Povolebná diskusia na TA3 | Výsledky parlamentných volieb 2016 mnohých prekvapili. Čo sa vlastne stalo, tomu sa venovala relácia V politike na TA3. Po predbežných neoficiálnych výsledkoch sa začali dokonca skloňovať slovné spojenia ako predčasné parlamentné voľby …
… pripadne úradnícka vláda. Ďalšie z dôležitých otázok, ktoré zatiaľ ostávajú visieť vo vzduchu, je, ako sa s výsledkami popasujú lídri politických strán, s kým si dokážu predstaviť spoluprácu a s kým nie. Povolebná diskusia V politike na TA3 v úvode zhrnula predbežné výsledky, ktoré dnes už vieme, že sú nasledovné; v parlamentných voľbách 2016 získala strana Smer-SD 28,28 %, čo jej vynieslo v parlamente 49 kresiel, druhá v poradí bola strana Sloboda a Solidarita s 12,10 % a získala 21 kresiel. Tretím najúspešnejším bolo hnutie OĽaNO-NOVA s počtom hlasov 11,02 % a 19 kreslami, strana SNS s 8,64 % hlasov ziskala15 kresiel, Marián Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko s počtom hlasov 8,04 % a ziskom 14 kresiel, ďalej strana Sme rodina – Boris Kollár s počtom hlasov 6,62 %, čo im prinieslo 11 kresiel, strana Most-Híd získal 6,5 % a 11 kresiel a nakoniec strana #Sieť dostala od voličov 5,6 %, čím získala 10 postov v budúcom parlamente. Na povolebnú diskusiu bol pozvaný aj predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík, ktorého odpovede nájdete nižšie.
H2: Povolebná diskusia na TA3 – prepis
TA3: V parlamentných voľbách 2016 ste získali dvojciferný výsledok, očakávali ste to vôbec?
Richard Sulík: Nie, je to pre nás obrovským prekvapením, zároveň aj obrovský záväzok. Mandát, ktorý sme si v parlamentných voľbách 2016 od voličov pýtali, a zároveň sme ho aj dostali, je teraz pre nás veľkým záväzkom ich nesklamať.
TA3: Ktorých voličov, ak to tak môžem povedať, ste v parlamentných voľbách 2016 uchmatli?
Richard Sulík: Takých, ktorým záleží na tom, aby politická strana nemala za sebou žiadnych oligarchov, ktorí sú pripravení počuť aj nepeknú pravdu, takých ktorí vnímajú to, že ten program politickej strany hrá veľkú rolu, náš bol najlepší. Čiže takýchto. A keď to teraz tak nejako politologicky chcete počuť, tak si myslím, že sme oslovili mestských voličov a strednú a vyššiu vrstvu.
TA3: To znamená, že v parlamentných voľbách 2016 ste zobrali voličov Siete, podľa toho čo hovoríte o oligarchoch, prípadne o finančných skupinách?
Richard Sulík: Vidieť to podľa výsledkov, myslím si, že áno.
TA3: Čo teda ponúkate voličom, ktorí Vás vo voľbách volili, čo a akým spôsobom chcete splniť?
Richard Sulík: Hovoríte o pomerne slušnom výsledku. Počúvajte, veď je to bomba výsledok. Kto by toto bol čakal, že sa nám podarí vrátiť do roku 2010, kedy nám v parlamentných voľbách 12 % padlo z neba. Dnes sme si to poctivo vydreli, sme ďaleko skúsenejší. Som rád, ale najviac som rád, že voliči nám prepáčili naše začiatočnícke chyby a uverili nám, že sme poučení, že sme vyzretá politická strana a že už na druhýkrát naložíme veľmi zodpovedne s mandátom, ktorý sme od nich dostali. No a k Vašej otázke. Čím chceme ich očakávania naplniť, odpoveď je jednoduchá – ekonomický reformný program Agenda 2020. Je tam vyše 150 konkrétnych opatrení, ako zlepšiť podnikateľské prostredie, lebo v konečnom dôsledku takto stúpne poctivým a trvalým spôsobom životná úroveň všetkých občanov na Slovensku. Stále sme vraveli, ekonomický reformný program Agenda 2020 je naša priorita, zároveň sme nikdy nepovedali, že ktorý bod. Tu sme pripravení vyjednávať, sme pripravení robiť kompromisy a náš jasný vyhlásený cieľ je schváliť čím viac bodov z reformného programu Agendy 2020.
