Štátny rozpočet 2013 । Braňo Závodský: Vyššie dane, diera v rozpočte. Opozícia je proti, Smer hovorí, že je to cesta do stabilizácie. Opozícia hovorí, že do nemohúcnosti. No a my sa teraz pobavíme o peniazoch, o štátnom rozpočte 2013, o vyšších daniach, ktoré sa chystajú …
… v parlamente, ale takisto o tom, čo robí opozícia, so šéfom jednej z opozičných strán strany Sloboda a Solidarita Richardom Sulíkom. Poďme najprv ku štátnemu rozpočtu 2013. Vy ste ministrovi Petrovi Kažimírovi navrhli, aby návrh štátneho rozpočtu 2013 stiahol. Prečo?
Štátny rozpočet 2013 postavený na vode
Richard Sulík: Preto, lebo tento návrh štátneho rozpočtu 2013 je postavený na vode. Tam jednoducho nesedia zásadné čísla. Sám minister financií priznal, že budúci rok mu bude chýbať nejaká čiastka od 250 do 400 miliónov eur.
Braňo Závodský: No dobre, ale pokiaľ by nebol schválený štátny rozpočet 2013, tak by sa muselo ísť podľa provizória, to je minuloročný štátny rozpočet. To je ten dokument, ktorý predseda vlády tak efektne roztrhal na jednej zo svojich tlačových besied, ale objektívne, tiež by to nebola najlepšia cesta.
Richard Sulík: Máte pravdu, Robert Fico je veľmi zdatný v efektných gestách, ako je trhanie štátneho rozpočtu. Nie je úplne isté, že by to musel byť provizórny rozpočet, keď by Peter Kažimír rýchlo predložil nový štátny rozpočet 2013. Dá sa to stihnúť aj na tejto schôdzi.
Braňo Závodský: A čo by to muselo byť, aby to bol schodný štátny rozpočet 2013?
Richard Sulík: V návrhu štátneho rozpočtu 2013 musia byť príjmy v reálnej výške a nie príjmy, čo si navymýšľali. Robia katastrofálne opatrenia v daňovej oblasti, socialistický zákonník práce, množstvo iných zlých opatrení. Toto sa, samozrejme, prejaví v daňových príjmoch. To je holý fakt.
Nie je pravda, že treba dvíhať daň
Braňo Závodský: Na to som chcel práve reagovať, že viacerí aj ekonomickí odborníci pripúšťajú, že či je vláda ľavicová alebo pravicová, tak pravdepodobne, dane by musela dvíhať tak či tak. Nie alebo áno?
Richard Sulík: Nie, s týmto zásadne nesúhlasím, že je nutné dvíhať dane. Navyše tie výpadky v štátnom rozpočte 2013 môžu byť také veľké a pravdepodobne budú, že bude výnos daní rovnaký. Tak potom na čo vlastne trebalo likvidovať rovnú daň, keď sa jednoznačne ukázala ako prospešná pre Slovensko. To vôbec nie je pravda, že treba dvíhať daň.
Braňo Závodský: Takže Vy si myslíte, že by mohli zostať dane či pre fyzické, alebo právnické osoby na úrovni, na ktorej sú dnes, teda na úrovni rovnej 19 % dane?
Richard Sulík: Jednoznačne áno, treba skresať štátne výdavky. Na najbližšie roky počas vlády Roberta Fica sa plánuje zamestnať ďalších 7000 úradníkov. Robert Fico chcel sám škrtať počty úradníkov a znižovať ich stavy a teraz ide zamestnať 7000 ľudí naraz.
My sme predložili poctivú reformu
Braňo Závodský: No dobre, ale ja si pamätám, že aj Vaša vláda minulý rok tiež hovorila o zvyšovaní daní, odvodov pre živnostníkov, pre určité skupiny ľudí, čiže aj Vy ste chceli ísť podobnou cestou.
