Predvolebné debaty dôležité pre parlamentné voľby 2016 sa chýlia ku koncu. Predposledná diskusia RTVS sa uskutočnila 1. marca 2016 v známej Reštaurácii UFO na Moste SNP v Bratislave. Hosťami špeciálnej relácie pre parlamentné voľby 2016 boli Richard Sulík (SaS), Pavol Frešo …
… (SDKÚ-DS), Marián Kotleba (ĽSNS), József Berényi (SMK-MKP), Boris Kollár (Sme rodina) a Ján Figeľ (KDH). Medzi tématické okruhy predvolebnej debaty moderovanej Martinom Strižincom patrili: programové priority jednotlivých strán spolu s volebnou kampaňou a jej financovaním, nezamestnanosť a ekonomika SR, zdravotníctvo a školstvo, vymožiteľnosť práva a stav justície, sociálna politika a nechýbala ani zahraničná politika. Na záver mohol opäť každý predseda strany využiť časový limit 35 sekúnd na záverečný odkaz voličom. Krátky zostrih z vystúpenia Richarda Sulíka a riešenia SaS pre parlamentné voľby 2016 nájdete v našom videu.
Priorita SaS pre parlamentné voľby 2016 je zvýšiť životnú úroveň
Martin Strižinec: Richard Sulík a SaS, aká je Vaša priorita v týchto parlamentných voľbách 2016?
Richard Sulík: Naša priorita pre parlamentné voľby 2016 je zvýšiť životnú úroveň. Na toto sme sa zamerali, vieme presne ako na to. Predstavili sme našu Agendu 2020, čo je vyše 150 konkrétnych opatrení ako zlepšiť podnikateľské prostredie. My tvrdíme, že práve keď sa bude zamestnávateľom ľahšie podnikať, vytvoria viac pracovných miest, to zvýši mzdy všetkým.
Čo môže spraviť štát
Richard Sulík: Čo štát môže spraviť – môže odstrániť podmienky pre všetkých podnikateľov, nerozlišovať – títo, čo sú v cestovnom ruchu sú lepší a tí sú horší, ale odstrániť tie bariéry, ktoré dnes existujú, pre všetkých. A toto treba spraviť, radšej všetkým zlepšiť trochu ich podnikateľské prostredie, ako niektorým vybraným, povedzme v cestovnom ruchu. Toto je dôležité.
Päť vecí, ktoré sa dajú okamžite spraviť v zdravotníctve
Čo treba v zdravotníctve urobiť ihneď? Po parlamentných voľbách 2016 príde nová vláda, je tam nový minister, čo by mal robiť ihneď.
- Tak najlepšie sú také úkony, na ktoré nemusí meniť zákon, vymenujem niekoľko príkladov – odstaviť najväčšie pijavice, to sa dá ihneď, tie mená sú známe, dajú sa vygoogliť.
Martin Strižinec: A pôjde to tak ľahko?
Richard Sulík: Však to je rozhodnutie ministra, keď odvolá nejakého, čo tam lieta v nejakých kauzách. Keď je ten minister skrátka svojprávny, tak začne konať.
- Druhá vec, čo sa dá hneď po parlamentných voľbách 2016 spraviť, nariadiť riaditeľom štátnych nemocníc, aby obstarávali len cez elektronické trhovisko. Oni sú to už dnes povinní zo zákona robiť, nerobia to.
- Tretia vec, Štátny ústav pre kontrolu liečiv môže zakázať spätný vývoz tých liekov, ktoré sú tu nedostatkové. Nerobí to alebo to robí nedostatočne.
- Taktisto, ďalšia vec, máme najproblematickejšie nemocnice. Žilina, kde kotolník robil reštrukturalizačný plán, tak to aj vyzerá. No tak tam treba vymeniť tých riaditeľov, Žilina, Prešov, keď sú problémové, štát má aj schopnejších ľudí ako týchto dvoch. Tak treba to vymeniť.
- A takisto – bola tu reč o masérovi Kostkovi, je jedno kto zaviedol, ale skrátka za tejto vlády sa to evidentne zneužíva, tak treba aspoň dočasne zakázať ten unikátny liečebný kód, teda úhrady cez tento kód. To sa dá okamžite spraviť.
Vymenoval som Vám päť vecí, ktoré sa dajú okamžite spraviť. Ihneď, prvý deň po nástupe.
Školy by sme mali financovať len cez normatív
My vravíme, že financovať školy by sme mali len cez normatív. Jediné peniaze, ktoré by školy dostali, by bol normatív. Na žiaka. Ale zároveň ten normatív by sa mal vypočítavať podľa úspešnosti absolventov. Čiže, keď nejaký riaditeľ bude len brať žiakov a bude ich mať strašne veľa a bude klesať kvalita školy, bude logicky dostávať menej peňazí, takto to treba spraviť. Ale, samozrejme, máme množstvo ďalších opatrení, ja som si ich dovolil sem vypísať, možno, že to kamera zoberie. Ale, pýtali ste sa na tú víziu.
Každá škola by mala mať vlastnú právnu subjektivitu
My teda sme presvedčení o tom, že po prvé, štát by nemal rozlišovať medzi súkromnými, štátnymi alebo cirkevnými školami. Vravíme, že len cez normatív financovať, ten by mal zohľadňovať úspešnosť. A aby sa dali tie školy porovnávať vravíme, každá škola by mala mať vlastnú právnu subjektivitu, mala by existovať jedna účtová osnova, aby vôbec to porovnanie bolo možné. A toto keď bude, a zároveň tie školy donútime zverejňovať úspešnosť ich absolventov, tak potom budú mať rodičia informácie, môžu si vybrať. Nastane taká skutočná súťaživosť. Lebo dnes je to tak, niektorá dostane, niektorá nedostane, podobne ako s nemocnicami, sme to tu počuli – kto má dobré kontakty na ministerstve dostane viac.
SaS nemá žiadne korupčné kauzy
Všeobecne sa dá povedať, to čo hovoríme asi všetci – viac transparentnosti a postihovania tých, ktorí tú korupciu páchajú, trestnoprávna zodpovednosť politikov a osobná zodpovednosť atď., to majú tak plus mínus všetky strany v programe, ale o to viac si dovolím upozorniť na históriu tých strán a kto už má čo za sebou.
A tu si dovolím neskromne povedať, SaS nemá žiadne korupčné kauzy. A boli sme vo vláde, mali sme možnosti, a toto si myslím, že by malo rozhodovať, kto je spájaný s akými kauzami.
Odkaz Richard Sulíka
Naším cieľom je zvýšiť životnú úroveň tak, aby naše deti nemuseli utekať do zahraničia.
Vieme presne ako na to, náš program bol opakovane vyhodnotený ako najlepší.
Chcel by som ešte oceniť veľké gesto Ľudovíta Kaníka, ktorý zohľadnil volebnú realitu a dnes podporil stranu SaS a vyzval svojich voličov, aby volili SaS.
Ja by som chcel takisto osloviť voličov malých strán, ktorých predsedovia nemali takýto formát a stali sa z nich vlastne rozbíjači pravice, aby dobre zvážili, komu hodia hlas, aby ten ich hlas nakoniec neskončil u Roberta Fica.
Ďakujem pekne.