Hoci migrácia do VÚC volieb na Slovensku nijako nezasiahla, na celoeurópskej úrovni sme sa tohto problému ešte nezbavili. Len v rokoch 2015 a 2016 prišlo do Európy milión ilegálnych migrantov, no vrátiť späť do krajiny pôvodu sa podarilo len 250 tisíc z nich. Ako sa dá teda …
… riešiť migrácia? Predseda SaS Richard Sulík dlhodobo presadzuje, aby sa migrácia riešila na úrovni Afriky, kde sa zriadia azylové centrá. Pozitívom podľa Sulíka je, že už nie je zďaleka jediný, ktorý zastáva takéto riešenie. Rovnaký názor na migráciu majú viacerí európski lídri. Jedným z nich je napr. aj francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Európski lídri pochopili, že hranice musia chrániť
Noro Dolinský: Ste povedali, že už nevnímate tak tú otázku migrácie. Len na Slovensku alebo v kontexte celej Európy?
Richard Sulík: V týchto VÚC voľbách migrácia naozaj nejakú rolu nehrala. Ale z európskeho pohľadu by som rád povedal, že pod výnimočne masívnym, silným tlakom európski lídri dospeli k poznaniu, že musia chrániť hranice, musia ich byť schopní uzavrieť, musia kontrolovať, kto do Európy príde. To sa stalo najprv na konferencii krajín západného Balkánu pod vedením vtedajšieho rakúskeho ministra zahraničných vecí, ktorý možno čoskoro bude premiérom, Sebastiana Kurza. Nasledovala dohoda s Tureckom, dohoda s líbyjskou pohraničnou strážou. Teraz sa ten migračný tok presúva trochu do Španielska, ale dôležité je, že európski lídri pochopili, že hranice musia vedieť chrániť. A k tomu patrí aj ten systém kontroly ľudí, ktorí nemajú víza, resp. sú z tretích krajín, tak samozrejme, nech vieme, kto do Európy chce ísť.
Vrátiť sa podarilo len 250 tisíc migrantov
Noro Dolinský: Budem citovať Donalda Tuska, ktorý povedal, že Európa poskytne Taliansku ďalšiu finančnú pomoc a dokonca citujem: „Je reálne, že cesta cez Stredozemné more bude uzavretá.“ Zdieľate jeho presvedčenie?
Ivan Korčok: Treba povedať, že zďaleka nie sme za vodou, pretože čísla sú oveľa priaznivejšie. Len tá východo-stredomorská cesta je o 90 % nižšia, horšia situácia je smerom zo Severnej Afriky do Talianska, ale niet sporu o tom, že sme oveľa viac dostali celú túto záležitosť pod kontrolu. Či definitívne budeme schopní migráciu zvládnuť a v akom krátkom období, to zostáva otvorené. Chcem len k tým opatreniam na migráciu, ktoré poslanci spomínali, pripomenúť, že to, že tie čísla sú nižšie, jednoznačne sa darí bojovať aj s prevádzačmi. Len za ostatné obdobie bolo v Líbyi zatknutých 250 prevádzačov. Jasné, že z dlhodobého hľadiska budeme musieť do Afriky investovať. Aby sme znížili stimuly, aby sme ľudí vôbec primäli tomu, aby zostali vo svojej krajine, toto je z dlhodobého hľadiska najdôležitejšie. Tam chcem povedať, že sa to nebude robiť už len z fondov, ale bude snaha, aby tam išli privátne investície, proste udržateľný rozvoj. A tretia vec, kde zďaleka nemáme taký pokrok, ako by sme chceli, sú návraty. Do Európy prišlo v rokoch 2015 a 2016 milión nelegálnych migrantov, z nich sa podarilo vrátiť len 250 tisíc.
Ako sa dá riešiť migrácia?
Noro Dolinský: Pán Sulík, ja si pamätám, že vy už dávno voláte, aby sa problém migrácie riešil priamo v Afrike.