TA3: Faktom ale je, že volebný program Agenda 2020, ak chcete napĺňať, musíte byť vo vláde a Vy ste už včera rokovali s Igorom Matovičom.
Richard Sulík: Keď Vás príde navštíviť súputník, ktorého poznáte dlhšiu dobu, veď Igor Matovič bol na našej kandidátke v roku 2010, do pomerne bujarej povoľbovej oslavy o 4 hodine ráno, nedá sa to nazvať politické rokovanie.
TA3: O čom ste rozprávali teda?
Richard Sulík: Ahoj, ahoj, gratulujem k volebnému výsledku. O čom by ste rozprávali o 4 ráno. Nebolo to politické rokovanie. Chcel upozorniť na jednu vec. Máme nepísané, ale jasné pravidlo, že prezident poverí víťaza volieb, to je jednoznačne Robert Fico so zostavením novej vlády. Až potom budeme, ak vôbec, na rade my. Čiže teraz je so zostavovaním novej vlády na rade Robert Fico.
TA3: No rozhodne, ale keď pán Sulík, vravíte, že je to bombastický výsledok oproti tomu, čo sa čakalo, ale možno by to bola pravda, keby ste mali o 5 % viac. To znamená, že naozaj, už by mohla vzniknúť nejaká, ako často opozícia hovorí, reformná pravicová vláda, napriek tomu, zatiaľ to asi len s Obyčajnými ľuďmi stačiť nebude, to znamená, kde si viete predstaviť, viem, že politici na to neradi odpovedajú takto po parlamentných voľbách, ale kde si viete predstaviť.
Richard Sulík: Odpoviem. Od nášho vzniku, sme vylúčili spoluprácu so stranou SMER z dvoch dôvodov. Po prvé, to je ľavicová ideológia, ktorá je pomýlená. Štát nemôže dlhodobo fungovať na sociálnych balíčkoch, eurofondoch, vlakoch zadarmo a stále viac rozdávania a stále vyšších daniach. Po druhé, majú obrovské množstvo korupčných káuz. Zo spolupráce vylučujeme aj Mariána Kotlebu, nie kvôli programovým otázkam, ale kvôli zásadným hodnotovým postojom. Tieto dve politické strany sme vylúčili a z toho automaticky vyplýva, že so všetkými ostatnými parlamentnými stranami si vieme predstaviť koaličnú spoluprácu.
TA3: Aj s politickou stranou SNS?
Richard Sulík: Áno, vieme si predstaviť spoluprácu s SNS, s Borisom Kollárom, so Sieťou, s Mostom, s Obyčajnými ľuďmi, uvidíme aká konštalácia vznikne. Na to sme si pýtali v parlamentných voľbách 2016 od voličov mandát.
TA3: Béla Bugár tu pred chvíľou sedel a hovoril o tom, že Sulík je proti Bruselu, že on si tu spoluprácu asi veľmi nevie predstaviť, aj v súvislosti s tým, že viackrát zopakoval, že aj Vy ste mu zobrali percentá, že ste hrali proti nemu.
Richard Sulík: Do parlamentných volieb 2016 sme všetci konkurenti a po voľbách treba urobiť hrubú čiaru. Teraz treba hľadať body, ktoré nás spájajú a kde vieme spolupracovať. Béla Bugár išiel do parlamentných volieb 2016 s tým, že si pýta mandát od voličov na to, aby realizoval svoj volebný program. To sa dá na základe kompromisu. Samozrejme, Béla Bugár sa môže rozhodnúť ísť so SMER-om, to je v poriadku. Ale ja mu nebudem cez média posielať správy, že kto komu zobral formičku alebo kýblik, toto nechce počuť volič. Po parlamentných voľbách 2016 chce volič počuť, ako budeme realizovať to, čo sme mu sľúbili.
TA3: Zase je to alternatíva širokej vládnej koalície a la roky 2010, 2012. Vy opakujete pravidelne, že ste sa už poučili, ale aj na základe vyjadrení Bélu Bugára sa tak nerealizuje.
Richard Sulík: Nebudem kvôli jednému vyjadreniu, ktoré vzniklo po neprespatej noci zatracovať celú budúcu koalíciu. Stretneme sa, ak teda, samozrejme, bude záujem a uvidíme, čo z toho vieme urobiť. Teraz je však na ťahu Robert Fico. Je víťaz parlamentných volieb 2016. Bude prezidentom poverený a určite by som nepredbiehal.
