Štrasburg, 17.04.2018 – Prezident druhej najväčšej ekonomiky Emmanuel Macron dnes v Európskom parlamente vystúpil so svojím prejavom k budúcnosti Európy. Napriek tomu, že mladý francúzsky prezident Emmanuel Macron má odvahu doma robiť reformy, dnes na …
… pôde EÚ hovoril niečo celkom iné. Čo z prejavu Emmanuela Macrona prekvapilo Richarda a čo ho naopak pobavilo, prezradil vo svojom videokomentári.
Emmanuel Macron prekvapil
Richard Sulík: Francúzsky prezident Emmanuel Macron mal dnes v Európskom parlamente svoj dlho očakávaný prejav. Predsa len, je to prezident druhej najväčšej ekonomiky, a zároveň mladá dynamická nádej novej Európy.
Priznám sa, že som Emmanuela Macrona trochu podcenil v jeho odvahe robiť reformy doma, vo Francúzsku. Veľa jeho aktivít, napríklad reforma zákonníka práce alebo upratovanie v štátnych železniciach mi je vyslovene sympatických. Rovnako mi je sympatické, že sa nebojí štrajkov ani iného odporu.
O to viac ma prekvapilo, že dnes na pôde EÚ hovoril niečo úplne iné. O reforme ani slovo, za to chce dobudovať hospodársku a menovú úniu, a to tak, že chce rozvíjať solidaritu vo vnútri menovej únie. V preklade to je ručenie všetkých za všetkých, a teda podpora nezodpovedne hospodáriacich krajín. Tento prístup doteraz spôsobil EÚ množstvo problémov.
Samozrejme, ako správny socialista nikdy nemá núdzu o nové dane, dnes navrhol Emmanuel Macron zaviesť digitálnu daň. Jedno čo to chce konkrétne byť, ide o ďalšie vyťahovanie peňazí z vrecák daňovníkov, ktoré následne prerozdelia politici a budú sa hrať na pánov bohov. Zdaňovanie uhlíka na hraniciach, teda akési clo na energonosiče, patrí tiež do tohto súdka.
Emmanuel Macron a jeho nebezpečné predstavy
Najnebezpečnejšie sú však predstavy Emanuela Macrona v oblasti migrantov. Tam sa dožaduje európskej zvrchovanosti, aby mohlo dôjsť k spoločnej azylovej politike a k presídľovaniu. Dobre ste počuli, k presídľovaniu. Prílev migrantov z arabského sveta považujem za ohrozenie našej kultúry, stačí sa pozrieť napríklad na Francúzsko a bude mimoriadne dôležité sa takémuto prílevu ubrániť. EÚ bude v tejto oblasti svojou povestnou bruselskou salámovou metódou tlak na členské krajiny, ktoré odmietajú takéto presídľovanie alebo utečenecké kvóty zvyšovať.
Odklon od národných egoizmov
Na záver chcem povedať, že Emmanuel Macron vie aj celkom pobaviť. Povedal, že je potrebné sa odkloniť od národných egoizmov. To hovorí človek, ktorý aktuálne pretláča smernicu o vyslaných pracovníkoch, ktorá má zabezpečiť, aby tí východoeurópski zamestnanci nekonkurovali francúzskym. Tiež to hovorí prezident krajiny, ktorá roky rokúce blokuje akékoľvek zmysluplné zmeny v oblasti agrodotácií a krajiny, ktorá kvôli národným egoizmom blokuje zlúčenie dvoch sídiel Európskeho parlamentu do jedného, čo by ušetrilo daňovníkom vyše 100 miliónov eur ročne.