V sobotu 18. marca 2017 sa v Levoči konal 10. kongres strany SaS. Hneď nasledujúci deň bol pri tejto príležitosti pozvaný do televízie TA3 predseda liberálov Richard Sulík. V relácii „V politike“ sa o 10. kongres strany SaS zaujímal moderátor Noro Dolinský. Medzi kľúčové …
… témy nedeľnej diskusie patril koaličný potenciál strany SaS, počet členov strany, pripravované reformy či Mečiarove amnestie. Richard Sulík sa nevyhol ani téme regionálnych štruktúr, ktorú 10. kongres strany SaS opätovne nastolil. Podľa slov predsedu liberálov sú totiž pre stranu, ktorá ide vládnuť, regionálne štruktúry mimoriadne dôležité.
Koaličný potenciál SaS
Noro Dolinský: Včera ste mali 10. kongres strany SaS v Levoči. Vy ste v politike od roku 2009, ako strana, no len rok a niečo ste boli vo vládnej koalícii. V čom sa stala chyba?
Richard Sulík: Hlavne je najvyšší čas sa tam znovu dostať. Teraz je dôležité spraviť všetko preto, aby budúca vláda bola výrazne slušnejšia a aj schopnejšia.
Noro Dolinský: Vy ste aj včera v Levoči na 10. kongrese strany SaS povedali, že máte zvyčajne kvalitný program, ale na to, aby ste tvorili vládu, musíte mať istý koaličný potenciál. Agentúra AKO vám teraz dáva niečo vyše 17 %, čo vás asi potešilo, predpokladám. Ale aký máte vy koaličný potenciál?
Richard Sulík: Viete, predtým ako budeme filozofovať o koaličnom potenciáli, je dobré urobiť dobrý výsledok, neuspokojiť sa so 17 % a presvedčiť voličov, že máme na to, spraviť Slovensko lepšou krajinou. A do volieb sa tomu budeme venovať. Po voľbách uvidíme, ako to teda dopadlo, ako naše snahy voliči ocenili, a potom začneme hľadať koaličných partnerov. Ja nemám najmenšie obavy o tom, že ich nájdeme. My v podstate vylučujeme len Smer a stranu Mariana Kotlebu. Veľmi predčasné je teraz riešiť, kto s kým bude spolupracovať, treba sa snažiť o čo najlepší výsledok.
Len naháňať počet členov nič nepomôže
Noro Dolinský: Počet vašich členov je 170. Predseda NR SR Andrej Danko už viackrát avizoval, že sa bude snažiť čo najskôr priniesť do NR SR novelu zákona o politických stranách, kde tá hranice bude minimálne 500. Tým, že máte 170 členov, ktorých si údajne podrobne vyberáte, viete nájsť ďalších 330 ľudí?
Richard Sulík: Máme 5 600 Priateľov slobody. To, čo je u nás Priateľ slobody, je v iných stranách bežný člen, a to, čo je u nás člen, je v iných stranách delegát. U nás totiž každý jeden člen môže hlasovať na kongrese, to je dosť silný moment. Čiže ja nemám najmenšie obavy, že z našich 5 600 Priateľov slobody by sme nedokázali naplniť nejaký počet. Ale pobavme sa o tom, aký je to strašidelný nezmysel. Pán Danko s jeho SNS má predsa vyše 5 000 členov. No a z vyše 5 000 členov nebola táto strana schopná vygenerovať čo len jedného ministra a čo len jedného štátneho tajomníka. To je najlepší príklad toho, že len naháňať počet členov vám nič nepomôže. My sa za našich ľudí jasne postavíme. Z tých 170 ľudí vieme tie kľúčové pozície obsadiť zo dňa na deň, nemám najmenšie obavy. My by sme tento návrh napadli aj na Ústavnom súde, lebo ja si nemyslím, že tu takéto podmienky majú zmysel a že sú v súlade s politickými právami, ktoré sú garantované v ústave.
10. kongres strany SaS priniesol i návrat k okresným a krajským štruktúram
Noro Dolinský: Na 10. kongrese strany SaS ste ohlásili návrat k okresným a krajským štruktúram, to znamená, už nie taká centralizovaná politika ako je to momentálne. Čo si od toho sľubujete, prípadne ako si to má váš volič vyložiť?
Richard Sulík: Po prvé, si sľubujeme to, že vo všetkých regiónoch budeme mať naše tykadlá. Ten návrat spočíva v tom, že sme spísali štatút okresného predsedu. Sú tam jeho povinnosti, kompetencie, práva, úlohy atď. A teraz budeme mať tieto naše tykadlá v regiónoch. Budú to kontaktní ľudia pre našich Priateľov slobody, pre našich ďalších členov v okresoch. Čiže považujeme túto funkciu za dôležitú. My sme to voľakedy už mali, ale potom sme to zmenili aj preto, že strana bola malá. Teraz sme už dospeli do štádia, kedy si môžeme povedať „v poriadku, sme veľkou stranou, ktorá ide vládnuť, ktorá ide prevziať zodpovednosť za Slovensko a takáto strana nemôže nemať regionálne štruktúry.“ Je to nevyhnutná podmienka, ale nie postačujúca. Vy, samozrejme, musíte mať program, finančné zázemie, silné. SaS nemá žiadne dlhy, napríklad. Máme vytvorené rezervy na všetky budúce voľby, čo je veľmi silná záruka toho, že nie oligarchovia a finančné skupiny riadia našu stranu, ale naša Republiková rada a tí ľudia, ktorí sú tam. A potom musíte mať povesť, tam to zlyhávalo.
