Štrasburg, 25.11.2015 – Agresívne plánovanie daní | Videokomentár Richarda Sulíka k rozprave a hlasovaniu o Správe o daňových rozhodnutiach a ďalších opatreniach podobného charakteru alebo účinku. Richard Sulík vo svojom videokomentári objasňuje problematiku …
… agresívneho plánovania daní z príjmov právnických osôb a daňových únikov. Do textu nelegislatívneho uznesenia sa mala dostať požiadavka na poskytovanie finančných údajov nadnárodných spoločností podľa krajín ich pôsobenia, zavedenie spoločného konsolidovaného základu dane z príjmov právnických osôb, sprehľadnenie daňových dohôd medzi členskými štátmi a týmito spoločnosťami a zvýšenie ochrany informátorov.
Návrh uznesenia vychádza z princípu, podľa ktorého by nadnárodné spoločnosti mali byť zdaňované tam, kde dochádza k vytvoreniu hodnoty. Agresívne plánovanie daní z príjmov právnických osôb, teda predložená správa ale nerieši skutočný problém, táto v skutočnosti znamená len viac regulácií, viac byrokracie.
Agresívne plánovanie daní prinesie viac regulácií a viac byrokracie
Richard Sulík sa pozastavuje nad tým, ako bruselská administratíva dokáže čokoľvek prekrútiť alebo využiť v prospech viac regulácií a viac byrokracie, ako to je aj v prípade agresívneho plánovania daní z príjmov právnických osôb. V tomto prípade ide o to, že Jean Claude Juncker, ešte ako bol luxemburský premiér a istý čas tiež minister financií so svojimi kolegami vyvinul systém, v rámci ktorého Luxembursko robilo vo veľkom štátom organizované daňové úniky. Robili podivné obchody s veľkými koncernami a týmto dovolili nezdaňovať miliardové zisky.
Predloženou správou sa ale nerieši skutočný problém, táto v skutočnosti znamená len viac regulácií, viac byrokracie, keďže odporúča, aby firmy museli robiť spoločný konsolidovaný daňový základ.
Je chybou vylúčiť akúkoľvek daňovú konkurenciu
Snahou je docieliť to, aby sa hodnoty zdaňovali tam, kde sa tvoria. To samo o sebe je správny princíp, ale na druhej strane je chybou úplne vylúčiť akúkoľvek daňovú konkurenciu. Krajiny majú mať možnosť súťažiť aj v sadzbách dane. Napríklad, ak by Slovensko po voľbách zaviedlo 15-percentnú daň, ako ju presadzuje SaS, bolo by konkurencieschopnejšie voči Nemecku, ktoré má 25-percentnú daň. Čo je úplne v poriadku, lebo Nemecko má zase lepšiu infraštruktúru či vzdelanejších pracovníkov.
Pre viac info si pozrite videokomentár Richarda Sulíka – Agresívne plánovanie daní z príjmov právnických osôb a daňové úniky.