Video zo dňa 11.1.2016 – Utečenci sú hrozbou | Braňo Závodský vyspovedal v relácii rádia Expres predsedu strany Sloboda a Solidarita Richarda Sulíka. Hlavnou témou boli utečenci, utečenecká kríza v Nemecku a v krátkosti aj parlamentné voľby 2016. Braňo Závodký predsedu liberálov …
… vôbec nešetril. Posúďte sami: Braňo Závodský: Pán Sulík, Vy ste sa tiež vyjadrovali k situácii, ktorú spôsobili utečenci v nemeckom Kolíne. Povedzte, prečo na Slovensku robí predseda vlády Robert Fico tlačovky a líder opozičnej strany, tým myslím konkrétne vás, sa veľmi starajú o nemecké ženy a o situáciu v Kolíne nad Rýnom napriek tomu, že aj my máme na Slovensku svoje problémy. Čím to je, prečo?
Tlak sa stupňuje
Richard Sulík: Pozrite, preto lebo utečenci sú reálna hrozba. Totiž to nie je tak, že všetko je to mimo nás, ale z Európy je veľmi silný tlak na prerozdelenie týchto utečencov. Pani Merkelová ich v septembri veľkoryso pozvala. Dnes, štyri mesiace neskôr, Nemci evidentne nezvládajú situáciu s utečencami. Dochádza tam k veľmi negatívnym javom, ako napríklad na Silvestra v Kolíne a tlak sa tým pádom stupňuje, aby sa utečenci nejak prerozdelili po Európe, a tým pádom sú utečenci reálna hrozba aj pre Slovensko a treba sa k tomu jasne vyjadriť.
Braňo Závodský: Nie je to v každom prípade naozaj také trošku v tej situácii…? Ja nehovorím, že nehovoriť o utečencoch, to by bolo asi naopak hlúpe a nezodpovedné.
Richard Sulík: Kde inde máme hovoriť o hrozbe utečencov ako na tlačovke?
Nemali by sa politici viac venovať domácim témam?
Braňo Závodský: Veď práve, ale že je tu jedna tlačovka za druhou. Či sú to Vaše vyjadrenia, alebo Ficove a naozaj je to v situácii, keď na Slovensku dávajú sestričky hromadné výpovede, keď učitelia dali dnes ultimátum vláde a povedali, ak nesplní ich požiadavky ešte do volieb, budú štrajkovať. Čiže nemali by sa naši politici vrátane vás viac venovať domácim témam ako utečencom?
Richard Sulík: Pozrite sa, jedna tlačovka za druhou to ste možno trochy zveličili. My sme mali jednu tlačovú besedu.
Braňo Závodský: Ja som nemyslel konkrétne na Vás, myslel som predsedu vlády, ktorý mal v priebehu pár dní tri tlačovky o utečencoch, ale hovorím aj o Vašich vyjadreniach.
Richard Sulík: Áno, keď mal Robert Fico tri tlačovky k utečencom a k zdravotným sestrám ani jednu, to je, samozrejme, veľkou chybou, lebo vláda je zodpovedná za to, aby veci v štáte fungovali. My sme opozícia a našou úlohou zase je upozorňovať na nedostatky, a to si myslím robíme. Keď si pozriete naše tlačové vyhlásenia, tam veľmi jasne upozorňujeme napríklad na problém so sestričkami, ktorý vláda nerieši. A áno, mali sme jednu z našich tlačových besied, tento týždeň, ktorú sme venovali utečencom, konkrétne udalostiam v Kolíne nad Rýnom, lebo to považujeme za rovnako vážnu vec a hrozbu pre Slovensko. A aby sa náhodou nestalo to, čo sa stalo vlastne celej Európe, že veľmi dlho tento problém s utečencami ignorovali. Minimálne dva roky zatvárali pred prívalom utečencov oči, a teraz nevedia, kam z konopy. Aby sa toto nestalo Slovensku, tak treba dostatočne včas a dostatočne jasne povedať, že utečencov nechceme.
Celkovú situáciu s utečencami nezvládli politici
Braňo Závodský: Hneď sa vás aj opýtam, ako si myslíte, že by utečeneckú krízu malo Slovensko a vôbec Európska únia riešiť. Ale ešte predtým , na jednej strane teda kritizujete, že nemeckí policajti tú situáciu s utečencami nezvládli, kritizovali ste aj starostku…
Richard Sulík: Nemeckí politici…
Braňo Závodský: Aj politici, aj policajti…
Richard Sulík: Takto, policajti nezvládli situáciu v Kolíne, ale celkovú situáciu s utečencami nezvládli politici.
