Na dôchodok sa dá zabezpečiť v zásade dvomi spôsobmi. Buď si našetríte (sporivý systém) alebo si dôchodok necháte zaplatiť od tých, ktorí pracujú (priebežný systém). Priebežný systém zaviedol približne pred 150-imi rokmi Bismarck a funguje na základe takzvanej generačnej …
… zmluvy. To znamená, že generácia pracujúcich platí dôchodky generácii dôchodcov a keď generácia pracujúcich zostarne, dôchodky jej platí generácia ich detí, z ktorej je medzičasom generácia pracujúcich.
Je nad slnko jasnejšie, že tento priebežný systém môže fungovať len ak je dostatočne veľa pracujúcich (presnejšie povedané ľudí v ekonomicky aktívnom veku) a nie príliš veľa dôchodcov. Lenže práve v tom je problém, stačí sa pozrieť na tri vekové päťročnice:
Momentálne je všetko v poriadku
Momentálne je svet v poriadku, lebo 460 tisíc pracujúcich má v priebežnom systéme živiť 174 tisíc dôchodcov (upozorňujem, že to nie sú všetci pracujúci a všetci dôchodcovia, ale pre lepšiu ilustráciu len pätica generačných ročníkov z každej skupiny). Kto sa pozrie na narodených v rokoch 2010 až 2014, možno už začína šípiť, kde je problém.
Ten sa naplno objaví, ak sa posunieme o 35 rokov dopredu, do roku 2049:
Tí, ktorí majú dnes 70 až 74 rokov, vymreli. Z 35 až 39 ročných pracujúcich sú 70 až 74 roční dôchodcovia. Z dnešných detí vo veku 0 až 4 roky sú pracujúci vo veku 35 až 39 rokov.
Problém je v číslach
Dnes pripadá na 174 tisíc dôchodcov 460 tisíc pracujúcich, teda na jedného dôchodcu to je 2,6 pracujúcich. A to treba povedať, že už dnes je priebežný systém (prvý pilier) stratový (po múdro: deficitný).
V roku 2049 bude na 278 tisíc dôchodcov pripadať 251 tisíc pracujúcich, na jedného dôchodcu bude pripadať 0,9 pracujúcich. Úplne polopatisticky, aby to pochopil aj Robert Fico, hlavný ničiteľ druhého piliera:
Dnes živí jedného dôchodcu dva a pol chlapa (a ženy :-)), o 35 rokov bude musieť živiť jedného dôchodcu menej ako jeden pracujúci.
Naša vláda a druhý pilier
Možno bol priebežný systém pred 150 rokmi postačujúci (priemerný vek dožitia 48 rokov, nárok na dôchodok až od 70-ky), ale rozhodne nepostačuje dnes a preto nutne potrebujeme sporivý systém. To je taký, že každý si na svoj dôchodok šetrí sám počas svojej ekonomicky aktívnej časti života. Ten sporivý systém sa u nás volá druhý pilier, v Nemecku Riester Rente, v Čechách Penzijní připoistení atď. Rozumné vlády pochopili vyššie uvedené súvislosti, naša vláda žiaľ nie.
Na záver
II. pilier vznikol za nereálnych okolností (švajčiarske dôchodky a podobné hlúposti) a má rôzne nedostatky, ktoré treba odstrániť, ale zo svojej podstaty ho nutne potrebujeme.