Za druhý štvrťrok 2013 rástla čínska ekonomika „len“ o 7,5 percenta. Zatiaľ, čo by toto číslo na Slovensku vyvolalo nadšenie a pre celú EÚ je nepredstaviteľné, začínajú mať v Číne obavy z finančnej krízy.
Situácia ohľadom čínskej ekonomiky je totiž oveľa komplikovanejšia ako len nižší rast HDP. Čínske podniky, ktoré dlhé roky mohli expandovať vďaka lacným peniazom čínskych štátnych bánk, sú zadlžené až po uši. Presné číslo nevie nikto, no odhaduje sa 150% HDP. Takýto dlh je možné udržať len pri silnom raste HDP a samozrejme, že je sprevádzaný aj silným rastom cien. Lenže potom je práca drahšia, tým sú podniky cenovo menej konkurencieschopné (napríklad oproti Vietnamu), nehnuteľností sú výrazne drahšie, tým sa vytvára cenová bublina a pod.
Jedného dňa príde k ochladeniu ekonomiky a vytvorené bubliny spľasnú a tým dôjde k zreálneniu cien (práce, nehnuteľností, tovarov atď.). Presne to sa bude diať s čínskou ekonomikou, ktorá posledných 20 rokov rekordne rýchlo rástla. Akú spúšť na ekonomike dokáže napáchať napríklad spľasnutie bubliny na realitnom trhu, je možné detailne študovať v Španielsku.
Čínska ekonomika sa nás týka viac ako by sa mohlo zdať
Tým, že Slovensko je v podstate montážnou dielňou Nemecka, vyrába sa tu oveľa viac ako len autá, je pre nás najmä export do Nemecka dôležitý. Značná časť nemeckého exportu smeruje práve do Číny (či už luxusné autá vyrábané v Bratislave alebo strojné zariadenia a pod.) a ochladenie čínskej ekonomiky pocítime aj my.
Práve preto, že celkový „koláč“ sa v najbližšej dobe môže scvrknúť, je dôležité si odkrojiť z neho viac. Práve preto je zlepšovanie podnikateľského prostredia alfou a omegou dnešnej doby. Socialistická vláda toto síce nechápe, lebo podnikateľ, obzvlášť taký, ktorý nežije zo štátnych zákaziek, je ideologický nepriateľ, ale keby predsa len motyka vystrelila, našich 164 opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia sa nachádza tu: http://www.strana-sas.sk/