Za posledných 6 mesiacov klesla cena ropy zo 100 na 60 dolárov za jeden barel (159 litrov) a to je skutočne dobrá správa. Nepočúvajte žiadnych kuvikov, že príde recesia, že padnú ceny akcií, že …
… ľudia si kúpia autá s vyššou spotrebou, že bude deflácia. Výhody klesajúcich cien ropy sú rádovo vyššie.
Výhody klesajúcich cien
- Klesnú ceny nafty a benzínov, to ocení každý vodič a každá vodička. Napríklad ja som tankoval naposledy naftu na 1,18 eura, čo robí na plnej nádrži vyše 10 eur oproti cenám z leta a teda jasná výhoda.
- Priemysel bude vyrábať lacnejšie. Všade, kde vstupuje do výrobných procesov ropa alebo jej deriváty, klesnú výrobné náklady, čo znamená, že klesnú ceny výrobkov (tam, kde je konkurencia) alebo stúpnu zisky majiteľov (tam, kde konkurencia nie je).
- Prestanú sa využívať spôsoby ťažby ropy, ktoré (údajne) zaťažujú životné prostredie, konkrétne fracking. Ten je totiž pomerne drahý a ťažiť ropu cez fracking sa oplatí len pri cene nad 80 dolárov.
- Teroristom dôjdu prachy. Taliban, Hamas, Al Kajda, Islamský štát… všetky tieto organizácie potrebujú na svoje ťaženie peniaze a aj ich dostávajú. Veď ak arabské štáty inkasujú 100 dolárov za barel, ľahšie sa im podporuje všeličo – od šialených stavieb cez zbrojenie až po teroristov. Myslím, že na svete bude viac mieru, keď miliarda vodičov ušetrí mesačne po 10 euro na plnej nádrži, ako keď bohviekto dostane o 10 miliárd eur navyše a potom nevie od dobroty čo s nimi.
Avšak najdôležitejšia otázka je…
Prečo vlastne klesá cena ropy?
Odpoveď je jednoduchá: lebo stúpa ponuka (USA je medzičasom druhý najväčší výrobca ropy na svete; OPEC sa nedokázal dohodnúť na znížení produkcie) a klesá dopyt (stále úspornejšie autá, elektroautá, carsharing). To je jav v ekonomike úplne bežný, to však neznamená, že úplne lineárny. Ak klesne spotreba alebo stúpne množstvo o 1%, neklesne cena automaticky o 1%. Dôvod je ten, že investor je stádovité zviera a má svojho vodcu. Ak už aj klesá spotreba a stúpa produkcia, chvíľu sa nič nedeje. Ale ak nejaký vodca (povedzme všeobecne uznávaný investor) prehlási, že očakáva pokles ceny ropy, všetci ostatní ako také stádo začnú vsádzať na klesajúce ceny a to ovplyvní cenu ropy výrazne. Treba si uvedomiť, že drvivú väčšinu obchodov s ropou robia špekulanti a tovar nikdy nevlastnia a nikdy nevidia.
Cena ropy sa prispôsobí reálnej produkcii
Aktuálne došlo teda k vyfučaniu bubliny, ktorá sa vytvorila lebo všetci experti sa navzájom hecovali v stále vyšších odhadoch spotreby a stále vyšších odhadoch ceny ropy (okrem Saxo Bank, ktorá odhadovala pokles pod 80 dolárov). Samozrejme, že pokles ceny ropy môže spôsobiť defláciu, ale to nie je nič zlé. Rovnako nie je najmenší problém, ak klesnú ceny akcií, aspoň sa nestihne vytvoriť veľká bublina (ktorá sa už mesiace tvorí) a ceny akcií sa priblížia k ich fundamentálnym hodnotám.
A preto hovorím konečne. Konečne sa cena ropy prispôsobí jej reálnej produkcii a jej reálnej spotrebe.