Parlamentné voľby 2016 । Televízia TA3 urobila doteraz technicky najnáročnejší televízny projekt. V nedeľu 28.2.2016 sa v predvolebnej diskusii stretli lídri politických strán, ktoré majú najväčší potenciál dostať sa v parlamentných voľbách 2016 do NR SR. Exluzívna relácia …
… „V politike“ privítala v dvoch za sebou nasledujúcich diskusných kolách Bélu Bugára (Most-Híd), Andreja Danka (SNS), Roberta Fica (Smer-SD), Jána Figeľa (KDH), Radoslava Procházku (#Sieť), Józsefa Berényiho (SMK-MKP), Pavla Freša (SDKÚ-DS), Borisa Kollára (Sme Rodina), Igora Matoviča (OĽaNO-NOVA) a Richarda Sulíka (SaS). Okruhy otázok pre parlamentné voľby 2016 boli nasledovné: bezpečnosť Slovenskej republiky a Európskej únie, ekonomika a hospodársky rast, podnikanie a zamestnanosť, školstvo a zdravotníctvo a napokon vízia a budúcnosť. Ako vidí budúcnosť Slovenska po parlamentných voľbách 2016 Richard Sulík, ponúka náš krátky zostrih.
Keď sa zamestnávateľom bude dobre dariť, zvýši sa životná úroveň všetkých ľudí
My už nejaký rast máme, ale je veľký rozdiel, či máme ekonomický rast na úrovni 2 – 3 % alebo na úrovni 6 – 8 %. A až keď sú to tie vyššie rasty, tak reálne dobiehame západný svet. Čiže áno, nízky rast je udržateľný tak ako je dnes, ale ak by sme začali po parlamentných voľbách 2016 poctivým spôsobom zlepšovať podnikateľské prostredie, tu v našej Agende 2020 je vyše 150 opatrení, tak by sme opäť dosiahli tie rasty, ktoré sme mali už v roku 2004 a následné roky. A aby som o tom nemusel dlho rozprávať, vyzerá to takto nejak, toto je riešenie. Keď my zlepšíme naše podnikateľské prostredie – tým zeleným – to sú tie veľké rasty, o ktoré sa my budeme snažiť. A toto je možné len vtedy, keď sa zamestnávateľom bude dobre dariť, keď budú tvoriť viac pracovných miest. To zvýši životnú úroveň všetkých ľudí.
Agenda 2020 – nižšia nezamestnanosť, vyššia životná úroveň, lepší hospodársky rast
Tie predpoklady, ako som hovoril, sú vytvorené na nízky rast, áno, ale pointa je v tom, že sa dajú vytvoriť na oveľa vyšší rast, ktorý bude mať aj reálne dopady na ľudí. Ako vravel Igor Matovič, citoval Roberta Fica, že ľudia sa z grafov nenajedia, no ja si myslím, že najedia. Tu vidíme počet nezamestnaných ľudí, tento prvý stĺpec je vysoký počet nezamestnaných. To bolo v roku, kedy sme robili rovnú daň, mal som tú možnosť a česť byť pri nej. A pozrite sa, následné roky išla tá nezamestnanosť prudko dolu.
Keby sme v tých reformách boli pokračovali, tak jednoducho je ešte nižšia a životná úroveň je ešte vyššia. Trochu ťažšie sa to vysvetľuje, ako povedať: „Dám vám vlaky zadarmo“, ale toto je funkčné a trvalé. A vrátim sa opäť k našej Agende 2020 – tu je 150 opatrení, aby sa doma oplatilo pracovať, žiť a podnikať. A toto keď zrealizujeme, tak potom vytvoríme podmienky pre oveľa lepší hospodársky rast. Samozrejme trvalé podmienky, to je dôležité.
Keď sa zaviedla rovná daň, ekonomika šlapala
Tu si pozrite rast ekonomiky, zaviedla sa rovná daň, to je ten prvý zelený stĺpec, a potom jednoducho ekonomika šlapala. A tu teda dúfam, že pán Berényi, aj keď by mal byť po parlamentných voľbách 2016 súčasťou nejakej koalície, že nebude na tomto nejak strašne trvať, lebo to nás jednoducho dovedie do horších stavov, ako keď sa budeme snažiť to týmto spôsobom optimalizovať.
Parlamentné voľby 2016 – podnikateľom treba uvoľniť ruky
Je množstvo iných opatrení, množstvo buzerácie zo strany štátu, kadejakých štatistík, výkazov a povinností, a tam to treba začať to naozaj riešiť. Veď na rovnú daň stačí mať jedno, ale my tu máme 150 opatrení. Práve preto, že je to obrovské množstvo rôznych povinností, ktoré treba po parlamentných voľbách 2016 zrušiť a podnikateľom uvoľniť ruky. A potom budú, samozrejme, viac ľudí zamestnávať, a to prinesie všetkým občanom vyššie mzdy.