Richard Sulík: Toto nie je pravda. My sme predložili poctivú komplexnú reformu odvodov, ktorá ako celok mala priniesť 60 miliónov eur živnostníkom, dohodárom a zamestnancom. Čiže štát by na túto reformu ešte doplatil, nemal by z nej ani cent navyše. Takto to bolo kalkulované.
Braňo Závodský: Ale podľa toho, čo hovoríte, je zrejmé, že ani novelu zákona o dani z príjmov, aj keď teda tam máte nejaké pozmeňovacie návrhy, ani návrh štátneho rozpočtu 2013 Vaša strana jednoznačne nepodporí. To je jasné asi.
Richard Sulík: Nie, určite nie.
Ako to vyzerá v opozícii
Braňo Závodský: Poďme sa ešte trošku povenovať aj opozícii. Povedzte teraz, ako to tam vyzerá? Čo hovoríte na Ľudovú platformu? Tri strany SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd ohlásili, že 17. novembra povedia, či sa dohodli na svojom spoločnom prezidentskom kandidátovi alebo nie. Ako je to tam? Vidíte do toho? Rokujete aj Vy s nimi?
Richard Sulík: Nie, my s nimi nerokujeme. To sú tri pravicové konzervatívne strany, ktoré sa rozhodli spojiť sa do ich Ľudovej platformy. Keď im je tam dobre, nech to robia. My sme liberálna strana, máme svoj vlastný program, svoje vlastné hodnoty a myslím si, že dokážeme aj samostatne osloviť voličov.
Braňo Závodský: Podľa mojich informácií to tam viazne na tom, že KDH stále presadzuje pána Hrušovského ako svojho nominanta, ale chcelo by ho vidieť aj ako spoločného kandidáta na prezidenta. Ako je to s SaS? Vy ste spočiatku hovorili, že by ste si vedeli predstaviť podporu pána Andreja Kisku. Ako je to dnes?
Richard Sulík: Pozrite, my máme záujem na tom, aby sa všetky opozičné strany dohodli na spoločnom kandidátovi na prezidenta a čakáme na nejaké návrhy. Žiadne návrhy nechodia, lebo ani tri ľudové strany spojené v platforme sa nevedia dohodnúť.
Braňo Závodský: No a práve toto je ten dôvod, prečo sa Vás na to pýtam. Povedzte nám niečo nové, niečo z Vašej kuchyne, aby sme vedeli.
Richard Sulík: My nie sme súčasťou ľudovej platformy.
Braňo Závodský: Ja sa pýtam iba čiste na stanovisko SaS. Čiže Vy budete čakať s čím príde Ľudová platforma? Nemáte nič pripravené?
Richard Sulík: Ja si myslím, že my by sme s nejakým vlastným straníckym kandidátom situáciu zbytočne komplikovali, to po prvé. Po druhé, takisto si myslím, že je času dosť. Jednoducho, keď voľby budú až o jeden a pol roka, tak netreba sa hneď teraz splašiť a silou-mocou predkladať kandidáta. Ja som aj prekvapený, že kolegovia z Ľudovej platformy si dali ten termín 17. november a už dávno predtým nebolo zrejmé, že toho kandidáta spoločného nenájdu.
Boli sme vydieraní
Braňo Závodský: Takže nič nové nám v tomto nepoviete, no nevadí. Teraz sa tu rozprávame o vyšších daniach, o štátnom rozpočte 2013, ktorý je podľa Vás deravý a je dôkazom obrovskej nemohúcnosti strany Smer atď. Naozaj si stále myslíte, že to stálo za to? Myslím minulý rok to neudržanie vlády Ivety Radičovej, už bez ohľadu na to, že koho to vlastne bola chyba. Skúste mi na toto ešte odpovedať.
Richard Sulík: Tam išlo o principiálnu vec, my sme jednoducho boli vydieraní. My sme jasne hovorili, že takú habaďúru, akou je euroval, kde sa platia stovky miliónov niekam do cudziny, my nepodporíme. Všetci to vedeli.
Braňo Závodský: Ja viem, ale tak ľudsky to povedať z pohľadu Vašich voličov, teda tých pravicových. Naozaj to stálo za to?
