Asociačná dohoda । Peter Bielik: Ak som sa správne pozeral, Vy ste nezahlasovali za asociačnú dohodu medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Z akého dôvodu?
Richard Sulík: Je to tak. Ja som sa pri hlasovaní o asociačnej dohode zdržal, a to preto, lebo si myslím, že teraz nie je ten správny čas takúto asociačnú dohodu podpisovať.
Peter Bielik: Znamená to, že Vám vadí, že tam chýba napríklad ekonomická časť alebo, že sú na spadnutie protiopatrenia Ruskej federácie proti Európskej únii? Z akého dôvodu nie je ten správny čas na podpísanie asociačnej dohody medzi Európskou úniou a Ukrajinou podľa Vás?
Richard Sulík: V zásade si myslím, že asociačná dohoda s ktoroukoľvek krajinou je výhodná, lebo je lepšie, keď krajiny medzi sebou obchodujú, ako keď vedú medzi sebou vojny, ale tá situácia na Ukrajine je teraz tak napätá, že Európska únia mala túto asociačnú dohodu medzi EÚ a Ukrajinou odložiť. To hovorím aj preto, lebo približne pred rokom boli protesty na Majdane priamou reakciou na zlé vyjednávanie zo strany Európskej únie.
Európska únia mala počkať
Peter Bielik: Práve to odloženie asociačnej dohody bolo tým podnetom a tou rozbuškou, ktorá vlastne viedla k tým nepokojom alebo?
Richard Sulík: Nie úplne, lebo Európska únia v asociačnej dohode vylučovala bezcolný obchod medzi Ukrajinou a Ruskom a toto bolo pre Ukrajinu jednoducho nevýhodné, a preto nedošlo pred rokom k podpísaniu asociačnej dohody a čo nasledovalo, to vieme. A preto jednoducho teraz Európska únia mala byť v podpisovaní asociačnej dohody zdržanlivejšia a mala počkať minimálne až sa situácia ukľudní, keď nebude len prímerie, ale mier na východnej Ukrajine.
Asociačná dohoda môže viesť k rozpadu Ukrajiny
Peter Bielik: Nevidíte teda za touto asociačnou dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou aj istú dohodu, s ktorou zrejme muselo súhlasiť aj Rusko? To, keby chcelo, tak hneď zatiahne brzdu a napríklad si vypýta splatnosť dlhopisov. Vieme, že niekedy v decembri si Ukrajinci požičali v Rusku takmer tri miliardy dolárov pod podmienkou, že tie ich dlhy, čo sa týka celkového vplyvu na HDP nepresiahnu 60 %. Dnes sú vysoko nad touto hranicou a Rusko by teoreticky mohlo mať nárok pýtať si od Ukrajiny okamžite naspäť tieto peniaze. Neurobili to a vyjednala sa istá prechodná doba, 15 mesiacov na akceptovanie aj ekonomickej časti asociačnej dohody. Nemyslíte si teda, že je to postupný proces, v ktorom je zapojené tak Rusko ako Ukrajina, ako aj Európska únia, ktorý naozaj môže viesť k upokojeniu situácie a ku konečnému cieľu, ktorým je jednak integrácia Ukrajiny do Európskej únie, ale so súhlasom Ruska a aj s akceptovateľnými podmienkami, ktoré Rusko môže uznať?
Richard Sulík: Po prvé si treba uvedomiť, že Ukrajina je výrazne chudobnejšia krajina ako napríklad Slovensko a treba si teda najskôr povedať, či Ukrajinu silou-mocou chceme mať v Európskej únii, či je to správne, ale ja by som nespájal silou-mocou tie dlhopisy, o ktorých ste hovorili, s asociačnou dohodou medzi Európskou úniou a Ukrajinou. Treba si uvedomiť iné, fakt je ten, že napríklad to zastavené prímerie ako reakcia na podpis asociačnej dohody na východe Ukrajiny. To, čo sa stalo, ja nehovorím, že asociačná dohoda je zlá. Ja hovorím, že podpísať ju teraz je prilievanie oleja do ohňa a môže to viesť v konečnom dôsledku napríklad k rozpadu Ukrajiny na východnú a západnú časť. Nikto nevie povedať, čo sa stane, ale myslím si, že Európska únia čo sa týka asociačnej dohody, mala postupovať rozvážnejšie. Vôbec nebol žiaden dôvod to síliť, že to muselo byť práve včera.
Slovensko by malo ťahať za jeden koniec s Európskou úniou
Tak či tak, podstatné časti asociačnej dohody sú odložené o 15 mesiacov, čiže tu sa mohlo kľudne vyjednávať. Treba si aj uvedomiť, že pred rokom to bolo zlyhanie najmä európskej diplomacie. Na druhej strane, treba vyvíjať tlak na Putina, aby si neodkrajoval z Ukrajiny. Preto som aj niekoľkokrát povedal, že keď sa Európska únia dohodne na sankciách, tak Slovensko by sa malo pridať a ťahať za jeden koniec s Európskou úniou. V tomto ohľade považujem reči Roberta Fica za blúznenie, ale na druhej strane, to tu chcelo trochu viac rozvahy a nie tlačiť silou mocou na pílu a podpísať zrovna teraz asociačnú dohodu.
Asociačná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou nie je členstvo v EÚ
Asociačná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou nie je členstvo v EÚ, a to, že Európska únia má týchto dohôd 19, to je pekné, ale ja neviem o tom, že by mala asociačné dohody s krajinami, kde sa aktuálne vedie vojna. Jednoducho toto všetko mohlo počkať. O tom by sme sa jednoducho mali baviť, či Európska únia je tu teraz ten záchranca sveta, lebo aj občania Etiópie si kadečo zaslúžia a Bangladéšu, tam sú na tom oveľa horšie. Teraz Európska únia bude zachraňovať všetkých? Jednoducho Európska únia je zadĺžená po uši, na toto nemá, a to, čo teraz stvára, ide presne tam, že zažije s Ukrajinou svoje druhé Grécko. Jednoducho nemala ísť tak ďaleko, a asociačná dohoda medzi Európskou úniou a Ukrajinou mohla určite počkať.