Štrasburg, 18.01.2017 – V júni 2016 sa Briti vo svojom referende vyslovili v pomere 52 ku 48 percentám za tzv. brexit, teda odchod Veľkej Británie z Európskej únie. S príchodom nového roka, konkrétne v utorok 17. januára britská premiérka Theresa May predstavila svoj …
… 12-bodový plán, ako by mal brexit vyzerať. Článok 50 Lisabonskej zmluvy, ktorý brexit spustí, má byť podľa slov konzervatívnej premiérky aktivovaný do konca marca. Na negatívne následky brexitu pre Európu upozorňuje vo svojom videoblogu europoslanec a predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík.
Brexit Európu poškodí
Pred dvomi mesiacmi som napísal, že brexit Európu poškodí. Únia príde o významného prispievateľa do rozpočtu, príde o stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, príde o atómovú moc, príde o ekonomiku, ktorá je taká veľká ako 20 najmenších ekonomík EÚ, z 28, a príde o zdravý rozum, ktorý dosť často bránil rôznym socialistickým blúzneniam.
Žiaľ, európskym politikom toto všetko nedochádzalo, a tak nemali skutočnú snahu Britániu v EÚ udržať. Naopak, Junckerovo oznámenie asi mesiac pred referendom, že každý členský štát má platiť 250 tisíc pokutu za každého neodobratého migranta je jasnou provokáciou. Skoro, ako keby si pán Juncker brexit želal.
Avšak ani po brexite nedošlo európskym lídrom, o čo prichádzajú, a tak nasledovali veľkohubé vyhlásenia, napríklad francúzskeho prezidenta Hollanda alebo slovenského premiéra Fica o tom, ako chcú Britániu trestať.
Včera prišla od britskej premiérky Theresy May jasná odpoveď – Vašu EÚ si strčte za klobúk. Británia opustí spoločný trh, aby nemusela platiť do rozpočtu EÚ, aby nemusela prijímať migrantov a aby nemusela akceptovať rozhodnutia európskych súdov. Takto vyzerá studená sprcha, ktorú dostali európski lídri, lebo sú zaslepení svojou neomylnosťou a pýchou.
Británia si pomôže sama
Británia si pomôže sama. Dokonca lepšie, bez socializmu, ktorý sa v EÚ za posledné desaťročia rozmohol. A naďalej platí, že Únia potrebuje Britániu viac. Naďalej je Británia totiž pre EÚ obrovským trhom, na ktorý EÚ vyváža ročne produkty v hodnote 330 miliárd eur. A dováža menej než polovicu. Ak si navzájom budú EÚ a Británia účtovať clá, poškodí to EÚ dvojnásobne a Slovensko obzvlášť. Slovensko totiž vyváža do Veľkej Británie autá za takmer dve miliardy eur ročne a práve na autá je clo trikrát vyššie clo, ako je priemerné clo, ktoré EÚ účtuje.
EÚ musí robiť korektné dohody
Briti toto veľmi dobre vedia a navyše majú v USA silného spojenca. Čo si Donald Trump myslí o EÚ, dal už párkrát veľmi jasne najavo. Je preto najvyšší čas, aby sa európski lídri prebrali zo svojej neomylnosti a uzavreli s Britániou korektnú dohodu o voľnom obchode. Presne takú, akú ešte prednedávnom chceli uzavrieť s USA, a pri ktorej si tiež nekládli nejaké nezmyselné podmienky typu, že USA majú platiť do rozpočtu EÚ, že majú akceptovať rozhodnutia európskych súdov alebo že majú prijímať migrantov. Jednoducho to, čo EÚ musí teraz urobiť, sú korektné dohody o voľnom obchode s čím viac krajinami sveta a s Britániou ako prvou.