Zatvorenie hraníc | Richard Sulík sa dňa 6.3.2016 zúčastnil politickej talkshow Anne Will, ktorú vysiela nemecká stanica ARD/Das Erste. Témou diskusie bolo „Utečenecká dráma pre samitom – dá sa ešte Európa zachrániť?“. Ďalšími hosťami relácie boli spolkový minister …
… spravodlivosti Heiko Maas, rakúsky minister zahraničných vecí Sebastian Kurz, Katja Kipping zo strany Die Linke a Kathrin Göring-Eckardt za stranu Die Grünen.
Richard Sulík v diskusii opätovne vysvetľoval dôležitosť zatvorenia macedónsko-gréckej alebo turecko-gréckej hranice. Snaha o dosiahnutie spoločných európskych riešení počas samitov Európskej rady za uplynulé mesiace opakovane zlyháva, aj preto je sa hľadá odpoveď na úrovni menších celkov ako je V4, a aj preto začínajú logicky pristupovať niektoré krajiny k hľadaniu vlastných riešení, ako napríklad Rakúsko – zatvorenie hraníc.
Množstvo problémov podľa neho vyplýva práve z nedodržiavania dohôd a zmluvných povinností. Voči Grécku sa už neuveriteľných 6 rokov vedie infringement kvôli nedodržiavaniu povinností vyplývajúcich zo Schengenskej dohody. Európska komisia v tejto veci podľa Richarda Sulíka zaspala a nekoná, ako sa od nej očakáva. Európska únia je zmluvným spoločenstvom a štáty sú povinné dodržiavať dohody. Žiaľ, politické elity ich opakovane a pravidelne porušujú.
Krajšie slová pre zatvorenie hraníc
Anne Will: Boli by ste za to, aby Slovensko povedalo, že „balkánska trasa“ by mala zostať uzavretá? To ako prvý krok, a potom sa môžeme rozprávať o európsko-tureckom riešení, o ktorom rozprávajú viacerí?
Richard Sulík: Zatvorenie hraníc, teda riešenie musí nastať tam. Nie tu, ale práve tam. Či na macedónsko-gréckej alebo turecko-gréckej hranici. Nám je jedno, ktorá hranica bude zatvorená. Ale pán Maas, keď hovoríte, že je potrebné nájsť riešenie, to sú iba krajšie slová pre zatvorenie hraníc. Dešifrované to znamená, že hranice musia byť uzatvorené. A tým ľuďom by sme mali pomôcť, aby neumierali. A to je politika, ktorú popisuje pán Kurz, aj keď možno inými slovami.
A je to politika, s ktorou súhlasí aj Slovensko, a nielen Slovensko, ale celá Vyšehradská štvorka, ktorá sa dala dokopy práve preto, že v tomto Európa úplne zlyhala. Bol predsa samit v decembri, potom v januári, potom vo februári. Trikrát sa nedospelo k žiadnemu záveru. Európa je zmluvné spoločenstvo. Keď sa nedodržiavajú zmluvy, a keď sa pravidelne porušujú, tak sa nemôžeme čudovať, že neexistuje európske riešenie. A takisto sa nedá čudovať tomu, že jednotlivé štáty, ktorých sa to priamo dotýka, ako napríklad Rakúsko, začnú tiež zatvárať hranice. To, že tieto štáty zatvárajú hranice, je neúprosná logika. Aj to, že rakúsky kancelár pán Faymann zmenil názor, lebo nemá žiadnu inú možnosť.
Anne Will: Môžem? Pýtam sa pána Sulíka práve na otázku prerozdeľovania. Bude teda Slovensko spolupracovať so zvyškom krajín V4 v otázke služby a protislužby Turecku? Tou protislužbou by bolo, že Európa cez kontingenty príjme veľký počet utečencov.
Richard Sulík: Nie, myslím si, že vo Vyšehradských štátoch nie je ochota na kontingenty alebo utečenecké kvóty.
Grécko nedodržiava pravidlá
Chceme Turecku platiť za niečo, o čom tvrdíme, že to nemôžeme robiť sami, čo je zatvorenie hraníc. Čiže je to trochu pokrytecké. A po druhé, voči Grécku bol už v novembri 2009 začatý „infringement“, lebo nedodržiavalo svoje povinnosti vyplývajúce zo Schengenskej dohody. O pol roka neskôr, na jar 2010, Európska komisia konštatovala, že Grécko nedodržiava pravidlá. Už ubehlo 6 rokov. Európska komisia spala namiesto toho, aby konala a napríklad vylúčila Grécko zo schengenského priestoru. A posledná veta: Grécko nehraničí so žiadnou krajinou Schengenu.
Zastavte peniaze z EÚ
Heiko Maas: Rád by som niečo povedal na pána Sulíka k jeho slovám do bitky. Hovorili ste o pokrytectve v tej celej debate o utečencoch. Viete, čo mi príde ako pokrytecké? Profitovať na všetkých výhodách EÚ, ale keď ide o prevzatie zodpovednosti, tak sa schovávate.
Richard Sulík: Tak Slovensko platí do rozpočtu jednu miliardu ročne a dostáva, teda presnejšie má nárok, na približne tri miliardy. Nie všetko je to ale využívané. A tieto peniaze priniesli do našej krajiny strašne veľkú korupciu. Ale áno, to sú peniaze, ktoré vyzerajú, že nikomu nepatria, lebo prichádzajú z EÚ.
Heiko Maas: Nechcete utečencov, chcete zatvárať hranice, nechcete peniaze…
Richard Sulík: Zastavte tieto peniaze! Som prvý, kto by bol za.
Európa je zmluvné spoločenstvo
Anne Will: Pán Sulík, rozumiete pod Európou hodnotové spoločenstvo?
Richard Sulík: Viete, stále počúvam, že Európa je solidárne spoločenstvo, ale to nie je pravda. Článok 125 Lisabonskej zmluvy hovorí, že každý členský štát je zodpovedný za vlastné dlhy. To je opak solidárneho spoločenstva. Európa nie je v prvom rade solidárne spoločenstvo, ale zmluvné spoločenstvo: clara pacta, boni amici. Zmluvy sa musia dodržiavať. Politické elity ich ale, žiaľ, opakovane a pravidelne porušujú.