Prisťahovalecké kvóty – Štrasburg, 21. mája 2015 | Europoslanec Richard Sulík vo videokomentári vysvetľuje svoj postoj k prisťahovaleckým kvótam, o ktorých Európsky parlament hlasoval na aprílovej schôdzi. Návrh Európskej komisie stanovuje vo svojom …
… programe prisťahovalecké kvóty, určujúce koľko imigrantov majú jednotlivé členské štáty prijať. Richard Sulík zdôvodňuje svoje hlasovanie proti prisťahovaleckým kvótam viacerými argumentmi.
Prisťahovalecké kvóty – prvý argument
Richard Sulík jednak poukazuje na príklad slovenskej spoločnosti, ktorej sa úplne zjavne doposiaľ nepodarilo integrovať ani obyvateľov svojich osád. Ako si potom chce poradiť s integráciou migrantov a naplniť tak prisťahovalecké kvóty stanovené Európskou komisiou?
Prisťahovalecké kvóty – druhý argument
Druhým argumentom je fakt, že si Európska únia chce uzurpovať právo na rozhodovanie, ktoré má spadať pod suverénne právomoci členských štátov. Krajiny Európskej únie doteraz samy rozhodovali o tom, koľko utečencov prijmú na svojom území. Presne takýmito krokmi a pod rúškom spoločného riešenia problémov ako sú aj prisťahovalecké kvóty, možno za uplynulých 20 rokov badať veľmi nebezpečnú tendenciu, a to postupné presúvanie rozhodovacích právomocí z členských štátov Európskej únie na Európsku komisiu.
Prepis videokomentáru o prisťahovaleckých kvótach Európskej komisie
Richard Sulík: „Ako som sa už viac krát vyjadril, prisťahovalecké kvóty nie sú riešením problému Európskej únie a som proti ním.
Uviedol som aj nejaké argumenty v prípade Slovenska, napríklad je úplne zjavný fakt, že naša spoločnosť si nedokáže poradiť s niekoľko stotisíc obyvateľmi osád, nedokážeme integrovať obyvateľov osád a nie to ešte naplniť prisťahovalecké kvóty stanovené Európskou komisiou. Povedzme dvesto tisíc ľudí žije v takýchto osadách a v skutočne neľudských podmienkach. Tieto osady, týchto ľudí naša spoločnosť nie je schopná integrovať, nemala by brať jednoducho žiadnych utečencov.
Chcel by som, ale dnes uviesť ešte jeden ďalší argument proti prisťahovaleckým kvótam, a síce, Európska únia si tu opäť uzurpuje nejaké právo ako sú prisťahovalecké kvóty, čím sa opäť znižuje suverenita jednotlivých krajín Európskej únie. Doteraz každá krajina Európskej únie sama o sebe rozhodla koľko prijme utečencov a aké budú prisťahovalecké kvóty. Odteraz nie, odteraz tu bude hovoriť opäť niekto, kto nie je riadne, demokraticky legitimizovaný, to znamená, kto neprešiel skutočnými parlamentnými voľbami, povedzme Európska komisia – Európski komisári budú rozhodovať o tom, koľko utečencov ktorá krajina má zobrať a aké budú prisťahovalecké kvóty.
V Európskej únii pokračuje presne to, čo sa deje už dvadsať rokov, a síce stále viac a viac právomoci sa odoberá členským štátom Európskej únie a presúva na Európsku komisiu. To je veľmi nebezpečný vývoj, i keď áno pod rúškom ako sú prisťahovalecké kvóty chceme riešiť problém a snažíme sa spoločne, ale tu vidím veľké nebezpečenstvo, že ďalšiu nejakú významnú kompetenciu, a síce, o tom, kompetenciu o tom, že koľko zahraničných občanov bude v ktorej krajine žiť, tak presunú členské krajiny na Európsku komisiu.
Toto je nebezpečný vývoj.
Iná vec je samozrejme spoločné stráženie vonkajších hraníc, tam sa dá len súhlasiť a samozrejme som za, aby aj Slovensko, ktoré má len malú vonkajšiu hranicu alebo napríklad Česko, ktoré nemá žiadnu vonkajšiu hranicu, aby prispelo na spoločné stráženie vonkajších hraníc. Toto je oblasť, kde Európska únia, alebo kde spoločný európsky postup naozaj dáva zmysel. To nech sa robí, práve tu treba povedať, že Taliani boli odkázaní sami na seba pri strážení južnej hranice, južnej Európy. Operáciu Mare nostrum financovali vlastne oni sami. Teraz bolo to nahradené iným programom, ale kde už len desatina ľudí bola zúčastnená, tak sa nečudujme, že tá hranica je dnes deravá ako švajčiarsky syr.
Čiže áno, spoločne strážme vonkajšiu hranicu Európskej únie, ale o tom, ktorá krajina zoberie koľko utečencov alebo aké budú prisťahovalecké kvóty, musia rozhodovať len samotné krajiny Európskej únie a nie nejaká Európska komisia. Prisťahovalecké kvóty jednoducho nie sú riešením problému Európskej únie a som proti ním.”