Strana SaS a reformy
Noro Dolinský: Vašich známych je 8 priorít. Nechcem ísť do hĺbky, ale minister školstva Plavčan pripravil reformu školstva? Minister Drucker pripravil pomerne rozsiahlu reformu zdravotníctva. Viete si predstaviť s takýmito ľuďmi spolupracovať alebo hovoríte, že všetko je zlé a všetko treba urobiť nanovo.
Richard Sulík: Nie, to nehovoríme. Reformu zdravotníctva plánujeme ešte len pripraviť. Plánujeme to spraviť do konca tohto roka. Robíme na nej, vytvorili sme reformný tím. A ja vôbec nevylučujem, že tam budú aj veci, ktoré sa zhodujú s tým, čo je v ich reformných plánoch. Otázka je, čo z toho sa podarí realizovať a či teda bude mať pán Drucker tú silu a tie možnosti tú zmenu realizovať. Ale ako som povedal, nie všetko je zlé. Niektoré veci si možno osvojíme my, naopak, budeme radi, ak si niektoré naše veci osvoja oni. Treba v tom kontinuálne pokračovať a budovať na tom, čo je dobré.
Noro Dolinský: Viete si predstaviť spoluprácu so SNS? V tomto prípade v školstve.
Richard Sulík: Viete, jedna vec je nejaká odborná spolupráca a druhá vec je koaličná vláda. Ako som povedal, do koalície sme pripravení ísť s ktoroukoľvek parlamentnou stranou okrem Smeru a ĽSNS, máme na to jasné dôvody.
Noro Dolinský: Amnestie, v NR SR to je veľká téma. Zdá sa, že to padá momentálne na opozícii, lebo koalícia prichádza so svojím návrhom, ako rušiť nielen amnestie Vladimíra Mečiara, ale s takým komplexným návrhom. Vám sa takýto návrh koalície nepozdáva?
Naša snaha zrušiť Mečiarove amnestie je úprimná
Richard Sulík: Budeme mať k tomu zajtra pomerne rozsiahle stretnutie. Teraz vám neviem povedať úplne presne všetko, ako budeme postupovať, ale niektoré veci vám viem povedať, a síce my budeme mať veľkú snahu postupovať spoločne. To považujem za veľmi dôležité, aby opozícia postupovala jednotne. Po druhé, určite odmietame skrátené legislatívne konanie, na to nie je žiaden dôvod. A bol by som veľmi opatrný pri narúšaní takej tej rovnováhy, ktorú tu mám, to delenie síl na exekutívu, legislatívnu a judikatívnu. A my to teraz dosť narušíme, lebo časť kompetencií zoberieme z NR SR a dáme ich na Ústavný súd. Nie som v tom expert, ale pri zmene ústavy by som naozaj konal veľmi opatrne. 26 ústavných právnikov a medzi nimi aj veľmi renomované mená sa vyjadrili, že ten návrh pána Budaja je v poriadku. Nevidím dôvod teraz vymýšľať nové pravidlá kvôli jednému prípadu za 27 rokov. Ak je snaha koalície amnestie zrušiť úprimná a nie je to len nejaká finta ako to odpinknúť na Ústavný súd a tam potom zabezpečiť, že zrušené nebudú, tak som presvedčený, že nájdeme rozumnú reč, aby sme tento problém už upratali zo sveta. Naša snaha zrušiť amnestie je úprimná a budeme hľadať riešenie, ktoré povedie k cieľu.
Reforma EÚ
Noro Dolinský: Zachytil som, že pripravujete svoj návrh na reformu EÚ. Nejaké návrhy na reformu už sú. Vy máte iný návrh?
Richard Sulík: Ono sa to dopĺňa. To, čo predložil pán Juncker, neboli nejaké konkrétne reformy. Ide na tom celkom chytro a ja tento jeho postup oceňujem. Juncker predložil 5 scenárov, akým smerom sa môže EÚ v budúcnosti uberať. A scenár číslo 4 hovorí, že menej, ale efektívnejšie. To znamená, nech nerobí EÚ dnes všetko to, čo chce robiť, do všetkého sa montuje a nech vráti časť kompetencií členským štátom a to, čo ostane, nech robí efektívnejšie. A v zmysle tohto scenára je ten návrh reformy EÚ, ktorý čoskoro predložím, mám ho už hotový. V podstate kľúčový deň je 25. marec 2017, čo je 60. výročie podpisu Rímskych zmlúv, to je vlastne vznik Európskej únie. Čiže na 60. výročie plánujem tento návrh reformy EÚ predstaviť. Celkom ma teší, že dosť veľa mojich parlamentných kolegov sa k tomuto návrhu prikláňa, čiže mám takú nádej, že na pôde europarlamentu sa z toho podarí spraviť iniciatívu europoslancov viacerých krajín.
Noro Dolinský: A čo sa týka viacrýchlostnej Európy, máte veľké výhrady?
Richard Sulík: Mám. Ono to znie veľmi pekne, povedať „my musíme byť v jadre“, my musíme byť v lige“, ale hrnieme sa do nejakého superštátu, čo konkrétne znamená odovzdávať ďalšie a ďalšie kompetencie. O ďalších veciach budú rozhodovať ľudia s nie dostatočnou demokratickou legitimizáciou. Toto považujem za nebezpečné.