ECB ponúkne bežným ľuďom možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách.
Európska centrálna banka je emitent peňazí a regulátor trhu. Emitent znamená, že iba ona smie vydávať peniaze (a veru za štvrťstoročie svojej existencie ich vydávala veľa vrátane vykupovania verejných dlhopisov členských štátov). A regulátor trhu znamená, že stanovuje pravidlá fungovania pre viac ako stovku najvýznamnejších bánk v eurozóne a kontroluje dodržiavanie týchto pravidiel.
Povedané športovou terminológiou, komerčné banky sú hráči a ECB je rozhodca. Tak je to správne, tak to má byť. So zavedením digitálneho eura sa toto delenie práce rapídne zmení.
Z ECB sa stane zároveň aj hráč, lebo fyzickým osobám – bežným ľuďom ponúkne možnosť otvoriť si účet v digitálnych eurách vedený priamo v centrálnej banke.
ECB naruší kľúčový ekonomický model
Priznám sa, že sa mi zatiaľ nepodarilo zistiť, aký bude rozdiel medzi účtom v digitálnych eurách a medzi účtom v ľubovoľnej komerčnej banke, ktorá mi umožňuje platiť elektronicky, či už kartou, mobilom, hodinkami, alebo cez počítač.
Ak digitálne euro bude prepadák, skončí sa to podobne ako projekt Veroniky Remišovej – Slovensko IT. Daňovníkov to bude stáť kopec peňazí a digitálne euro nikomu nebude chýbať, lebo komerčné banky dnes poskytujú presne to isté. Toto je ten lepší prípad.
Ak digitálne euro bude úspešný príbeh, problém budú mať komerčné banky, lebo ECB vstúpi do priamej konkurencie s nimi v súťaži o bankové vklady. Úspešný príbeh znamená, že veľké množstvo ľudí si v ECB otvorí účet v digitálnych eurách a presunie tam hromadu peňazí. Tie budú následne chýbať komerčným bankám.
Lenže – a toto je z makroekonomického pohľadu zásadné – komerčné banky poskytujú úvery firmám, ktoré z nich financujú svoje investície, a práve na to potrebujú finančné vklady obyvateľstva. ECB tak naruší kľúčový ekonomický model, na základe ktorého funguje kapitalistická ekonomika: S = I (savings = investments, úspory = investície). Lebo ECB stiahla úspory obyvateľstva z komerčných bánk k sebe.
Riziko pre finančnú stabilitu si uvedomuje aj ECB, preto navrhuje stanoviť maximálny limit vlastníctva tritisíc digitálnych eur na jedného občana. Jednak ani to nie je drobnosť (bavíme sa o vyše mesačnom HDP krajín eurozóny) a najmä, aký to má vôbec zmysel? ECB chce aby digitálne euro bolo úspešné, ale zas nie až tak veľmi?
Hrozí zrušenie anonymity vlastnenia peňazí?
Sú tu však aj černejšie scenáre, a to príprava obyvateľstva na posthotovostnú éru. ECB totiž tvrdí, že ako emitujúca banka umožňuje ľuďom priamo vlastniť fyzické peniaze, teda bankovky a mince, a že takisto im umožní priamo vlastniť aj digitálnu elektronickú hotovosť.
Od tohto stavu už nie je ďaleko k zrušeniu hotovosti (s argumentom „milí občania, máte predsa digitálne euro“), a teda zrušenie akejkoľvek anonymity vlastnenia peňazí. V tom momente už nebude možné anonymne kúpiť povedzme bielizeň pre milenku, ale bude možné napríklad účtovať negatívne úroky, čím ECB dokáže ľudí nútiť k spotrebe.
Rovnako čierny scenár je, že bude možné takzvané programovanie peňazí. Že peniaze prestanú byť neutrálne a bude možné určiť, na čo môžu byť minuté.
Predstavte si možnosti programovateľných peňazí v čase covidových lockdownov, keď boli otvorené len obchody nevyhnutnej infraštruktúry: štát môže prostredníctvom centrálnej banky zablokovať možnosti nákupu tovarov a služieb v zavretých prevádzkach alebo upozorniť úrady pri nákupoch súvisiacich s cestovaním počas lockdownu.
ECB tvrdí, že ani jedno nechce robiť, no viete veľmi dobre, ako to so sľubmi chodí. Napríklad tak, že presne táto ECB rovnako nechcela vykupovať štátne dlhopisy (ktoré vykúpila za 7 000 000 000 000 eur), a tiež chcela reálne oceniť hodnotu záruk.
Práve preto je SaS proti zavedeniu digitálneho eura. Sme proti na slovenskej úrovni (vláda už predložila uznesenie na podporu digitálneho eura do finančného výboru a náš poslanec Marián Viskupič hlasoval proti) a budeme proti aj na európskej úrovni.
Europoslanec SaS Eugen Jurzyca už minulý rok spoluinicioval výzvu europoslancov na ECB, aby implementáciu projektu zastavila, kým sa nevyjasní jeho pridaná hodnota.
Ibaže by ECB dokázala presvedčiť, že digitálne euro reálne pomôže ľuďom. Zatiaľ to tak nevyzerá.