Aby bolo jasné: nijako nepopierame klimatické zmeny. Hovoríme však – hľadajme riešenia racionálne a nie dogmatické. Riešenia funkčné, nie škodlivé.
Čo je Green Deal (gríndíl) – Európska zelená dohoda (alebo aj Zelený dohovor)?
Je to plán, aby sa Európa do roku 2050 stala klimaticky neutrálnym kontinentom.
Kedy sa začal Green Deal?
V novembri 2019 vyhlásili novozvolení poslanci Európskeho parlamentu klimatickú pohotovosť a vyzvali Komisiu, aby vo všetkých svojich legislatívnych návrhoch pamätala na cieľ výrazne znižovať emisie a udržať globálne otepľovanie do 1,5 °C. Komisia v reakcii na to predstavila Green Deal (konkrétne Európsku zelenú dohodu).
Akých oblastí sa týka Green Deal?
- znižovanie emisií v priemysle, doprave a ďalších sektoroch – najmä revízia európskeho systému obchodovania s emisiami (EU ETS)
- podpora obehového hospodárstva – opatrenia týkajúce sa celého životného cyklu produktov
- udržateľný potravinový systém
- ochrana biodiverzity
Čo je hlavný cieľ Green Dealu a kedy má byť dosiahnutý?
Cieľ je bezemisná EÚ, teda aby prakticky celý kontinent neprodukoval žiadne CO2. Ide o súbor opatrení, ktoré majú do roku 2030 zabezpečiť pokles emisií CO2 o 55 % oproti roku 1990. O ďalších 20 rokov neskôr má byť EÚ kompletne bezemisná, to znamená pokles o 100 percent oproti roku 1990.
Z koľkých opatrení pozostáva Green Deal?
Táto otázka vôbec nie je jednoduchá, lebo jeden ucelený zoznam neexistuje. Ide o desiatky opatrení a medzi najdôležitejšie patria:
- obaly a odpady z obalov https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1571
- sprísnenie cieľov pre emisie CO₂ pre nové ťažké úžitkové vozidlá https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1562
- systém vlastných zdrojov Európskej únie https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1543
- smernica o energii z obnoviteľných zdrojov https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1478
- mechanizmus kompenzácie uhlíka na hraniciach https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1294
- zákaz spaľovacích motorov https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=1234
- stratégia „z farmy na stôl“ https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=731
- investičný plán pre udržateľnú Európu – financovanie zelenej dohody https://eugenjurzyca.sk/vysvetlenia/?id=128
Prečo sú ciele Green Dealu nereálne?
Samotný Green Deal, ako aj ochrana životného prostredia všeobecne sú bez debaty dôležité oblasti nášho života. Každý súdny človek chápe, že planétu, na ktorej žijeme, si nechceme zničiť. Dôraz kladiem na podčiarknuté slová.
Mierniť globálne otepľovanie znamená úsilie celého sveta, najmä USA, Číny a Indie. Celá EÚ produkuje 8 % emisií CO2, Čína približne 30 %. Preto aj je extrémne dôležité ciele a opatrenia celosvetovo koordinovať a práve to sa nedeje.
A tiež si musíme byť vedomí toho, že Green Deal niečo stojí – a nie málo. Celkové náklady na dosiahnutie bezemisnej ekonomiky sú len pre EÚ v rozsahu tisícok miliárd eur a tie musí niekto zaplatiť. Aby bolo z čoho, nesmieme škodiť ekonomike a zničiť si priemysel.
Z dôvodu týchto dvoch požiadaviek (úsilie musí byť celosvetové a opatrenia musia byť financovateľné) jednoznačne vyplýva, že ciele stanovené v Green Deale sú, pekne povedané, príliš ambiciózne. Povedané ľudskou rečou – nereálne.
