Štrasburg, 15.2.2017 | Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ (CETA) má zelenú. Európsky parlament v stredu schválil obchodnú dohodu medzi Európskou úniou a Kanadou známu pod skratkou CETA (Komplexná hospodárska a obchodná dohoda). Zmluva, ktorá uľahčí …
… obchod a investície podporila väčšina europoslancov. Zmluva CETA nadobudne platnosť po ratifikácii narodnými parlamentami. Výhody zmluvy Voľného obchodu mezi Kanadou a EÚ sú: top podmienky pre EÚ firmy v Kanade, stály tribunál s verejnými sudcami, ochranné opatrenia pre citlivé produkty, nebude sa vyžadovať privatizácia verejných služieb a poklesnú colné bariéry.
Prepis videa: Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ
Richard Sulík: Dnes sme hlasovali o dohode o voľnom obchode s Kanadou, tzv. Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ alebo CETA. Táto dohoda sa pripravovala od roku 2009 do roku 2014 a vo februári 2016 bola k nej robená ešte aj právna analýza. Dohoda Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ je prvá tohto druhu. Prvá takáto komplexná dohoda s nejakou inou krajinou OECD má slúžiť ako základ pre ďalšie dohody.
Kanada poskytla na základe tejto dohody pre firmy z Európskej únie najlepšie podmienky vôbec. Firmy zo žiadnej inej krajiny nemajú v Kanade tak dobré podmienky na podnikanie, ako práve európske. Samozrejme, sú tam aj obavy, ale tie považujem za nie príliš významné.
- Konkrétne v prípade investičných sporov bude zriadený stály tribunál, bude stály odvolací tribunál, bude tam zvýšená transparentnosť. Toto všetko bolo zapracované aj na základe protestov proti tejto dohode.
- Takisto boli dodatočne zapracované ochranné opatrenia pre citlivé produkty, napríklad poľnohospodárske.
- Alebo nevyžaduje sa už privatizácia verejných služieb, a tak ďalej, a tak ďalej.
- Celkovo Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ prinesie stovky miliónov eur na ušetrených clách, hovorí sa o 500 miliónoch.
Ja si myslím, že je ďaleko lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú, ako keď vedú vojny a považujem túto dohodu za prínosnú, a preto som dnes za Voľný obchod mezi Kanadou a EÚ hlasoval ZA.