Imigranti dnes rozdeľujú spoločnosť na viaceré tábory. Európska únia dokonca prišla s povinnými kvótami na imigrantov, ktoré viaceré členské štáty vrátane Slovenska odmietli. Strana Sloboda a Solidarita uvítala prístup vlády. Liberáli zároveň odsudzujú akékoľvek …
… násilie a akýkoľvek extrémizmus v súvislosti s riešením otázky imigrantov. Za najdôležitejší problém však považuj ilegálnych imigrantov. Richard Sulík preto prichádza s riešením, ktoré síce nepovažuje za ideálne, ale určite za jedno z najlepších možných v súčasnosti. Svoj jasný recept na otázku imigrantov predstavil v Aréne Daga Daniša.
Základný znak suverenity
Dag Daniš: Na to, že ste liberálna strana, ste trochu prekvapili návrhom, že imigrantov treba dať na vojenskú loď a poslať ich tam, odkiaľ prišli. Prečo sa v tejto téme o imigrantoch a aj v podobných správate ako líder Slovenskej národnej strany a nie ako líder moderných liberálov?
Richard Sulík: Neviem, čo je na tom liberálne, sa teraz deliť so všetkými o všetko. Toto vôbec nepovažujem za liberalizmus, ale za komunizmus.
Dag Daniš: To je pravda, ale znakom liberalizmu je nejaká úcta k menšinám a snaha pomôcť iným.
Richard Sulík: Rozhodne áno. Jasné, úcta k menšinám, v poriadku. Veď sme za registrované partnerstvá, podporujeme dvojité občianstvá. Jasné, že rešpektujeme menšiny, ale každopádne povedať, že my chceme alebo nechceme, aby sem imigranti prišli alebo neprišli, tak to je výsostné právo obyvateľov, ktorí žijú v krajine.
Dag Daniš: Áno, to je veľká pravda. Každý občan si môže povedať koho chce doma, koho nechce.
Richard Sulík: To je základný znak suverenity.
Nech Európska únia zriadi centrálny utečenecký tábor
Dag Daniš: Ale Vy ste to povedali trochu surovšie, že imigrantov treba dať na vojenskú loď a poslať ich domov.
Richard Sulík: To vôbec nie je pravda.
Dag Daniš: Ale vyhlásili ste to, že imigranti nemusia odísť v gumových člnoch, ale môžeme im dať vojenskú loď a poslať ich preč.
Richard Sulík: Tak toto je lepšie, ako nechať imigrantov v gumových člnoch sa utopiť. Ale ja vravím, aby Európska únia zriadila mimo územia Európskej únie, povedzme po dohode s Líbyou alebo s Alžírskom, nech si zriadi veľký centrálny utečenecký tábor, kde budú po prvé všetci imigranti, ktorí žiadajú o azyl a po druhé, kde budú prevedení všetci imigranti, ktorí sa na území Európskej únie nachádzajú ilegálne. A povedať, že tí imigranti, ktorí sú tu ilegálne, nech tu ostanú, to nie je liberálne.
Dag Daniš: Vy poznáte krajinu, ktorá by toto dopustila na svojom území? Že: „Dobre, vy tam máte problém s desaťtisíckami imigrantov, ale tak hoďte si ich ku nám do Alžírska.“
Richard Sulík: No ja si vôbec nemyslím, že sa to nedá. Máme vysokú predstaviteľku Európskej únie pani Federicu Mogherini. Tá má pod sebou štyri tisíc úradníkov, no tak nech to aspoň idú vyskúšať také niečo vyjednať. Veď ja nehovorím, že EÚ má chcieť tábor pre imigrantov zadarmo. Nech si normálne za slušné peniaze od líbyjskej, alžírskej alebo akejkoľvek inej vlády prenajme, nehovorím, že polovicu štátu, ale niekde nejaký kus územia, ktorý sa riadne oplotí, bude dočasne územím Európskej únie a kde sa budú vybavovať tieto žiadosti pre imigrantov. Niečo podobné ako konzulát, ambasády, toto nie je neobvyklá vec.
Európska únia bude ručiť za poriadok
Dag Daniš: No to je jedna vec, ale pomerne veľké územie, na ktoré sa naženie 60 tisíc imigrantov, to je už trochu iné kafe. Ja si neviem predstaviť krajinu, ktorá by toto odsúhlasila.
Richard Sulík: Ale stále to nie je 10 tisíc km2, stále je to skrátka nejaké územie pre imigrantov, ktoré bude riadne oplotené a riadne strážené.
Dag Daniš: Ale to sa dá dosiahnuť len jedinou vecou, že nejaký štát dobyje to územie a prisvojí si ho. To sa nedá vyrokovať, že: „Viete čo, dajte nám územie a my vám tam dáme 40 tisíc utečenov.“
Richard Sulík: Ale Vy si myslíte, že keď si Spojené štáty mohli od Saudskej Arábie prenajať nieviem koľko desiatok štvorcových kilometrov na vojenskú základňu…
Dag Daniš: Ale vojenská základňa je trochu iná vec.
