Jadro EÚ je podľa Roberta Fica pre Slovensko najlepšie. Čo to jadro EÚ vlastne je, nevysvetlil. Zrejme práve preto, lebo sa to bojí ľuďom povedať, myslí si Richard Sulík. Predseda SaS zároveň vyzýva k opatrnosti. Podľa neho nie je správne, aby sa Slovensko hrnulo do jadra EÚ, pokiaľ …
… nie je jasné, čo by to pre našu krajinu znamenalo. Jedno podľa Sulíka ale isté je. Ak chce byť Slovensko v jadre EÚ, bude sa musieť viac integrovať, čo znamená, že odovzdá viac kompetencií do Bruselu. A to je pre Slovensko nebezpečné.
Robert Fico vie, čo jadro EÚ znamená, len sa to bojí ľuďom povedať
Peter Bielik: Prečo by sme sa do jadra EÚ nemali podľa vás ponáhľať?
Richard Sulík: Predtým by som rád povedal, že SaS nikdy nespochybnila, ani ja osobne, členstvo v Európskej únii, naopak, my si želáme úspešnú Európsku úniu, a preto sme ako jediná strana predložili návrh reformy, ako by úspešná Európska únia mohla vyzerať. Dnes je Slovensko členom Európskej únie, eurozóny, Európskeho hospodárskeho priestoru, OECD, Svetovej obchodnej organizácie, NATO aj Schengenu. Toto nikto z nás nikdy nespochybnil. Ale, keď je teraz diskusia, že silou mocou sa hrnúť do nejakého jadra EÚ, Robert Fico stále len rozpráva, že musíme ísť do kategórie A, ale nepovedal, čo to znamená. On vie, čo jadro EÚ znamená, len sa to bojí ľuďom povedať. A hovoríme, veď najprv počkajme, až budeme vedieť, čo to znamená, a potom povedzme chceme alebo nechceme. Ale nie vopred rozprávať, áno, hurá do jadra EÚ.
Buďme opatrní
Peter Bielik: Keď ešte nevieme, čo jadro EÚ znamená, prečo už hovoríte, že by sme tam nemali ísť?
Richard Sulík: Lebo nevieme, čo jadro EÚ znamená. To, čo máme dnes, vieme úplne presne. Je to napr. definované tými šiestimi spolkami, kde sme členom. A keď sa máme teraz hýbať niekam ďalej, tak najprv nech niekto povie, čo jadro EÚ znamená. Lebo to, čo mne z jadra EÚ vyplýva, je v prvom rade viac migrantov, vyššie dane, odovzdávanie ďalších kompetencií do Bruselu a s tým súvisiacu stratu suverenity. Preto hovorím, buďme opatrní. Francúzsky prezident hovorí o tom, že chce európskeho ministra financií. To znamená, že náš minister financií bude už len figúrka, ktorá tu môže akurát odklepnúť to, čo z Bruselu príde.
Odkiaľ som došiel na tých utečencov? Napr. dnešný článok Denník N, kde sa vyjadrila Cecilia Vikstrom, veľmi vplyvná europoslankyňa, ktorá je zároveň spravodajkyňa novely Dublinu III., čiže táto pani má v europarlamente na starosti nové azylové pravidlá a hovorí: „Flexibilná solidarita, je to stupidita prekračujúca všetku predstavivosť. Je to veľmi cynický návrh,, ktorý je totálne nepriechodný.“
Čo je to jadro EÚ?
Peter Bielik: Ktoré štáty by podľa vás patrili do jadra EÚ?
Ivan Korčok: Jadro EÚ je eurozóna, eurozóna musí urobiť ďalšie kroky, to znamená, tá liga, to sú tie krajiny, ktoré sú v eurozóne.
Peter Bielik: Uspokojí vás teraz také vysvetlenie, že čo je to jadro EÚ?
Richard Sulík: Veľmi ma teraz prekvapuje, lebo počúvam, že chceme riešiť vonkajšiu bezpečnosť a spoločne. Vy chcete vystúpiť z NATO? Lebo pokiaľ viem, na spoločnú bezpečnosť sme členmi NATO. V Európskej únii sa nedokázali za posledných 30 rokov dohodnúť na spoločnej armáde. A potom áno, keď ide o oblasť výmeny informácií, som za. Poďme sa baviť o tom, že chceme rozšíriť výmenu informácií, a potom môže nastať diskusia. Teraz sa tu dozvedám, že jadro EÚ je eurozóna, z ktorej ja som nikdy nepovedal, že máme vystúpiť a počúvam o nejakom dobudovaní eurozóny, čo ja si teda neviem predstaviť, čo by to mohlo znamenať. To sú samé hmlisté, diplomatické, nič nehovoriace vyhlásenia na ohlúpnutie občanov. Treba na rovinu povedať, čo to znamená. A ja vám garantujem, ak my budeme odovzdávať ďalšie kompetencie do Bruselu, to je viac integrácie, tak jedného dňa nebudeme my už mať možnosť rozhodnúť o tom, koľko migrantov nám sem Brusel pošle.
Rád by som reagoval na harmonizáciu daní. Dnes mal Robert Fico tlačovú besedu, kde ma potom citoval: „Ale pozor, nemôžeme ísť do jadra EÚ, lebo tie nízke dane, ktoré máme, by sme o ne prišli (lebo by nás nútili dať nejaké iné dane, teda vyššie). A potom na to povedal: „Áno, budú prijímané vážne rozhodnutia, čo bolo zadarmo?“ Áno, my budeme mať možnosť súhlasiť s tým, že budeme harmonizovať najprv základy dane a následne zaručene príde harmonizácia sadzieb. Tieto salámové metódy dostatočne dobre poznám a ani tentokrát to nebude inak.
Nemôžeme stále len dúfať, že niekto sa nad nami zľutuje
Peter Bielik: Vy ste naozaj započuli, že toto bude podmienka k našej spolupatričnosti?
Richard Sulík: Ono to je tak, to jadro EÚ nie je tak definované, že tu je jadro, tu je vstup a tu sú podmienky. Ja sám práveže vyčítam Ficovi, že stále hovorí o akomsi jadre a ja stále neviem, čo to presne znamená, nech to najprv vyklopí. Tu sa napr. preriekol.
Ivan, povedal si, že teraz nastáva ten zlomový okamih, že sa niečo ide diať. Zlomový okamih nastane o pár mesiacov, keď sa bude schvaľovať novela azylovej smernice, teda Dublin III. My nebudeme za to hlasovať, Fico na Rade povie „nie, ja som proti.“ Tak čo mu povie to slávne jadro? „Ty nechceš byť v jadre potom. Choď preč od nás, lebo nehlasuješ s nami a my takých nepotrebujeme.“ A zas prídu len prázdne jalové reči. Čo by veľmi pomohlo našej vláde, obzvlášť Robertovi Ficovi, je trochu viac sebavedomia. Ja chápem, že pri tej ideovej prázdnote Smere je to veľmi ťažké. Ale trochu viac sebavedomia. My predsa nemôžeme stále len dúfať, že niekto sa nad nami zľutuje. My musíme mať koncepty. A mali sme. V roku 2006, keď boli odvážne reformy, pozrite sa, ako sme dobiehali Čechov. Potom prišiel Fico a to prestalo.