Firma BOTO spol. s r.o. | Kauza Váhostav slovenskej verejnosti ukázala, aký až môžu mať schránkové firmy vplyv na slovenskú politiku a ekonomiku. No v skutočnosti nejde o žiadnu výnimku, naopak – táto kauza bola len špičkou ľadovca a snáď každé odvetvie slovenskej …
… ekonomiky má svoj „vlastný Váhostav“, najmä pokiaľ ide o projekty financované z prostriedkov daňovníkov (hoci aj z rozpočtu EÚ).
V drevárskom priemysle môže byť takýmto „Váhostavom“ firma BOTO spol. s r.o. (dnes už pod názvom Maccineimport BXT s.r.o.). Firma BOTO spol. s r.o. je dobre známa svojimi aktivitami v drevárskom priemysle. Okrem iného sa tejto firme mimoriadne darilo pri získavaní eurofondov, prípadne pri pracovaní na projektoch, ktoré boli financované z eurofondov. Mnohé z týchto projektov však sprevádzali rôzne pochybné okolnosti, ktoré naznačovali vážne zneužívanie prostriedkov daňovníkov.
Vyšetrované podvody
Okrem iného, firma BOTO spol. s r.o. pracovala aj pre firmu FPP Partners, ktorá vyhrala neslávne známu zákazku na stroje na výrobu truhiel za 5 miliónov eur, čo bolo takmer 4-krát viac ako bola trhová cena týchto strojov. Kvôli mnohonásobným podozreniam z podvodu sa o firmu BOTO začali zaujímať aj orgány činné v trestnom konaní, ako napríklad aj Národná kriminálna agentúra SR (NAKA). Podľa informácií, ktorými disponujem, má ísť spolu až o zhruba 30 káuz, v ktorých sú ohrozené desiatky miliónov eur daňových poplatníkov.
Predstavitelia firmy BOTO spol. s r.o. však v posledných mesiacoch vykonali kroky, prostredníctvom ktorých sa chcú zbaviť zodpovednosti za svoje konanie. Minulý mesiac totiž vlastníctvo tejto firmy prešlo na schránkovú firmu EC4B INTERNATIONAL INC. sídliacu v USA, zmenilo sa sídlo tejto firmy, zmenil sa jej názov na „Maccineimport BXT s.r.o. “ a najmä, pôvodného konateľa tejto firmy Ing. Borisa Bršela (ktorého vyšetruje NAKA) nahradil občan ČR Pavel Sedlák.
Kráľovský biely kôň
Tento človek je zaujímavý tým, že len na Slovensku pôsobí spolu až v 597 firmách. Samozrejme, ide o jasný prípad bieleho koňa, keďže zrejme nie je reálne ani to, aby si pán Sedlák pamätal názov každej z týchto 597 firiem a nie ešte aby ich aj riadil, prípadne v nich podnikal. Pre lepšiu predstavu – ide o také množstvo firiem, že vo webovej aplikácii Obchodného registra SR ani nie je možné priamo vidieť zoznam všetkých týchto firiem, keďže je v ňom zobrazených len prvých 500 firiem, v ktorých pán Sedlák pôsobí. Tvorcovia tejto aplikácie zrejme nerátali s tým, že by niekto niekedy mohol pôsobiť v toľkýchto firmách.
Vyšetrovanie bez trestu
Ak teda slovenské trestné orgány niečo ohľadom (dnes už bývalej) firmy BOTO spol. s r.o. vyšetria, nie je reálne očakávať, že peniaze daňovníkov budú vrátené naspäť. Rovnako je možné veľmi pochybovať o tom, či zákazníci tejto firmy pri projektoch financovaných z prostriedkov daňovníkov budú mať v prípade problémov u koho reklamovať prípadné chyby na týchto projektoch. Podobne ako v prípade Váhostavu sa totiž firma BOTO spol. s r.o. nabalila na verejných peniazoch, a potom sa prostredníctvom schránky a bieleho koňa dokonale zbavila zodpovednosti za svoju činnosť a dnes preto jej bývalí predstavitelia môžu po svete chodiť beztrestne.
Firma BOTO spol. s r.o. – nepriateľ dreva
Najväčšou iróniou však je to, že firma BOTO spol. s r.o. sa sama prezentovala so sloganom „priateľ dreva„. Realitou je, samozrejme, presný opak. Táto firma totiž svojimi nekalými praktikami a s hojnou podporou peňazí daňovníkov deformovala odvetvie drevárstva a spravila mu tiež zlé meno. A, samozrejme, akoby to nestačilo, túto nekalú konkurenciu prostredníctvom vyšších daní dotovali aj tie drevárske firmy, ktoré podnikajú poctivo. Nečudo, že podnikateľské prostredie na Slovensku už roky upadá a mnohé veľké firmy zvažujú, že Slovensko opustia tiež. Kombinácia rozdávania peňazí daňovníkov a neschopnej justície je totiž pre mnohých slušných podnikateľov smrteľná.