Richard Sulík: Treba sa spýtať pána Dzurindu, či mu to stálo za to, takto to hnať na špičku noža. V roku 2005 tiež nebola koalícia jednotná, išlo o európsku ústavu, KDH nehlasovalo za a nič sa nestalo, žiadna vláda nepadla. Treba sa spýtať Mikuláša Dzurindu a Ivety Radičovej, či im to stálo za to spájať tie hlasovania. Ale pozrite sa, čo sa deje teraz. Včera v Bruseli schválili ministri financií, že na súkromné španielske banky odíde 40 miliárd eur, to je úplne čerstvá informácia. Podiel Slovenska je 400 miliónov. Tu nemáme na platy učiteliek a učiteľov a zdravotných sestričiek a ideme platiť do Španielska možno 10-násobok toho, čo by stáli platy pre zdravotné sestričky a pre učiteľov. Toto je normálne?
Perfídne hry Roberta Fica
Braňo Závodský: To je v poriadku, ale podľa toho čo robí naša opozícia…
Richard Sulík: To nie je v poriadku.
Braňo Závodský: V poriadku v rámci toho, čo robí naša opozícia, teda ako sa správa aj teraz, že sa nevie dohodnúť poriadne ani na nominantovi NKÚ, nedokážu sa dohodnúť už hrozne dlho na tom, či budú mať vôbec spoločného kandidáta.
Richard Sulík: No počkajte, ja nesúhlasím, že by sa opozícia nevedela dohodnúť na spoločnom nominantovi na šéfa NKÚ. Dohodla sa, je to na papieri.
Braňo Závodský: Nakoniec sa dohodla, to je pravda, ale tiež s tým boli problémy na začiatku.
Richard Sulík: Tak Robert Fico tam hrá perfídnu hru. Pozrite, súčasť opozície je vnímania Igor Matovič, ale veď Igor Matovič je koaličný partner Roberta Fica. Veď spolu hlasujú, spolu sa dohadujú, spolu sú vo vláde. Má tam svojho splnomocnenca vlády pre rómsku problematiku, veď to je koaličný partner. Podmienka, ktorú si Robert Fico dal, bola, že sa celá opozícia vrátane Igora Matoviča dohodne a zároveň on pokútne a potajomky sa dohodne s Matovičom, že on to nepodporí. No tak viete, to sú také perfídne hry Roberta Fica. Bez hlasov Smeru tak či tak šéf NKÚ nebude zvolený.
Dokážeme spolupracovať tam, kde to má zmysel
Braňo Závodský: Ja som tým chcel len poukázať na to, že naozaj situácia opozície nie je vôbec ideálna ani čo sa týka nejakých spoločných veľkých tém, až na pár tlačoviek na chodbe v parlamente, ani čo sa týka podpory občanov. Čo bude ďalej?
Richard Sulík: Prosím Vás pekne, to spadlo z neba alebo kde sa to nabralo, že opozícia musí byť silou-mocou jednotná a musí mať spolu dohodu? Kto toto povedal? My sme liberálna strana.
Braňo Závodský: Nie, takto pán predseda, Vy ste predseda strany, ktoré spolu vládli a predpokladám, že by chceli spolu v budúcnosti vládnuť, veď také sú Vaše odkazy.
Richard Sulík: To budeme riešiť od roku 2016. SaS je liberálna strana, ktorá má svoj vlastný program a svoje hodnoty. Tam, kde sa zhodneme, tam nevidím problém, aby sme postupovali spoločne, možno nejakým spoločným brífingom v Národnej rade, ale teraz sa viazať…
Braňo Závodský: Ja nehovorím viazať.
Richard Sulík: Spájať sa pupočnou šnúrou, aký to má zmysel? My dokážeme spolupracovať tam, kde to má zmysel.
Braňo Závodský: Dobre, tak hádam sa Vám to podarí, keď budete chcieť ešte niekedy v budúcnosti spolu zložiť vládu, uvidíme.