Parlamentné voľby 2016 už klopú na dvere. Médiá sa snažia využiť posledný priestor pred 48 hodinovým moratóriom, preto predsatvujú kandidátov na poslancov do Národnej rady z rôznych uhlov pohľadov. Túto možnosť využilo aj rádio Expres, kde sa posledný februárový deň …
… v predvolebnom duely stretli predsedovia strán SaS a KDH Richard Sulík a Ján Figeľ. V nasledujúcom článku si môžete prečítať zaujímavé odpovede Richarda Sulíka, kde sa dozviete, aký cieľ pre SaS parlamentné voľby 2016 predstavujú. Celý rozhovor s oboma kandidátmi nájdete vo videu.
Braňo Závodský: Vaša podpora posledné mesiace je na hranici zvoliteľnosti do parlamentu. Nemáte možno trošku pocit, že vám ľudia neveria? Jednak to, ak by ste sa po parlamentných voľbách 2016 stali súčasťou nejakej vládnej koalície, či ju dokážete aj udržať a po druhé, že presadíte liberálne témy, ktoré by pre liberálnu stranu mali byť prioritné. Čo vy na to?
Naším cieľom je získať 6 a viac percent
Richard Sulík: Naša podpora za posledné týždne práveže rástla. My sme spoľahlivo v parlamente a naším cieľom v parlamentných voľbách 2016 je získať 6 a viac percent. Čo sa týka presadzovania tém, čím budeme mať viac mandátov, tým bude naša vyjednávacia pozícia silnejšia. No tak do parlamentných volieb 2016 sa snažíme o čo najlepší volebný výsledok.
Mučenecké nástroje tejto vlády treba zrušiť
Braňo Závodský: Aké by malo byť Slovensko v roku 2020? Po parlamentných voľbách 2016 plánujete zvýšiť dane z príjmov, chcete rovnú daň, rušiť daň zo straty alebo teda daňové licencie, zjednotiť jednu sadzbu DPH atď. Neobávate sa toho, že sa opäť zníži výber daní, napríklad výber DPH?
Richard Sulík: My sme to už zažili v roku 2004, kedy Slovensko zaviedlo rovnú daň 19 %. Ja som mal tú možnosť a tú česť byť pri tom a práveže naopak, do 2 rokov tie výnosy výrazne rástli.
Braňo Závodský: Aj keď sa rozprávame o tých ďalších veciach, ktoré povedzme súčasná vláda prezentuje práve ako to, čo pomáha vyberať tomuto štátu dane?
Richard Sulík: Daňová licencia a takéto ostatné veci sú také mučenecké nástroje tejto vlády a to treba jednoducho zrušiť bez ohľadu na to, či tam je výnos, nevýnos. Z podstaty veci štát nesmie zdaňovať zisky, ktoré neexistujú. Dnes je mzda takmer 900 eur, asi dve tretiny ľudí zarába menej. Myslím si, že nemá zmysel, aby štát si dával cieľ a politici tu sľubovali, že mzda porastie na či už dvojnásobok, alebo polovicu. Uvedomte si, že keď sa podarí vytvoriť veľa pracovných miest, tak sa väčšinou vytvoria nízko platené pracovné miesta, a to vám paradoxne rozriedi tú pracovnú mzdu. Čiže ona môže kľudne ešte aj mierne klesnúť, čo vôbec nemusí byť zlé, pokiaľ bude ako následok to, že sa podarilo sto alebo dvesto tisíc pracovných miest vytvoriť na Slovensku.
Braňo Závodský: Ok, čo poviete voličovi, ktorý vám povie, že my sa tu rozprávame o priemernej mzde v hodnote necelých 900 eur a keby sme išli do susedného Rakúska, tak sa rozprávame o priemernej mzde v hodnote 2 000 eur?
To, čo naozaj funguje, je vniesť do podnikania viac slobody
Richard Sulík: Dobiehať životnú úroveň Rakúska najmä hospodárskym rastom a nielen Rakúska, ale aj iných západných krajín, to je ten cieľ, to je správne. A teraz je otázka ako? A my vravíme, štát to nedokáže spraviť direktívnymi nariadeniami . To je také ľavicovo-pomýlené myslenie. To, čo naozaj funguje, je vniesť aj do podnikania viac slobody. My máme v našej Agende 2020 vyše 150 opatrení, ktoré by zlepšili podnikateľské prostredie a keď sa zamestnávateľom bude lepšie dariť, tak vtedy vznikne viac pracovných miest. To znamená, stúpne dopyt po práci. A keď stúpne dopyt po práci, tak stúpne cena práce, čiže stúpnu mzdy. To je to, čo zdvihne životnú úroveň ľudí.
