Schengenský priestor | Dnes, 21.12.2017 ubehlo 10 rokov odkedy Slovenská republika vstúpila do Schengenu. Schengenský priestor je jedným z hlavných benefitov nášho členstva v Európskej únii. Dnes má 26 členov, z toho Švajčiarsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko nie sú členmi EÚ.
Vďaka členstvu v schengenskom priestore môžeme voľne cestovať, pracovať, podnikať či prenášať rôzny tovar z jedného štátu do druhého, a to bez akýchkoľvek obáv z prísnych kontrol, ktoré tí skôr narodení na hraniciach zažívali pred rokom 1989. Schengenský priestor sa však v súčasnosti môže javiť ako problematický v dôsledku migračnej krízy. Na stole je dokonca aj revízia kódexu schengenských hraníc podporovaná starými členskými štátmi EÚ. Tá však môže narobiť viac škôd ako úžitku. O histórii schengenského priestoru, o jeho prínosoch pre Slovensko, ale aj o jeho súčasných problémoch hovorí predseda strany Sloboda a Solidarita a europoslanec Richard Sulík vo svojom videoblogu.
Keď sa rúcali vnútorné hranice
Schengen je jedno malé mestečko v Luxembursku a práve tu sa stretli niekedy pred vyše 20-timi rokmi zakladajúce krajiny Schengenskej zmluvy a dohodli, že od roku 1995 nebudú vnútorné hranice medzi Belgickom, Holandskom, Luxemburskom, Nemeckom, Francúzskom, Španielskom a Portugalskom.
Týchto sedem zakladajúcich krajín schengenského priestoru tvorilo teda prvý taký celok, kde už vo vnútri ľudia nemuseli na hraničných prechodoch ukazovať cestovné pasy, občianske preukazy a tak ďalej.
Aký má schengenský priestor prínos pre Slovensko
21. decembra 2007, teda presne pred desiatimi rokmi, došlo k najvýznamnejšiemu rozšíreniu schengenského priestoru a týkalo sa to aj Slovenska. Slovensko je teda, už presne desať rokov, členom schengenského priestoru a je to vlastne jedna z tých najväčších výhod, ak nie najväčšia výhoda Európskej únie. Môžeme cestovať kedykoľvek nám napadne, bez akýchkoľvek kontrol, vo vnútri schengenského priestoru. Pre občana Slovenska to znamená do Poľska, do Rakúska, do Maďarska, do Čiech, len tak sa vyberie. Pre tých, ktorí zažili socializmus, tie staršie ročníky spred 89-teho, tí si veľmi dobre pamätajú, že bolo prakticky nemožné sa len tak dostať povedzme do Rakúska.
Dnes má teda Schengen, resp. členstvo Slovenska v schengenskom priestore 10 rokov, ale zároveň sa Schengen nachádza v dosť hlbokej kríze. Rôzne členské štáty čoraz častejšie zavádzajú opäť vnútorné kontroly na hraniciach preto, lebo schengenské krajiny ako celok nie sú schopné chrániť tú vonkajšiu hranicu. A tomuto sa musí práve Európska únia významne venovať, nerobila to v minulosti, ale práve teraz pod vplyvom migračnej krízy, ktorá sa v 2015-tom a 2016-tom premenila na humanitárnu katastrofu, je o to dôležitejšie naozaj dôsledne, poctivo, a keď treba aj hermeticky chrániť a brániť schengenskú hranicu.