Európsky parlament । Dag Daniš: Keď ste odchádzali do Európskeho parlamentu, tak ste si dali za cieľ, že tam idete vlastne preto, aby ste tú chorú európsku politiku trochu usmernili a ozdravili. Mám taký dojem, že sa Vám to zatiaľ nedarí. Prečo Európsky parlament nefunguje …
… ako iné parlamenty? Ako skutočný parlament, že by sa tam sformovali nejaké iniciatívy, dala by sa na stôl nejaká rezolúcia, ktorá by odsúdila grécku pyramídovú hru alebo by tam jednoducho bola nejaká normálna debata, ktorá by sa dala zaznamenať aj tu na Slovensku. Teraz sa neurazte, ale ja mám totiž dojem, že Európsky parlament je zbytočný a aj Vy ako europoslanec ste zbytočný.
Európsky parlament nemá možnosť legislatívnej iniciatívy
Richard Sulík: Ďakujem pekne, ale posnažím sa neuraziť sa. Viete to je tak, že Európsky parlament, asi ako jediný na svete, nemá možnosť legislatívnej iniciatívy. To znamená, že europoslanci tam nesmú predložiť smernicu alebo zákon o Grécku.
Dag Daniš: To je pravda, ale môžu predkladať rezolúcie, ale ja som ani také nič nevidel, ani len pokus.
Richard Sulík: Áno, lebo jednoducho potrebujete veľké časti poslancov.
Dag Daniš: Aj na obyčajný návrh, že poďme hlasovať o takom návrhu?
Richard Sulík: Nie, napríklad aj v skupine Európskych konzervatívcov a reformistov, kde teraz som, tam sme veľmi názorovo jednotní vo všetkom, čo sa týka Grécka. Tam už niekoľko takých návrhov bolo predložených, ale keď sa to v tom procese nedostane ďalej, veľakrát to nepríde ani len na hlasovanie do Európskeho parlamentu, tak je vám to v podstate zbytočné. A tento Európsky parlament skrátka nie je, ako poznáme bežné národné parlamenty. Napriek tomu množina ľudí, ktorí sú kriticky nastavení voči eurozóne alebo aj voči Európskej únii, tá rastie. A, samozrejme, keď poviete: „Tak ja mám dojem, že ste tam zbytočný,“ tak pokiaľ sa na to pozriete tak, že ja som jeden zo 751 poslancov, tak s Vami len môžem súhlasiť. Ale viete, napríklad my sme 73-členná skupina v Európskom parlamente a od nás sú ešte kritickejšie skupiny Nigela Faragea alebo teraz Marine Le Pen, ktorej sa podarilo tiež si zriadiť svoju vlastnú frakciu v Európskom parlamente. Čiže ja to odhadujem približne tak možno do 150 poslancov je dosť kritických voči Európskemu parlamentu alebo celej Európskej únii.
Európsky parlament nežije debatami
Dag Daniš: Rozumiem, ale to nestačí.
Richard Sulík: No nie, ale už povedzme v 2019 sa to môže výraznejšie ďalej meniť.
Dag Daniš: Ja Vám poviem, čo mne prekáža ako novinárovi, že keď slovenská vláda robí blbosti, tak je tu opozícia v parlamente, môže to kritizovať, dokonca môže navrhovať iné riešenia a je o tom na Slovensku nejaká normálna debata. V európskej politike mi to úplne chýba. Tam akoby bol jediný smer, jediná Európska komisia, jej návrhy a ten Európsky parlament v podstate nežije týmito debatami.
Richard Sulík: Áno, do veľkej miery môžem s Vami súhlasiť.
Dag Daniš: V Európskom parlamente neexistuje niečo ako európska opozícia, že my by sme si teraz povedali: „Dobre, toto je alternatíva pre Európu.“
Môj vplyv nie je nulový
Richard Sulík: Ale viete čo, opozícia v Európskom parlamente existuje. Napríklad ďalší rozdiel je v tom, že tu, keď sa prihlási ktorýkoľvek poslanec do rozpravy, tak sa môže ku ktorémukoľvek bodu prihlásiť a môže rozprávať koľko uzná za vhodné. Aj to formuje tú debatu, že máte možnosť predniesť argumenty. Niektoré vystúpenia sú tým pádom dlhé, ale väčšinou si myslím, že stoja za to. Pokiaľ naozaj kvalifikovaný človek hovorí k veci. V Európskom parlamente dostanete minútu, minútu tridsať možno, to už akože sa Vám strašne zadarilo, že Vám pridelia minútu tridsať. Čo prednesiete za minútu tridsať? A áno, diskutuje sa tam o blbostiach, a potom na podstatné veci nie je čas. Viete, ja toto veľakrát kritizujem. Niekoľkokrát som sa už takto vyjadril a nie som zďaleka jediný, ktorý to hovorí, ale treba každopádne rátať s tým a treba si uvedomiť, že to nejde to zo dňa na deň, je to skrátka dlhý proces a ja síce môj vplyv v Európskom parlamente tiež vnímam ako veľmi nízky, ale nie nulový.