Richard Sulík: Áno, problém migrácie je treba riešiť priamo v Afrike, ale nie spôsobom, ako povedal pán Korčok, že my sa máme teraz snažiť, aby tam rástla životná úroveň, lebo ten rozdiel je priepastný medzi životnou úrovňou bohatej Európskej únie a naozaj chudobnej Afriky. Európa nie je tak bohatá, aby dokázala životnú úroveň Afriky natoľko dvihnúť, že migranti už prestanú mať motiváciu, že si povedia: „Už ostanem doma, mám to to isté alebo podobné.“ Samozrejme, HDB v Afrike stúpa, životná úroveň tam stúpa, síce na veľmi nízkej úrovni, a to práve viedlo k migrácii, že množstvo ľudí si mohlo dovoliť zaplatiť cestu, čo si predtým nemohli, preto súhlasím s tým, že problém treba riešiť tam, kde je, to je napr. na pobreží Severnej Afriky, ale spôsobom, že tam postavíme jedno veľké azylové centrum pre migrantov, pre utečencov, kto má záujem ísť do Európy, tam si podá žiadosť, tam počká, kým jeho žiadosť bude vybavená, a potom sa ani nestane to, že najskôr príde milión migrantov, a potom sa zrazu 500 tisíc nedarí vrátiť, lebo sa buď stratili v ilegalite, alebo sa súdia a iné obštrukcie sa robia atď. A v čom vidím pohyb, nie som už jediný, ktorý hovorí, že utečenecké centrá by mali byť na území Afriky, hovorí to napr. aj francúzsky prezident Macron.
Ivan Korčok: Ja si myslím, že by bolo skoro naivné alebo určite nereálne z riešenia migrácie úplne vypustiť ekonomickú dimenziu, lebo ak budú žiť títo ľudia v Afrike dlhodobo v podmienkach, v akých budú žiť, tak ja si dovolím tvrdiť, že to nezvládneme. Už dnes je údajne 6 – 8 miliónov ľudí na celom africkom kontinente, ktorí v štartovacích blokoch čakajú, že sa pohnú. Tie zdroje, ktoré sa tam chcú dať, tentokrát to nebudú čisté transfery, ale chce sa to robiť na ekonomickom základe, chceme podporiť privátne investície do Afriky, aby to nekončilo niekde u nedemokratických diktátorov, ktorí si z toho stavajú svoje zámky, ale aby sa reálne zlepšoval život Afričanom. A k tomu riešeniu, po ktorom aj pán predseda volá dlhšie, súhlasím s tým, že je v tejto chvíli snaha dosiahnuť to, aby tí ľudia neriskoval životy a aby sa niekde zachytávali, to je skoro ideálne riešenie na migráciu, ale na to musíme mať tiež niekoľko predpokladov. Chceme to robiť v Líbyi, ktorá nemá vládu? Na to treba dvoch a tiež to nie je dotiahnuté úplne do konca aj z právneho hľadiska.
Richard Sulík: Chcem teda vidieť napr. slovenského premiéra, ktorý povie slovenským daňovníkom a občanom: „Tak my tu síce nemáme diaľnicu postavenú do Košíc, ale teraz zoberieme vaše peniaze a budeme za ne stavať infraštruktúru niekde v Severnej Afrike.“ Teraz sa vrátim k tomu riešeniu migrácie. Už sme sa bavili o tom, že tie hranice treba uzavrieť, tak k tomu už konečne dochádza a krok č. 2 toho riešenia je postaviť utečenecké tábory, a tam bude Európska únia vybavovať tie žiadosti o azyl. To len treba začať robiť, lebo aká je alternatíva? Alternatíva je taká, že tu príde milión žiadateľov o azyl, trištvrte milióna ten azyl nedostane, 250 tisíc sa podarí dostať naspäť, odkiaľ prišli a 500 tisíc je zrazu tu a sa nám rozptýli. Toto je problém.