Od včera vykupuje Európska centrálna banka (ECB) dlhopisy členských krajín a to v hodnote 60 miliárd eur. Mesačne a minimálne do septembra 2016! To znamená, že najbližších 19 mesiacov „naleje“ ECB na trhy vyše bilióna eur vyše 2.500 eur na každého obyvateľa …
… eurozóny. Európska centrálna banka má síce zakázané vykupovať dlhopisy členských štátov, ale na to sme si už zvykli, že eurozóna nemá problém porušovať svoje vlastné pravidlá. O to dôležitejšie je si premyslieť, ako na tom získate. Alebo aspoň nestratíte.
Ako si ochrániť peniaze pred hroziacou infláciou
Ako prvé si treba uvedomiť, čo sa vlastne stane, ak Európska centrálna banka vykúpi mesiac čo mesiac štátne dlhopisy v hodnote 60 miliárd eur. Po prvé, stúpne po dlhopisoch dopyt (lebo k dnes existujúcemu dopytu pribudne dopyt generovaný peniazmi od ECB), čo znamená, že klesne ich cena, teda výnos. Na štátnych dlhopisoch sa bude zarábať ešte menej ako doteraz. To znamená, že ľudia (alebo rôzne investičné fondy) budú investovať inam – do akcií a do nehnuteľností.
Je preto reálne očakávať nárast cien akcií a nehnuteľností a môžeme sa tešiť na ďalšiu bublinu a skôr či neskôr nasledujúce spľasnutie tejto bubliny.
Potom budú opäť všetci nariekať, že ich zasiahla kríza. Budú sa tváriť, že kríza spadla z neba, pritom si ju sami spôsobili.
Po druhé, štáty sa budú ešte viac zadlžovať, čo je logické, lebo predsa stúpne dopyt po štátnych dlhopisoch a zadlžovanie bude ľahšie a lacnejšie. Vlastne zadlžovaniu bude brániť už len nejaký Pakt rastu a stability, ktorý je krajinám ako Francúzsko či Taliansko akurát tak na smiech.
Európska centrálna banka však tieto peniaze – nemá
Keď bude veľa peňazí na trhu (treba si uvedomiť, že Európska centrálna banka tieto peniaze nemá a preto ich vytvorí, čo je to isté ako to povestné „tlačenie peňazí“, čo ešte nikdy neskončilo dobre), ostanú nízke úroky a príde inflácia (najprv budú rásť ceny nehnuteľností a akcií a skôr či neskôr aj ceny tovarov). Dá sa očakávať, že dlhodobo budú úroky nižšie ako inflácia, inými slovami, kto šetrí, stráca a kto robí dlhy, profituje.
Z toho pre ľudí vyplýva nasledovné:
- Kto nemá peniaze, nech sa zadlží, napríklad nech si zoberie hypotéku – úroky sú nízke a zrejme aj ostanú a ceny nehnuteľností zatiaľ ešte nerastú príliš silne. Treba si uvedomiť, že to spravia viacerí a zrejme budú nájmy (teda výnosy z nehnuteľností) klesať. Preto je najlepšie si zobrať hypotéku na nehnuteľnosť, ktorú budete sami užívať.
- Kto má peniaze, nech ich nedrží ako peniaze. Investujte do akcií – najlepšie je kopírovať nejaký index alebo investovať do fondu, ktorý kopíruje nejaký index a myslím, že momentálne najlepší index je DAX. Ak akcie firiem, tak takých, ktoré silne exportujú (alebo sú subdodávatelia nemeckých exportujúcich firiem), lebo pre Nemecko je už dnes euro príliš slabé a bude ešte slabšie, čo znamená, že nemeckému exportu sa bude dariť ešte viac.
- Rátajte s tým, že euro ostane slabé, možno bude ešte slabšie. Experti očakávajú dokonca paritu s dolárom (teda jedna k jednej). Otázka je, čo spraví zlato, ktoré sa pomerne dlho drží na 1200 USD za uncu. Každopádne investícia do zlata je naozaj dlhodobá záležitosť. Ak kúpite zlato alebo niečo podobné (diamanty, platinu…) a budete to mať v banke v osobnom trezore, zistite si, na akú sumu sú trezory poistené.
- Sledujte dánsku korunu. Dáni majú dnes ten istý problém ako Švajčiari pred tromi rokmi – ľudia utekali do franku a ten posilnil ďaleko nad výkon ekonomiky. Tak sa švajčiarska centrálna banka rozhodla brániť kurz 1,2 franku za 1 euro, neudržala ho a prednedávnom ho musela pustiť, lebo má plný trezor eurodlhopisov (80% bilančnej sumy). Frank okamžite vyletel hore a zopár ľudí slušne zarobilo. Uvidíme, čo spravia Dáni, no odhadujem, že dánska koruna bude posilňovať.
Na záver už len smutné konštatovanie
Európska centrálna banka likviduje Euro likviduje našu menu preto, aby zakryla problémy južných krajín. Konkrétne, aby zakryla skutočnosť, že krajiny ako Grécko, Portugalsko, Španielsko či Taliansko nemajú šancu dlhodobo prežiť v jednej menovej únii s krajinami ako Nemecko, či Holandsko. Je to ako keď máte vlhké základy domu a hnusné fľaky na stene. Investujete do farby, aby ste fľaky zatreli – problém neodstránite, len ho chvíľu nevidieť a jedného dňa, to môže byť kludne o veľa rokov, sa vám dom zrúti.