Stačí pohľad na základný cieľ, zníženie emisií CO2 o 55 % do roku 2030 a o 100 % do roku 2050. Ak teda sme v referenčnom roku 1990 mali 100 % emisií, v roku 2030 ich má byť už len 45 % a v roku 2050 žiadne. Dajme si to do jednoduchého grafu:
Počas prvých 40 rokov sa ráta s poklesom 1,375 percentuálneho bodu ročne a ďalších 20 rokov to má byť 2,25 percentuálneho bodu ročne. Realita je pritom presne opačná – na začiatku sa ľahšie dosahuje pokles, lebo stačí vypnúť najväčšie zdroje CO2, napríklad u nás uhoľnú elektráreň Nováky (ktorá bola vďaka Karolovi Galekovi z SaS vypnutá o 7 rokov skôr, ako bol pôvodný plán) alebo uhoľnú elektráreň Vojany. Oboje sa ale už stalo a po roku 2030 budeme vypínať čo, aby sme dosiahli bezemisný stav?
Môžeme napríklad odstaviť US Steel Košice, no čo spravíme s približne 10-tisíc zamestnancami? US Steel môže prejsť na elektropece (2 x 375 MW x 365 dní x 24 hodín = 6,57 TWh, čo je 20 % spotreby celého Slovenska), ale odkiaľ zoberie elektrinu – obzvlášť na východe, ktorý je už dnes elektricky poddimenzovaný?
Takto by sa dalo pokračovať. Nereálne sú ciele v oblasti dopravy (masívny prechod na elektroautá troskotá na tom, že ľudia si ich nekupujú), v oblasti stavebníctva (povinne rekonštruovať všetky kancelárske budovy), v oblasti poľnohospodárstva (traktoristi sú aj s traktormi v uliciach európskych miest namiesto na poliach) a v iných oblastiach.
Inými slovami: cieľ je správny, znižovať emisie CO2 je správne, ale realizácia je nereálne rýchlo nastavená.
Čo konkrétne treba na Green Deale upraviť? Ktoré ciele prehodnotiť?
Green Deal je extrémne komplexný legislatívny balík. Od roku 2019 boli prijaté desiatky legislatívnych aktov, najmä v prvých rokoch to bola priam legislatívna smršť. Ukazuje sa, že viacero už prijatých opatrení je nereálnych alebo škodlivých a bude potrebné ich prehodnotiť alebo zrušiť. Ide najmä o tieto opatrenia:
- Zrušenie zákazu spaľovacích motorov
- Zníženie cieľov pre emisie CO₂ pre nové ťažké úžitkové vozidlá
- Zrušenie povinnosti renovovať nerezidenčné budovy
- Zjednodušiť due dilligence (veľké administratívno-byrokraticko-reportovacie povinnosti) pre spoločnosti v súvislosti s nariadením o odlesňovaní
- Zjednodušiť výročné správy spoločností pri vykazovaní informácií o udržateľnosti podnikov
- Zrušiť (postupne zavádzaný) zákaz pre jednorazové obaly na ovocie a zeleninu do 1 kg a jednorazových plastových obalov v HORECA sektore
- Zmeniť Smernicu o energii z obnoviteľných zdrojov tak, aby počítala podiel nízkouhlíkových zdrojov na celkových zdrojoch energie namiesto podielu obnoviteľných zdrojov energie (dôraz nie je na znižovanie emisií, ale na pomer obnoviteľných zdrojov)
- Zrušiť povinnosť maximálnych rozostupov pre elektronabíjačky na diaľnici vrátane ich minimálnych kapacít, rýchlosti a pod.
Čo bude ďalej s Green Dealom?
Momentálne sa nachádzame vo fáze, keď čoraz viac politikov začína chápať, že niektoré časti Green Dealu sú nerealizovateľné alebo príliš drahé alebo značne poškodzujú priemysel. Nedá sa exaktne určiť ďalší vývoj, lebo rozhodujú politici a tí sa riadia predpokladanou vôľou a náladami voličov a menej faktami.
Avšak v zásade sa dá predpokladať, že sa naplní to, čo SaS požaduje, a síce prehodnotenie Green Dealu. To znamená zníženie príliš ambicióznych cieľov, zrušenie niektorých opatrení, a kým sa tak stane, zavedenie moratória na Green Deal, ako to požaduje francúzsky prezident či najväčšia parlamentná frakcia: ľudovci (EPP).