Braňo Závodský: Ja ešte hovorím aj o Kolíne, ale, samozrejme, hovorím aj o politikoch či je to starostka Kolína, či je to nemecká kancelárka. Na druhej strane ale hovoríte o vládnom Smere, že zavádza policajný štát. Na Slovensku prijíma zákony, ktoré podľa vedúcich predstaviteľov štátu vládnej strany Smer majú práve niečomu takému, ako bola situácia s utečencami v Nemecku, zabrániť.
Utečenci sú na Slovensku virtuálna hrozba
Richard Sulík: Počkajte, je tu jeden podstatný rozdiel. V Nemecku začiatkom tohto roka žilo približne 6 miliónov cudzincov ak nie 7a tento rok tam prišiel ďalší 1 milión utečencov, to bol na nich obrovský nával. Nemci sú, samozrejme, úplne v inej situácii ako my. Keď sem došlo dokopy 300 ľudí a u nás sú utečenci virtuálna hrozba, respektíve zatiaľ iba hrozba, a preto považujem za nemiestne, aby sme dnes už išli zamestnávať 2500 policajtov navyše, lebo nebudú mať čo robiť. Veď my tu fyzicky žiadnych utečencov nemáme.
Zamestnávať toľko policajtov je scestné
Braňo Závodský: No ale práve to Fico hovorí, že tieto udalosti, ktoré spôsobili utečenci v Kolíne, by mali byť jasnou odpoveďou pre tých, ktorí spochybňujú bezpečnostné opatrenia a že on teda berie túto zodpovednosť na seba a bude v tom ďalej pokračovať.
Richard Sulík: Ale rozpráva hlúposti, lebo raz, keď tí utečenci fyzicky na Slovensku nie sú, tak skrátka také výtržnosti ani nemá kto robiť. Treba byť proti utečencom. Na politickej úrovni ich treba odmietať. V Bruseli alebo v Európskej komisii treba utečencov odmietať, ale dnes už zamestnávať policajtov, ako keby tu utečenci už dnes boli, to je predsa scestné.
My máme policajtov dosť
Braňo Závodský: A kedy ich zamestnať? Keď tu už budú?
Richard Sulík: Nie, treba urobiť všetko preto, aby tu utečenci neboli. A áno, keď tu budú, čo tiež nie je zo dňa na deň, potom môžeme teda začať zamestnávať policajtov. Treba ale povedať dve veci, po prvé, my máme policajtov dosť, len nesmú vysedávať po kanceláriách a pečiatkovať vodičské preukazy. Keby sa zreorganizovala lepšie polícia, čo je zlyhanie ministra vnútra Roberta Kaliňáka, tak by bolo dostatok policajtov na všetko. Veď práveže Slovensko dáva veľmi vysoké percento zo svojich verejných výdavkov na svoju bezpečnosť. A po druhé, ono to zas bude niečo stáť, Tie peniaze, čo títo policajti budú stáť, by napríklad postačilo na to, aby všetkým živnostníkom boli odpustené povinné minimálne odvody.
Radšej chrániť vlastnú hranicu, ak nebude chránená vonkajšia
Braňo Závodský: Čo by sme teda mali s tou situáciou s utečencami robiť? Po prvé, my na Slovensku, ak nie to, čo robí vláda a po druhé, Európska únia aj z vášho pohľadu europoslanca.
Richard Sulík: Pozrite, strana Sloboda a Solidarita predložila konkrétne riešenia, ktoré spočívajú v tom, že Európa musí pred utečencami chrániť hranice. Mala by teda hermeticky uzavrieť hranice a keď treba, tak vojenskou silou ich musí chrániť tak, aby prešli len tí utečenci, ktorí prejsť smú.
Braňo Závodský: Teraz myslíte ktoré hranice?
Richard Sulík: V prvom rade sa Európska komisia musí posnažiť o to, aby vonkajšia hranica Európskej únie bola takýmto spôsobom pred utečencami chránená. Ak sa toto nepodarí, tak potom jednotlivé štáty budú chrániť svoje vlastné hranice, ale to je automaticky koniec Schengenu. Radšej chrániť vlastnú hranicu, ak nebude chránená vonkajšia.
Slovensko nie je priamo na rane
Slovensko nie je priamo na rane. My nie sme ani na Balkánskej ceste, ani na žiadnej inej, čiže utečenci nechodia húfne cez Slovensko. Ak by chodili, jasné, treba chrániť slovenskú hranicu. Druhá vec, ktorá sa musí urobiť, je postaviť vonkajšie tábory, teda utečenecké tábory mimo Európskej únie a tam musia utečenci počkať, kým sa rozhodne o ich žiadosti o azyl. No a toto sa už tiež začína pomaly diať, ale Európska komisia tu strašne spí. Toto mohlo byť dávno hotové. A tretia vec, každý, kto sa nachádza na území Európskej únie nelegálne, musí byť jednoducho do takýchto táborov pre utečencov okamžite prevedený.