V pondelok boli europoslanci pozvaní na stretnutie s prezidentom Andrejom Kiskom a vec, ktorá zaujímala, či skôr trápila prezidenta najviac, bola rekordne nízka účasť Slovenska v eurovoľbách.
Ako je známe, eurovolieb sa zúčastnilo menej ako 14 percent oprávnených voličov, čím Slovensko pokorilo hneď tri rekordy.
Slovensko – All Time Champions
Po prvé, v eurovoľbách 2014 sa na Slovensku zúčastnilo najmenej ľudí zo všetkých 28 krajín EÚ. Po druhé, toto bolo zároveň najmenej zo všetkých volieb na Slovensku (v roku 2004 bola účasť 16% a v roku 2009 to bolo 18%) a po tretie, takpovediac rekord na druhú, v žiadnej krajine v žiadnych minulých voľbách neprišlo voliť menej ľudí ako na Slovensku v roku 2014. Sme takpovediac „all time champions“ a to napriek mimoriadne eurohujerskej vláde.
Andrejovi Kiskovi som ochotný veriť, že ho naozaj trápi nízka účasť na voľbách a že by ju naozaj rád zvýšil. Iným politikom totiž nízka účasť vyhovuje, lebo čím menej voličov, tým je vyšší podiel kandidátov a ich rodinných príslušníkov, členov strán a ich rodinných príslušníkov a tých, ktorí sú na tieto strany napojení. Ak príde dostatočne málo ľudí k voľbám, politici sa v podstate zvolia sami.
Ako zvýšiť volebnú účasť o polovicu a ušetriť peniaze?
Ak by sme ale naozaj chceli zvýšiť volebnú účasť v eurovoľbách, stačí urobiť tieto zmeny:
- Zlúčiť prezidentské voľby s eurovoľbami a keďže termín eurovolieb (na ktorý je naviazaných ďalších 27 krajín) sa posunúť nedá, treba presunúť prezidentské voľby o cca 2 mesiace (tento rok by to bolo z 15.3. na 24.5). Na to je potrebná zmena ústavy, lebo by bolo nutné o pár týždňov predĺžiť mandát prezidenta.
- Dať voľby na piatok, čo by nebol problém, lebo EÚ stanovila možnosť vykonať eurovoľby od štvrtku do nedele. Ak by boli voľby v piatok, stihli by voliť tí, ktorí cestujú na víkend preč a aj tí, ktorí cestujú na víkend domov.
- Tým, ktorí pôjdu voliť, dať deň voľna, samozrejme, v teň deň. Ak teda niekto skočí hneď v piatok ráno odvoliť, má celý piatok voľno, a teda predĺžený víkend. V praxi by to fungovalo tak, že volebná komisia vystaví potvrdenie o účasti na voľbách, ktoré by volič predložil svojmu zamestnávateľovi. Ako kompenzáciu navrhujem škrtnúť sviatok Deň Ústavy SR. Prvého septembra majú ísť deti do školy a nie doma sedieť.
Už týmito tromi opatreniami by stúpla volebná účasť na minimálne polovicu. Ďalšie výhody by boli ušetrené peniaze (dvoje volieb v jeden deň a nie v dvoch rôznych dňoch) a aj by sme menej obťažovali ľudí s voľbami.
SaS bude pre tieto návrhy hľadať spojencov a posnažíme sa ich do parlamentu predložiť s čo najširšou podporou.
Ako zvýšiť účasť o eurovoľby a záujem ľudí o európske témy?
Ak by sme ale chceli k vyššej účasti ešte aj podvihnúť záujem ľudí o európske témy, bolo by vhodné spraviť ďalšie tri zmeny:
- Voliť priamo kandidátov a nie strany, to znamená, že voliči by mohli zvoliť dvoch kandidátov z dvoch rôznych strán. Pre túto zmenu by bolo nutné zrušiť volebné kvórum a voliči by už nevolili strany, ale dávali len dva preferenčné krúžky. Europoslancami by sa stali tí trinásti kandidáti, ktorí majú najviac preferenčných krúžkov.
- Umožniť europoslancom vystúpiť v Národnej rade. Stačilo by 60 minút ročne, europoslanec by sa jednoducho písomne prihlásil do rozpravy (Národná rada by program poslala na 13 mailových adries viac) k akému bodu uzná za vhodné. Podľa mojich skúseností by toto organizačne bolo úplne bez problémov zvládnuteľné.
- Výbor pre európske záležitosti by zasadal defaultne v piatok. Eurposlanci sa síce môžu zúčastniť zasadnutí tohto výboru, ale cez týždeň sú väčšinou v Bruseli. Samozrejme, ak by bolo zasadnutie mimoriadne, mohlo by byť aj v iný deň.
Takže až by náhodou politici chceli skutočne zvýšiť volebnú účasť, možnosti existujú. Všetky možnosti (možno okrem bodu 1) sú úplne ľahko realizovateľné a ako hovorí klasik: Kde je vôľa, tam je cesta 🙂