Stabilná vláda | Súčasná vláda síce stabilná je, ale za akú cenu? Opýtal sa predseda najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík v relácii TA3 na tému Koalícia a opozícia v prvom polroku 2017. Súčasná stabilná vláda si totiž svoju „stabilitu“ udržiava len na …
… základe ideových kotrmelcov a rôznych kšeftov tak, ako to bolo napr. pri voľbe šéfa RTVS. Nielen o stabilite vlády, ale aj o opozičných vzťahoch či ekonomickej situácii na Slovensku sa dozviete z rozhovoru s Norom Dolinským v relácii „V politike“.
Stabilná vláda a jej ideové kotrmelce
Noro Dolinský: Súčasná vláda ustála niektoré svoje konflikty. Stále tvrdí, že je stabilná. Ako to vníma najsilnejšia opozičná strana, je táto vláda stabilná?
Richard Sulík: Áno, rozhodne je, až ma teda prekvapuje, aké ideové kotrmelce sú niektorí členovia ochotní spraviť. Béla Bugár najskôr vyhlási, že pán Rezník je pre nich určite neprijateľný, potom za neho zahlasuje, ale áno, treba uznať, že táto vláda stabilná je.
Určitá rozmanitosť v opozícii je potrebná
Noro Dolinský: Ale keď som sa pýtal na koalíciu, tak na koľko je stabilná opozícia? Pretože aj tam boli isté zmeny, prípadne konflikty. Napr. Igor Matovič nechodí do NR SR. Sú tam neustále konflikty s Kotlebom- ĽSNS, Jozef Mihál odišiel z poslaneckého klubu SaS.
Richard Sulík: Opozícia nemusí držať silou-mocou pokope. Myslím si, že je dobre, keď je tam určitá rozmanitosť. Áno, Jozef Mihál odišiel, tento odchod ma mrzí, ale na druhej strane, tento týždeň sme predstavili Petra Cmoreja, nášho experta na Odvodový bonus, čiže my máme dostatok ľudských zdrojov na to, aby sme sa vedeli prezentovať.
Potenciálni partneri pre SaS
Noro Dolinský: Ak chcete prebrať moc, tak zrejme potrebujete stabilnú koalíciu. Preto sa na to pýtam.
Richard Sulík: Toto budeme vedieť presne deň po voľbách, lebo teraz je to nemožné povedať. Myslím si, že je úplne zbytočne hovoriť, kto bude mať koľko percent. Za SaS hovorím, urobíme všetko preto, aby sme boli veľkou stranou, ktorá má ľudí, ktorá má obsah, má víziu. Toto je pre nás do volieb to najdôležitejšie a po voľbách uvidíme, že kto vlastne v parlamente bude a aké sú možné konštalácie. Za SaS môžem povedať, odmietame povolebnú spoluprácu so Smerom a so stranou Mariána Kotlebu, tie dôvody sme už x-krát jasne uviedli a všetky ostatné strany sú pre nás potenciálni partneri.
Ešte k tej stabilite vlády. Vláda je síce stabilná, ale pozrime sa za akú cenu, za takú cenu, že minister vnútra dodnes sedí v kresle, už tam dávno nemal byť.
Sociálne inžinierstvo súčasnej vlády
Noro Dolinský: Poďme k ekonomickým výsledkom. Máme tu hodnotiacu správu OECD, ktorá hovorí o dobrom ekonomickom raste, prognóza je vyše štyroch percent v tom ďalšom období. Dokonca vláda hovorí, že tieto výsledky chce pretaviť napr. výškou minimálnej mzdy. Nie sú to kroky, ktoré by mohli zvýšiť životnú úroveň?
Richard Sulík: Životná úroveň stúpa. Rastú reálne mzdy, dôvod je najmä to, že rastie celosvetová ekonomika, rastie aj celoeurópska ekonomika. Slovenská ekonomika je veľmi otvorená. Čiže ak sa darí Európskej únii, automaticky sa darí aj nám viac. Ten vplyv vlády nie je veľký, skôr žiadny. Ich zmeny považujem skôr za sociálne inžinierstvo. Mzdy rastú aj bez toho, že teraz budeme skokovo dvíhať minimálnu mzdu. Prináša to množstvo negatívnych efektov a považujem to za úplne zbytočné. Ďaleko rozumnejšie by bolo minimálnu mzdu naviazať na priemernú mzdu. Hospodárska politika by sa dala robiť ďaleko rozvážnejšie.
Čo je Odvodový bonus?
Noro Dolinský: Napokon, vy máte aj vlastné riešenia. Tento týždeň ste predstavili Odvodový bonus. Mohli by ste predstaviť základnú ideu?
Richard Sulík: To, čo sme tento týždeň predstavili, boli prepočty. Náš expert pre Odvodový bonus Peter Cmorej viedol tím a poctivo sme to prerátali. Výsledok je, že Odvodový bonus je rozpočtovo neutrálny, to je veľmi dôležité a pýtali ste sa, čo to je? Je to zásadná reforma odvodového systému, ktorá odbúrava bariéru medzi nepracovaním a pracovaním. Odvodový bonus je výrazne jednoduchší ako dnešný odvodový systém. A do tretice, Odvodový bonus výrazne znižuje daňové zaťaženie.
Noro Dolinský: Spáva OECD upozornila, že máme veľké problémy so zdravotníctvom, so školstvom, ale aj s korupciou. Vláda už pripravila niektoré kroky, nie sú to kroky, ktoré ukazujú, že vláda chce byť efektívna v boji s korupciou?
Robert Fico – posledný človek, ktorý by mal bojovať s korupciou
Richard Sulík: Počujte, to je divadlo. Robert Fico je posledný človek na svete, ktorý by mal ísť bojovať s korupciou. Veď celá jeho strana Smer vznikla tak, že on zháňal peniaze vlastnou hlavou. Na to je nahrávka. Robert Fico osobne si nechal vyplácať úplatky z dotácií určených pre Hornonitrianske bane. O tom existuje výpoveď svedka. Chodil na Vazovovu popíjať kolu a bohvie čo tam dohadoval. O tom je zase Gorila. Robert Fico ako bojovník proti korupcii to je výsmech všetkým slušným ľuďom.
Noro Dolinský: Ale sú tu isté odhalené prípady, ktoré už aj prezentovalo Prezídium policajného zboru.
Richard Sulík: Ktoré? To sú všetko malé ryby! Prípad Kaliňák, veď tam sú masívne podozrenia, že sa nevyšetrovala kauza Bašternák, že Kaliňák do toho osobne vstupoval. A kde vlastne býva Fico? V Bonaparte, čo je byt postavený z ukradnutých peňazí na DPH vratkách. Toto sa kedy vyšetrí? To chcem vidieť. Potom mu začnem veriť, že bojuje proti korupcii.
Nech menej kradnú, budú mať na diaľnice
Noro Dolinský: Asi nie ste naklonený uvoľneniu dlhovej brzdy?
Richard Sulík: Človeku, ktorý berie osobne úplatky z dotácií, by som kolobežku nezveril, nieto otvárať dlhovú brzdu, aby tam boli miliardy eur na diaľnice, kde sa zase stovky miliónov stratia. V žiadnom prípade! Nech menej kradnú, budú mať na diaľnice.