Dňa 25. septembra 2016 bol predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík spolu s predsedom parlamentu a predsedom Slovenskej národnej strany Andrejom Dankom hosťom relácie V politike na TA3. V spoločnej diskusii sa nevyhli témam ako spoločné vzťahy …
… opozície a koalície, balíček daňových opatrení či smer európskej politiky. Oboch politikov názorovo rozdeľovala najmä domáca politická scéna. Celú nedeľnú diskusiu Richarda Sulíka s Andrejom Dankom nájdete vo videu.
Richard Sulík o Igorovi Matovičovi
Situácia v opozícii sa aj počas trvania 9. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky pomerne skomplikovala. Daniel Lipšic z OĽaNO-NOVA sa po nešťastnej dopravnej nehode k 30. septembru 2016 rozhodol vzdať poslaneckého mandátu. Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič zase bude v parlamente čeliť odvolávaniu za opätovné obnovenie jeho živnosti. Hoci Igor Matovič tvrdí, že nepodniká, situáciou sa bude zaoberať Výbor NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. Richard Sulík je presvedčený, že sa v prvom rade jedná o neľahkú otázku pre právnikov. V klube SaS, zatiaľ, o ďalšom osude Igora Matoviča neprebehla diskusia. Akonáhle bude k dispozícii právne stanovisko, klub SaS sa vyjadrí či Igora Matoviča podrží alebo nie. Prípadné opustenie poslaneckých lavíc Igorom Matovičom ale nebude mať negatívny dopad na Opozičnú radu. Richard Sulík totiž poukázal na skutočnosť, že ani on sám nie je poslancom NR SR, zatiaľ čo členom Opozičnej rady je. Moderátora relácie V politike Nora Dolinského v tejto súvislosti zaujímalo, či predseda SaS nezvažuje návrat na slovenskú politickú scénu. Richard Sulík ale vysvetlil, že takýto krok zákon neumožňuje. Jeho mandát poslanca NR SR totiž zanikol, v momente, keď sa ho vzdal, a teda naďalej nepretrváva. Na druhej strane je Richard Sulík presvedčený, že je celkom dobré byť mimo diania NR SR, čím si zachová nadhľad a zároveň môže v Bruseli tlmočiť záujmy Slovenska.
Rokovací poriadok vyžaduje zmeny, ale…
Tzv. jablkom sváru medzi opozíciou a koalícou je v súčasnej dobe okrem iného najmä zmena rokovacieho poriadku. Tú presadzuje práve Andrej Danko. Hoci Richard Sulík súhlasí, že rokovací poriadok si určité zmeny vyžaduje, Andrejovi Dankovi vyčíta nezriadenie pracovnej skupiny potrebnej na širšiu diskusiu o plánovaných zmenách.
„Ja ako predseda najsilnejšej opozičnej strany som sa snažil zúčastniť poslaneckého grémia, čo zákon nezakazuje, vy ste s tým mali veľký problém. To po prvé. Po druhé, keď sme chceli zmeniť rokovací poriadok, sme vám hovorili, zriaďte pracovnú skupinu, my tam dáme ľudí, skúsme sa na týchto zmenách dohodnúť spoločne. Tiež ste to nespravili.“
Adresoval Sulík Dankovi. Súčasný návrh na zmenu rokovacieho poriadku prešiel na 9. schôdzi NR SR prvým čítaním.
Daň z dividend – strašidelná daň, ktorá by nemala existovať
Vláda minulý týždeň schválila balíček daňových opatrení. Azda najvýraznejšou zmenou je opätovné zavedenie danej z dividend. Ako Richard Sulík upozorňuje:
„Na jednej strane sa vláda chváli, ako super hospodári a zároveň žmýka ľudí a vymýšľa veci, kde môže. A to je presne 8 % z poistného, daň z dividend, dlhšie odpisy, atď. Teraz treba povedať, to, že konečne napravila táto vláda to, čo tá predošlá, kde teda vládol iba Smer, napáchala a že povolili živnostníkom kazajku, a teraz už bude možné odpísať paušálne náklady, ale najmä, že už to bude vyššia suma, nie 5 000 eur, ale 20 000 eur. Áno, to treba pochváliť, to je správny krok. Ale to je reakcia na to, čo tu Smer zaviedol, to sú daňové licencie. (…) Paušálne výdavky, fajn, ide sa to zvýšiť, ale zároveň táto vláda zvyšuje minimálne odvody.“
Ako ďalej Richard Sulík vysvetlil, hoci sa paušálne výdavky dotknú niekoľko desať tisíc živnostníkov pozitívne, niekoľko sto tisíc živnostníkov bude platiť vyššie minimálne odvody. Zároveň, daň z dividend predstavuje obyčajné dvojité zdanenie, nemá žiaden strop, nedotkne sa zahraničných, ale iba domácich výrobcov a je to strašidelná daň, ktorá by nemala existovať.
Európske témy
Richard Sulík s Andrejom Dankom sa v diskusnej relácii TA3 venovali aj zahranično-politickým témam. Ako prvý prišiel na rad neformálny samit EÚ v Bratislave. Richard Sulík tento samit označil za „veľké divadlo s jedným konkrétnym riešením a síce, že má byť lepšie chránená bulharsko-turecká hranica.“
Obaja politici sa zhodli v otázke nevyhnutnosti reformy Európskej únie. Richard Sulík aj Andrej Danko takisto zastávajú názor, že Turecko do Európskej únie nepatrí a podľa slov Richarda Sulíka bude bezvízový styk Turecka s Európskou úniou jasnou chybou.