V pondelok 10. októbra 2016 bol predseda strany Sloboda a Solidarita a europoslanec Richard Sulík hosťom relácie Tu a teraz na TABLET.TV. Lídra liberálov vyspovedal šéfredaktor portálu TERAZ.SK Daniel Forgács. Diskusia sa niesla v znamení rôznych aktuálnych tém. K tým …
… hlavným patrilo úmrtie prvého prezidenta Slovenskej republiky Michala Kováča, situácia v opozícii spojená s odvolávaním Igora Matoviča, ale aj návrh na zmenu rokovacieho poriadku.
Úloha Michala Kováča bola veľmi dôležitá
V čase, keď bol Michal Kováč prezidentom Slovenskej republiky, Richard Sulík ešte v politike nepôsobil. Napriek tomu vníma prvého prezidenta SR veľmi pozitívne.
„Bol som podnikateľom, čiže politiku som len tak z diaľky sledoval, ale dobre si pamätám tie roky mečiarizmu, aká to bola doba temna. Michal Kováč tam svietil ako jediný, ktorý by ešte nejako dokázal vniesť nejaké princípy do politiky, čo sa smie a čo sa nesmie a na to sa dalo spoľahnúť. Z tohto pohľadu bola jeho úloha veľmi dôležitá.“
Skutočnosť, že v roku 1998 Michal Kováč pomohol získať opozícii dostatok voličských hlasov na výmenu vlády Vladimíra Mečiara, no jej podporu v priamych prezidentských voľbách nedostal, Richard Sulík okomentoval slovami:
„Je to výsledok reálnej politiky. Jednoducho vznikla štvorkoalícia, jedna z tých strán bola SOP. Jej predseda bol Rudolf Schuster a on to jednoducho zobchodoval. (…) Čistý politický biznis.“
Nikde nie je napísané, že líder opozície musí byť nutne v NR SR
Po marcových parlamentných voľbách sa Richard Sulík rozhodol zostať v Európskom parlamente. Z tohto titulu sa vzdal mandátu v NR SR. Ale vzdal sa ho aj Daniel Lipšic , kvôli tragickej nehode, ktorá sa nedávno stala. Aktuálne sa však dostáva do ohrozenia z hľadiska mandátu tretí líder z opozície Igor Matovič. Na otázku, či si vie Richard Sulík predstaviť aj taký model, že by všetci traja lídri opozičných strán boli mimo parlamentu, ale napriek tomu by opozičná politika SaS a OĽaNO-NOVA fungovala, podal šéf liberálov jednoznačnú odpoveď:
„Ale áno, ona funguje aj dnes. My máme 21 poslancov. Medzi nimi sú všetci traja podpredsedovia SaS, Galko, Mihál, Kiššová. Všetci traja by vedeli byť akýmsi pomyselným lídrom, ak by teda len o toto išlo. Ale ja tvrdím iné, nikde nie je napísané, že líder opozície nutne musí byť v NR SR. Je možné chodiť na tlačovky s kolegami, vyjadrovať sa. Čoskoro bude možné aj vystúpiť europoslancovi v NR SR. Čiže vôbec to takto dramaticky nevnímam, už vôbec nie pre SaS. Koniec-koncov, my sme neprišli o významných poslancov, OĽaNO áno.“
Daniel Lipšic patrí do slovenskej politiky
Keďže Gábor Grendel nedávno v rovnakej relácii pre TABLET.TV povedal, že sa nechce uchádzať o post predsedu strany NOVA a veľmi by chcel presvedčiť Daniela Lipšica, aby sa úplne nestiahol z politiky, Richard Sulík by ho jednoznačne podporil. Je totiž presvedčený, že:
„Daniel Lipšic patrí do slovenskej politiky. Ukázal obrovskú mieru statočnosti. Veď za posledné roky, kto tu pozatváral viacerých mafiánov? Bol to Dano Lipšic. Čiže jeho bude veľká škoda, ak by zo slovenskej politiky odišiel natrvalo. A ja teda dúfam, že keď už prebehne súdny proces a odpyká si trest, že minimálne to začne zvažovať. Ak Gábor Grendel bude potrebovať niekoho, kto pôjde spolu s ním Daniela Lipšica presviedčať, nech sa vráti, tak sa rád pridám.“
Igor Matovič – čo s ním?
Azda najväčší otáznik visí v súčasnosti nad osudom Igora Matoviča. Ten ešte v minulom volebnom období dostal trest od Výboru pre nezlučiteľnosť funkcií kvôli tomu, že si zabudol predĺžiť prerušenie živnosti. Dostal pokutu 6 mesačných platov, proti ktorej sa odvolal. Fakt je ten, že v tomto volebnom období v septembri si znovu nepredĺžil prerušenie živnosti a tentokrát už zámerne, pretože na základe svojej právnej analýzy dospel k záveru, že to zrejme nie je potrebné. Teraz si ju už znovu prerušil. Bude ho riešiť Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií. Hoci ide o zapeklitú situáciu, Richard Sulík má v tom jasno. Zo strany Igora Matoviča ide podľa Sulíka o babráctvo, no SaS sa ho zastane.
