Návrh reformy EÚ | Európska únia nutne potrebuje reformu. Netvrdia to len jej kritici, ale aj sám šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý nedávno predstavil tzv. Bielu knihu. Jej súčasťou je 5 scenárov na možný stav Európskej únie do roku 2025. Jeden z týchto scenárov …
… si ako predlohu vybral aj europoslanec Richard Sulík, aby vypracoval vlastný návrh reformy EÚ. Predseda liberálov pre HN TV vysvetlil, že dôvodom vzniku tohto „manifestu“ sú neustále výčitky verejnosti voči jeho kritike EÚ. Návrh reformy EÚ obsahuje 23 konkrétnych návrhov na zlepšenie EÚ. Predstavený bude v deň 60-tych narodenín EÚ, teda 25. marca 2017. Richard Sulík sa o podporu svojho návrhu na reformu EÚ plánuje uchádzať aj medzi poslancami v Európskom parlamente.
Návrh reformy EÚ
Otázka: Spomínali ste, že návrh reformy EÚ predstavíte k 60. výročiu Rímskych zmlúv. Prečo tento dátum a ako dlho ten dokument pod pracovným názvom „manifest“ vznikal?
Richard Sulík: 25. marca 1957 boli v Ríme podpísané zakladateľské zmluvy Európskej únie , kedy bude mať EÚ 60 rokov. Toto považujem za primeraný a vhodný dátum na predstavene návrhu reformy Európskej únie. Chcel by som povedať, že je to v súlade s jedným z piatich scenárov, ktoré predstavil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker asi dva týždne dozadu. Z tých piatich scenárov je jeden taký, aby Európska únia robila menej, ale to menej, čo bude robiť, aby robila efektívnejšie. A všetky návrhy, ktoré tu prezentujem, sú práve v duchu tohto návrhu – „menej, ale efektívnejšie“.
Otázka: Návrh reformy EÚ je už prístupný alebo ho zatiaľ držíte v tajnosti?
Richard Sulík: Návrh reformy EÚ zatiaľ nie je verejný, ale včera sme mali také predkongresové stretnutie, tak som ho predstavil našim členom a v dohľadnej dobe predstavíme tento návrh reformy EÚ verejnosti. Bude vydaný v troch jazykoch, to znamená okrem slovenčiny aj v nemčine a angličtine a plánujem aj nejaké ďalšie aktivity na pôde Európskeho parlamentu. Konzultoval som ho s viacerými mojimi poslaneckými kolegami, im sa to pozdáva. Čiže z 5 – 7 krajín niektorí poslanci sa pripoja a návrh reformy EÚ budeme predkladať ako spoločnú iniciatívu.
23 návrhov pre úspešnú EÚ
Otázka: Európsku úniu kritizujete dlhodobo. Teraz vravíte, že prinášate 23 opatrení pod štyrmi kapitolami. Mohli by ste povedať aspoň čoho sa to týka, napríklad?
Richard Sulík: Tie 4 kapitoly, do ktorých je rozdelených našich 23 konkrétnych návrhov, sú: inštitucionálny pilier, monetárny pilier, fiškálny pilier a bezpečnostný pilier. Takto bude návrh reformy EÚ aj prezentovaný a dúfam, že bude okolo toho aj nejaká plodná diskusia. Niektorí ľudia mi vyčítajú, že stále len kritizujeme, ale neprinášame žiadne konkrétne riešenie. Tak pre týchto ľudí je práve ten návrh reformy EÚ odpoveďou. Je tu 23 úplne konkrétnych návrhov, ktoré sa dajú zrealizovať, niektoré z nich veľmi rýchlo a všetky by mali a budú mať za následok to, že spravia Úniu schopnou v budúcnosti viesť taký svoj život, aby to bolo úspešné.
Európska únia musí postupovať v migračnej kríze jednotne
Otázka: Dá sa povedať, že na začiatku bola migračná kríza alebo brexit. Čo vás naštartovalo k príprave práve tohto návrhu reformy EÚ?
Richard Sulík: Skôr to, čo som teraz spomínal, že ľudia mi vyčítajú, že stále len kritizujem, ale neprinášam žiadne konkrétne riešenia, tak tu je odpoveď na to. Ku konkrétnym krízam, keď ste ich spomenuli. Európska únia sa potáca už 10 rokov od jednej krízy k druhej, ale tá migračná kríza je najväčšia kríza a je jediná, ktorú nie je možné riešiť len vytlačenými bankovkami, ako keď pán Draghi naštartuje rotačku, takpovediac. Túto krízu je potrebné riešiť aj mocensky, bezpečnostnými zložkami. Tu musí byť Európska únia obzvlášť jednotná a musí postupovať v rámci nejakej koncepcie. Nemôže to byť ad hoc, že tam jeden niečo skúsi, tam niečo iné druhý.
SaS má veľa kvalitných ľudí
Otázka: Janka Kiššová spomínala odchod Jozefa Mihála dosť kriticky, že voliči si to neprajú a strane to nepomáha. Ako to vnímate vy, pomôže to strane?
Richard Sulík: Plne s ňou súhlasím. Ako som v mojom prejave spomenul, odchod Jozefa Mihála ma mrzí a po odbornej stránke je to veľká strata, ale na druhej strane máme dosť veľa ľudí, taká tá druhá nastupujúca generácia politikov – Karol Galek, Natália Blahová, Janka Cigániková, Braňo Gröhling, Martin Klus, takže nemám najmenšiu obavu, že Jozefa Mihála dostatočne nahradia.