Ako možno viete, už približne rok sa pripravuje Dohoda o voľnom obchode s USA, takzvaná TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership). Dohoda je veľmi rozsiahla, komplikovaná a odhadujem, že najskôr začneplatiť v roku 2017. Ak vôbec.
Čo je predmetom dohody o voľnom obchode s USA?
To je zrejme najdôležitejšia otázka. V prvom rade je to odstránenie colných sadzieb, ktoré si EÚ a USA navzájom uplatňujú. Keďže ale tieto clá sú už dnes nízke, dôležitejšie je odstránenie mimocolných bariér. To sú rôzne normy, požiadavky na výrobky, enviromentálne štandardy, ochrana spotrebiteľov a všeličo iné. Preto je dohoda o voľnom obchode s USA tak komplexná a preto tak dlho trvá. Keby išlo len o clá, bola by dohoda dávno na svete.
O TTIP sa diskutuje o život, do procesu sú zapojené Európska komisia, Rada EÚ (premiéry členských štátov), TPC Full members (stáli zástupcovia členských krajín), TPC Deputies (experti ministerstiev), COREPER II (veľvyslanci členských krajín), Rada ministrov obchodu, výrobné a podnikateľské zväzy a na konci to celé schvaľuje Europarlament.
Dohoda o voľnom obchode s USA je prísne utajená
Každý, kto má ruky a nohy už rok veselo rokuje, ale text zmluvy, lepšie povedané návrh textu je utajený.
Áno, čítate správne, text zmluvy je prísne utajený.
Len niekoľko vybraných ľudí (všetci s previerkou a s prísnym záväzkom mlčania) má prístup k samotnému textu, ktorý sa nachádza v Bruseli v takzvanom „Reading Room“, samozrejme odovzdanie mobilov je povinné a kopírovanie či fotenie zmluvy zakázané. Predpokladám, že recept Coca-Coly videlo viac ľudí ako návrh textu Dohody o voľnom obchode.
Čiže, rokuje sa o život, ale takmer nikto nevie o čom presne.
Pripadá mi to ako Anticharta v roku 1977. Pamätníci si spomenú, že vtedy zopár umelcov pod vedením Václava Havla podpísalo Chartu 77 a paranoická reakcia komunistov bola, že nechali tisíce učiteľov podpisovať Antichartu, v ktorej podpísaní odsúdili Chartu 77, i keď ju takmer nikto z nich nečítal.
Ako je to s chlórovanými kurčaťami?
Nuž, neviem. Hlavný vyjednávač za Slovensko, Štefan Rozkopál tvrdí, že chlórované kurčatá v zmluve nie sú, ale ani on sám dohodu o voľnom obchode s USA nevidel.
Chlór je v nízkych koncentráciách prospešný (dezinfikujú sa ním napríklad bazény, dokonca sa chlór pridáva do pitnej vody) a vo vysokých koncentráciách smrteľný. Asi ako väčšina chemikálií. Je známe, že v USA sa kurčatá po zabití opláchnu chlórovou ľadovou vodou a v EÚ sa ofúknu ľadovým vzduchom, to však zvyšuje riziko salmonely a kampylobakteru.
Ja osobne nemám problém s chlórovanými kurčatami (dokonca by mi to bolo milšie ako salmonela) pokiaľ je to na obale jasne vyznačené a spotrebiteľ má možnosť si vybrať. Zásadný problém mám s tajnostkárstvom, ktoré USA predvádzajú. Proti zverejneniu je totiž najmä USA. Ak je tá Dohoda o voľnom obchode s USA pre všetkých taká super a nie sú v nej ani kurčatá, ani GMO kukurica a neviem čo ešte, prečo robia okolo toho také tajnosti?
Všetko je utajené
Dokonca nie len samotná zmluva, ale aj splnomocnenie na vyjednávanie je utajené a teda verejnosť nevie, k čomu všetkému môže hlavný vyjednávač Slovensko zaviazať. Nechcem tým spochybniť odbornú spôsobilosť pána Rozkopála, ale považujem za nehorázne, že návrh textu zmluvy a plná moc k vyjednávaniu nie sú k dispozícii komukoľvek.
Odporcovia TTIP v Rakúsku už získali 600 tisíc podpisov
Potom sa netreba ani čudovať, že odporcovia TTIP v susednom Rakúsku získali medzičasom vyše 600 tisíc podpisov. A tiež nebudem prekvapený, ak práve pod týmto verejným (možno neopodstatneným) tlakom niektorá krajina Dohodu o voľnom obchode s USA ako celok odmietne. A bude po paráde, lebo neuzavrieť dohodu, ktorá zvýši voľnosť v obchode je škoda.