„Výbor pre nezlučiteľnosť funkcií zrejme nemá až také veľké možnosti rozhodovania, ako budú mať následne poslanci. A zákonodarca zrejme aj preto zabudoval do zákona to, že nakoniec rozhodnú poslanci, ktorí majú zohľadniť okolnosti. A okolnosti sú také, že Igor Matovič mal živnosť, ale mal ju len formálne. Žiadnu činnosť na túto živnosť nevykonával. Po druhé, je otázne, či môže byť uplatnený prísnejší trest, keď ešte nenadobudol právoplatnosť ten prvý trest. A do tretice sú to tie dve rôzne volebné obdobia. Toto všetko v zákone nie je dostatočne presne stanovené. My musíme mať ešte poslanecký klub, ale ja sa budem snažiť mojich kolegov za SaS presvedčiť o tom, aby sme sa takého hlasovania jednoducho nezúčastnili. Totiž hlasovanie bude pravdepodobne tajné. My sa Igora Matoviča zastaneme, a to preto, lebo jeho prehrešok nepovažujeme za natoľko vážny, aby mandát stratil. Myslím si, že ak má byť Igor Matovič potrestaný, tak dvakrát tou peňažnou sumou, za minulé volebné obdobie 12 000 eur, za toto volebné obdobie opäť. To je môj laický názor, ja nie som právnik.“
Líder SaS zároveň nepovažuje zbavenie Igora Matoviča za primeraný trest. Namiesto toho navrhuje iba finančnú pokutu:
„Ja si myslím, že Igor Matovič na to zabudol, potom povedal, že to urobil naschvál a potom to aj tak stiahol, lebo pochopil tlak súvislostí a argumentov. Celé toto nazývam babráctvo, ale za to nech je potrestaný primerane. Brať mu za to mandát nepovažujeme za primerané, a preto sa my Igora Matoviča zastaneme.“
Napriek tomu si Richard Sulík momentálne netrúfa povedať, ako to celé s Igorom Matovičom dopadne. Ako sám tvrdí:
„Táto koalícia má dosť krvavé oči. Treba povedať, že Igor Matovič si dosť ľudí za tie roky, čo je v politike, znepriatelil. Ale netrúfam si povedať, ako to naozaj dopadne. Vidím, že je tu tá snaha. Im nebude stačiť 76 hlasov poslancov, treba ich 90, uvidíme, kto sa pod to podpíše. Poslanci SaS ani poslanci OĽaNO to nebudú. Teraz je to dosť ošemetné, keď si koalícia povie, dobre, s pomocou hlasov Mariána Kotlebu sa ideme zbaviť nejakého kritika.“
Snaha SaS nie je márna
V utorok 11. októbra sa začína desiata schôdza NR SR. Richard Sulík si je vedomý, že z pozície opozičnej strany SaS rozsiahle reformy nepresadí. Najmä nie v situácii, ak sa koalícia riadi zásadou, že to, čo príde z opozície, nesmie schváliť, nech tam je napísané čokoľvek. Poslanci za SaS sa preto budú snažiť argumentovať za svoje drobné a vecné riešenia. Snaha SaS napriek tomu nie je podľa Sulíka márna. Ako totiž tvrdí:
„Tie návrhy sa nestratia. A ak by v najbližších voľbách došlo k zmene vlády, tak vieme veľmi rýchlo konať. Preto to vôbec nie je márna robota. (…) Snáď v budúcnosti sa tá politická kultúra zmení a dobré návrhy budú podporené.“
SaS zmenu rokovacieho poriadku nepodporí
V závere diskusie sa Richard Sulík nevyhol ani zmene rokovacieho poriadku. Už niekoľkokrát v minulosti avizoval, že tento návrh kvôli absencii širšej diskusie strana SaS nepodporí. Inak tomu nebolo ani v pondelkovej relácii, kde líder SaS svoje slová opätovne potvrdil.
„Návrh na zmenu rokovacieho poriadku odmietneme ako taký, lebo my sme od začiatku vraveli, že o rokovacom poriadku, ktorý sa týka všetkých 150 poslancov by mala byť dohoda koalície a opozície a mali by sme sa snažiť o nejaké spoločné znenie. Preto sme viackrát vyzvali predsedu NR SR Andreja Danka, aby zvolal pracovnú skupinu, kde pošle každá strana svojich ľudí, tam to budeme riešiť a predložíme nejaký spoločný návrh. Riešime tu nepodstatné banality namiesto podstatných vecí. A z podstatných vecí si myslím, že je škoda to obmedzenie rečníckeho času.“