Braňo Závodský: Má vôbec liberálna strana význam, ak do parlamentných volieb 2016 nejde s tou klasickou agendou dekriminalizácie marihuany, registrovaných partnerstiev atď.?
Parlamentné voľby 2016 – Našou prioritou je Agenda 2020
Richard Sulík: My máme veci týkajúce sa osobnej slobody naďalej v programe, ale je pravda, nepovedali sme, že toto je v parlamentných voľbách 2016 našou prioritou. Našou prioritou je Agenda 2020. Akonáhle budeme mať možnosť po parlamentných voľbách 2016 osobné slobody presadiť, presadzovať to aj budeme. Ešte raz by som sa chcel našim voličom práve za toto ospravedlniť, lebo v roku 2010 sme takúto chybu spravili. Myslím si, že dnes sme poučení, po prvé a po druhé, dnes, po tom, čo Slovensko tu 10 rokov prešľapuje na mieste, treba spraviť významné ekonomické reformy.
S Vatikánskymi zmluvami súhlasiť nebudeme
Braňo Závodský: Boli by ste ochotní podporiť zvyšky Vatikánskych zmlúv, výhradu vo svedomí, odluku cirkvi od štátu, keďže to je aj vaša téma a naopak, budete sa skúšať dohodnúť s vašimi konzervatívnymi priateľmi, ak tá možnosť po parlamentných voľbách 2016 bude, na nejakej z vašich liberálnych tém?
Richard Sulík: Nie. My s Vatikánskymi zmluvami určite súhlasiť nebudeme. Súhlasím ale s tým, že treba viac slobody, aj výhrada vo svedomí je viac slobody.
Poďme sa spoločne venovať zvýšeniu životnej úrovne
My dávame veľmi ústretovú ponuku voči našim koaličným partnerom a naša ponuka znie: „Poďme sa spoločne venovať zvýšeniu životnej úrovne.“ Lebo mladí ľudia utekajú do zahraničia kvôli nízkej životnej úrovni, lebo tu nemajú perspektívu.
Preto hovorím, po parlamentných voľbách 2016 sa dohodnime na Agende 2020, tam sa budeme snažiť čím viac bodov presadiť a tie ostatné témy, myslím si, že bude dosť príležitostí a času to riešiť, už keď tu vypukne blahobyt.
Vieme si predstaviť spoluprácu s akoukoľvek stranou okrem Smeru
Braňo Závodský: Je spolupráca po parlamentných voľbách 2016 s KDH možná? Vy ste cez médiá vyzvali vašich pravicových kolegov, aby nielen odmietli verbálne spoluprácu so Smerom, ale aby prišli, aj to podpísali. Na čo pán predseda Figeľ reagoval, že odmietajú spoluprácu s tandemom Fico-Široký. Nestačí?
Richard Sulík: To je otázka na pána Figeľa, prečo má problém podpísať deklaráciu, v ktorej je napísané, že ak bude možný vznik pravicovej vlády, tak po parlamentných voľbách 2016 nepôjdeme do vlády so Smerom, ale posnažíme sa o túto vládu. Za SaS môžem povedať, my sme odmietli spoluprácu so Smerom veľmi jasne, lebo je to ľavicová pomýlená ideológia a majú navyše obrovské množstvo korupčných káuz. Toto sú dva hlavné dôvody, prečo odmietame Smer a zároveň rovno vravíme, po parlamentných voľbách 2016 si vieme s akoukoľvek inou parlamentnou stranou spoluprácu predstaviť.
Grécko treba vylúčiť zo Schengenu
Braňo Závodský: Slovensko a Európska únia. Prvý fakt je ten, že od 1. júla sa Slovensko stáva predsedníckou krajinou EÚ na nasledujúceho pol roka. Ten druhý fakt je ten, že aj počas tohto obdobia bude Európska únia snáď na 100 % zápasiť s migračnou krízou. Dohodnúť sa na európskej úrovni medzi jednotlivými krajinami a lídrami alebo sa obávať toho, že Európska únia príde napríklad o schengenský hraničný systém?
Richard Sulík: Keď vám hnije kus nohy a je to skutočne nezachrániteľné, tak treba tú nohu amputovať, pokiaľ nechcete na to umrieť. Tým mám na mysli to, že Grécko treba vylúčiť zo Schengenu. To je jednoducho ilúzia myslieť si, že my Grécko v Schengene udržíme. Grécko je z pohľadu Schengenu ostrov, lebo nesusedí so žiadnou inou schengenskou krajinou.
Braňo Závodský: Čiže viac utečencov áno alebo nie?
Richard Sulík: Nie, my sme proti.