktorá podpísala zmluvu so štátom. „Koalícii nejde v žiadnom prípade o transparentnosť,“ dodala.
Podľa poslanca NR SR za SaS Ondreja Dostála je zmenou aj to, že v mnohých prípadoch bude verejné obstarávanie do 50-tisíc eur vylúčené, resp. bude dobrovoľné. Napríklad menšie samosprávy nebudú mať tým pádom žiadne povinnosti niečo obstarávať, pretože v prípade väčšiny vecí nebudú musieť už viac postupovať podľa zákona o verejnom obstarávaní. „Keď budú chcieť štátne orgány napríklad stráženie od firmy Bonul, nebudú musieť klasicky obstarávať, len sa obstarávanie zverejní, oslovia sa traja dodávatelia a na základe dohody sa vyberie ten, ktorého si obstarávateľ želá. Zjednoduší sa tak svojvoľné rozhodovanie o verejných zdrojoch,“ dodal O. Dostál s tým, to bude daň za to, že sa urýchlia procesy pri verejnom obstarávaní, ktoré buď ani nebude alebo keď bude, bude len formálne, drahšie a menej kvalitné.