Richard Sulík: A v čom je iná? Veď Európska únia bude ručiť za to, že na území pre imigrantov bude poriadok, že hranica bude strážená. Ja neviem, kde je tu problém. Keď chcete v tomto hľadať problém, povedzte mi, aké je potom riešenie.
Sudcovia z jednotlivých členských krajín
Dag Daniš: To vám poviem o chvíľu, ale ja vidím problém v tom vo Vašej argumentácii, že na jednej strane správne kritizujete Európsku úniu za to, že sa snaží zobrať národným štátom suverenitu a rozhodovacie právomoci v tejto veci a chce nám cez ploty nanútiť imigrantov, ktorých máme vybaviť. S tým súhlasím, ale na druhej strane navrhujete niečo, čo tomu priamo protirečí. To znamená, navrhujete, aby bol nejaký európsky úradník, ktorý bude priamo rozhodovať o azyle v azylovom konaní a bude priamo vybavovať imigrantov. Veď toto by bolo posilnenie Európskej únie. Teraz imigrantov vybavujú národné štáty a vlády a Vy navrhujete, aby to celé na seba prevzala Európska únia.
Richard Sulík: Nie, to je takto, sudcovia, ktorí budú rozhodovať o azyle, ja som sa síce vyjadril, že európski sudcovia, ale v podstate ide o sudcov z jednotlivých členských krajín, ktorí budú na takom území. Nech tam má každá krajina pre imigrantov svojich sudcov.
Dag Daniš: Čiže aj my tam budeme mať svojho sudcu, ktorý bude medzi tými imigrantmi?
Richard Sulík: Áno, a keď príde utečenec, ktorý povie: „Ja chcem požiadať o azyl na Slovensku,“ tak sa tomu bude venovať slovenský sudca. To, čo by robil tu. No a v čom je problém?
Tábor pre imigrantov by tu nebol večne
Dag Daniš: Len v tom, že neexistuje krajina, ktorá Vám dobrovoľne odsúhlasí, aby ste tam zriadili nejaké utečenecké ghetto. Viete, tých imigrantov nie je 10, ich je 40 tisíc.
Richard Sulík: Takto, tábor pre imigrantov by tu nebol večne. Keby prevádzači ľudí zistili, respektíve samotní imigranti, veď oni dajú x tisíc dolárov za to, aby sa dostali na druhý breh Stredozemného mora a vzápätí, keď budú vrátení, tak aká bude okamžitá reakcia? Nikto sa už nebude chcieť prevádzať. Bude nejaká množina imigrantov, ale to číslo by bolo veľmi dynamické hlavne v tom, že by veľmi rýchlo klesalo, ale hlavne by sme zobrali biznis prevádzačom. To, čo robíme teraz, je vlastne im výzva, že: „Dobre na tom zarábajte a imigrantov posielajte ďalej.“ Si skúste vynásobiť 700 tisíc alebo milión imigrantov, keď za každého inkasujú dve, tri, štyri, neviem koľko tisíc dolárov. Veď to sú miliardové sumy. My strašne podporujeme biznis, tých pašerákov ľudí. No tak biznis s imigrantmi odstavíme tak, že priamo na území Severnej Afriky od nejakého štátu po dohode s ním si prenajmeme kus územia. Veď Európska únia si to zaplatí. Stále to bude ďaleko menej peňazí, ako škody, ktoré vznikajú tým, že sa státisíce imigrantov pohybuje ilegálne po Európe, ktorí sú možno odkázaní na to, aby svoju obživu riešili cez kriminálne činy. Alebo cez krádeže, lúpeže a neviem čo. Ja nehovorím, že to je ideálne riešenie, ale je to určite najlepšie možné z toho, čo tu máme. Som o tom presvedčený. Ja hovorím, poďme to skúsiť. Lebo keď chcete silou mocou hľadať problémy, v poriadku, potom predlože lepšie riešenie.
Imigranti a možné riešenia
Dag Daniš: Riešenie by bolo radikálnym spôsobom znížiť počet kladne vybavených žiadostí v európskych krajinách.
Richard Sulík: Problém nie je počet kladne vybavených žiadostí.
Dag Daniš: A tým pádom by imigranti nehľadali útočisko v Európe, lebo by vedeli, že Európa nie je otvorená imigrantom.
Richard Sulík: Ale čo to hovoríte? Nie je problém kladne vybavený azylant, problém je ten, ktorý sa tu nachádza ilegálne, a tých je obrovská masa.
Dag Daniš: Ja by som súhlasil. Tých imigrantov, čo sú tu ilegálne, poslať tam, odkiaľ prišli, ak sa to dá zistiť, samozrejme.
Richard Sulík: A keď sa to nedá zistiť, čo s nimi spravíte?
Dag Daniš: No tak to je problém.
Richard Sulík: No vidíte, tak ja mám aspoň riešenia.