Pamätáte si, ako často som hovoril a hovorím, že najlepšou sociálnou ochranou je dostatok pracovných miest? Napríklad tu alebo tu. Lebo ak má človek na výber, vyberie si to pracovné miesto, ktoré je pre neho výhodnejšie.
A ak sa zamestnávateľ nebude k svojim zamestnancom správať primerane a primerane ich platiť, odídu mu. Také jednoduché to je.
Tri dobré dôsledky
Dostatok pracovných miest nie je nič iné, ako nedostatok zamestnancov. K tomuto sa na Slovensku aktuálne schyľuje. Zatiaľ nie všade a všetci, zatiaľ sú to len kvalifikované sily, ale trend je dobrý. Teraz totiž nastane niekoľko javov:
- V snahe získať alebo udržať si zamestnancov, budú zamestnávatelia zvyšovať mzdy.
- Následkom zvyšovania miezd bude vyššia atraktívnosť pracovať na Slovensku. Napríklad sa začnú vracať Slováci a Slovenky zo zahraničia, ktorí tam odišli, lebo nenašli primerané pracovné ponuky na Slovensku.
- Zároveň zamestnávatelia v dôsledku nedostatku pracovných síl začnú racionalizovať a zefektívňovať procesy vo svojich firmách. Tým bude pridaná hodnota stúpať.
Chápem, že zamestnávatelia majú problémy s ľuďmi a s výrobou a so zabezpečením služieb, ktoré ponúkajú, ale napriek tomu je dostatok pracovných miest (a teda nedostatok zamestnancov) pozitívny jav, lebo zvyšuje životnú úroveň.
V SaS dlhodobo bojujeme za zlepšenie podnikateľského prostredia, aby sa lepšie a ľahšie podnikalo a zamestnávateľom darilo. Lebo potom vznikne viac pracovných miest a to zvýši mzdy všetkým a v konečnom dôsledku vzrastie životná úroveň.
Neimportujme prácu
Ak sa však teraz začnú importovať lacné pracovné sily zo zahraničia, resp. z Rumunska či Bulharska, povedie to len k tomu, že existujúci stav zabetónujeme. Zamestnávatelia nebudú nútení zvýšiť mzdy, lebo budú mať lacnú náhradu. To by bolo veľkou chybou.
Životná úroveň má rásť, aj keď sa to zamestnávateľom nemusí páčiť.
Preto SaS bude proti importu lacných pracovných síl zo zahraničia (pokiaľ ide o krajiny EÚ, tam zas dovoz práce nebudeme proaktívne podporovať).
No sme za to, aby čo najviac viac ľudí vstúpilo do pracovného procesu v súkromných firmách. Napríklad sme za zoštíhlenie štátu, tisíce úradníkov by mohli ísť robiť niečo osožnejšie. Tiež sa môže znížiť prezamestnanosť na železniciach, či zrušiť dotácie baníkom.
Alebo by sme mohli namiesto minimálnej mzdy doplácať paušálnu sumu ku mzde (Odvodový bonus), aby sa oplatilo pracovať aj tým, ktorí nemajú vôbec žiadnu kvalifikáciu, či pracovné nároky a mali aspoň toľko peňazí ako s minimálnou mzdou, no zamestnávateľ by mal nižšie mzdové náklady.
Alebo skúsme motivovať našich ľudí v zahraničí, aby sa vrátili domov. Povedzme tak, že im štát uhradí náklady na sťahovanie, kurz Slovenčiny pre ich deti, či zjednoduší papierovačku, obzvlášť spojenú s nadobudnutím strateného občianstva.
Ako vidíte, je veľa možností ako ukojiť dopyt firiem po zamestnancoch. Len sem nevolajme lacnú pracovnú silu, lebo tak životná úroveň našich ľudí nestúpne.