TA3: Teraz to nevyzerá na pohodlnú väčšinu, strana SMER získa zhruba 49 mandátov, ak príde pozvánka zo strany SMER, keďže Robert Fico povedal pred malou chvíľou, že pozve všetky strany okrem Kotlebu, tak prijmete tú pozvánku a pôjdete na toto rokovanie so stranou SMER?
Richard Sulík: Tento postup od Róberta Fica považujem za správny. Za stranu Sloboda a Solidarita ale hovorím, že zbytočne by sme Robertovi Ficovi kradli čas. Voličom sme veľakrát a jasne pred parlamentnými voľbami 2016 sľúbili, že s ním do vlády nepôjdeme.
TA3: Ak by nedokázal Robert Fico zostaviť novú vládu, za aký dlhý čas by ste v takomto prípade dokázali vytvoriť Vy novú vládu?
Richard Sulík: Závisí to asi od toho, či dokáže Béla Bugár a Andrej Danko spolupracovať. Ak áno, tak to pôjde veľmi rýchlo. Samozrejme, vychádzam z toho, že všetky strany majú vôľu realizovať svoj volebný program. To je môj pocit, aj keď nemáme na stole zverejnené finálne výsledky.
TA3: Je pre Vás Igor Matovič dôveryhodný politik?
Richard Sulík: Igor Matovič je pre mňa dostatočne dôveryhodný politik. Niečo sme si už spolu odžili. Aj rovnako aj všetci ostatní predsedovia politických strán.
TA3: Na základe toho, čo sa všetko udialo, tie nahrávky a podobne.
Richard Sulík: Myslím si, že všetci sa učíme. Teraz nepotrebujem vyťahovať tieto veci. Inak s Igorom vždy, aj keď sme mali nejaké spory, tak tam boli nejaké vzájomné sympatie a ja som s ním vlastne po tej ľudskej stránke vychádzal vždy dobre, aj keď sme zrovna boli pohádaní. Ale teraz jednoducho tá spolupráca, na to sú všetky predpoklady pripravené.
TA3: Na detektor lží Vás zatiaľ nepozýval pán Matovič, pretože to je obľúbený prostriedok.
Richard Sulík:: Možno preto, lebo vie že by som nešiel.
TA3: Poďme možno tak trochu vážnejšie, ja som si teraz tak stihla spočítať, jeden z tých variantov, ktoré ste povedali, že ak by bolo, ak by bola vôľa vytvoriť koalíciu SaS, OĽaNO, SNS, Kollár, lebo ani jeho ste z toho nevylúčili, s Mostom-Híd vychádza mi to na veľmi tesnú väčšinu 76. Nerátala som tam Sieť, sa priznám.
Richard Sulík: Aha tak, však zarátajte.
TA3: Zarátam Sieť, dobre.
Richard Sulík: 86. To už je veľmi slušná rezerva. Treba, ale ešte vedieť, že aj Boris Kollár ako sa k tomu postaví, lebo už párkrát povedal, že on si vie predstaviť radšej podporu vlády. To sú práve tie otázky, o ktorých treba jednať.
TA3: Dobre, spýtam sa inak. Viete presvedčiť Borisa Kollára, ktorý opätovne potvrdil, že on nebude podporovať žiadnu vládu, do žiadnej vlády nevstúpi, ale vie si predstaviť podporovať ju z opozície, keď to poviem takto jednoducho. Viete ho presvedčiť, alebo viete mu garantovať v takom prípade, aby to nebolo len 76 – väčšina v parlamente, čo je málo.
Richard Sulík: Keď chcete počuť ďalšiu odpoveď, tak áno. Pokúsim sa o to. Budem s ním jednať, ale platí naďalej, že nie je vhodné teraz na tú otázku odpovedať.
TA3: Hovorí sa o reálnej hrozbe predčasných parlamentných volieb, vidíte to tak?
Richard Sulík: Nemyslím si to. Výsledky by boli veľmi podobné tým dnešným. Jednoducho musíme s mandátom, ktorý sme od voličov v parlamentných voľbách 2016 dostali, naložiť poctivým spôsobom. Preto aj oceňujem, keď Róbert Fico povie: Ja teraz idem skúsiť tú vládu postaviť. Keď to nedá on, v poriadku, vis major, tak potom to ideme skúsiť my, a potom budeme hľadať ďalšie možnosti, a potom sa môžeme začať o tomto baviť, ale nie hneď teraz spomínať predčasné parlamentné voľby.
(Povolebná diskusia začína od 01:44 min.)