Európska komisia – Treba povedať, že Jean-Claude Juncker svojimi návrhmi komisárov prekvapil, až zaskočil. Ako prvé ukázal sebavedomie, ktoré bolo u jeho predchodcu Barrosa nemysliteľné. Na návrhoch je viditeľné, že Európsku komisiu si zostavoval Juncker a nie …
… šéfovia vlád silných štátov.
Guenter Oettinger – komisár zodpovedný za digitálne hospodárstvo
Prvé prekvapenie je Nemecko. Kancelárka Angela Merkelová si želala silného komisára, nakoniec dostal Guenter Oettinger len komisariát digitálne hospodárstvo. Je to síce Junckerova akože obľúbená oblasť, ale inak bez významnejšieho vplyvu. Navyše, Oettinger sa nestal jedným z podpredsedov komisie, ktorí budú mať väčšie právomoci ako doteraz.
Frans Timmermans – komisár zodpovedný za administratívu
Reálnou dvojkou bude holandský komisár a prvý podpredseda Frans Timmermans, doteraz minister zahraničných vecí Holandska. Okrem Junckera to je jediný člen komisie, ktorý môže vetovať zákony. Timmermans bude zodpovedný za to, začo bol doteraz zodpovedný slovenský komisár Šefčovič – za administratívu a s jasným cieľom znížiť byrokraciu.
Ak Timmermans splní očakávania, budeme o ňom ešte veľa počuť.
Slovenskému komisárovi, ktorý pri odbúravaní administratívy očakávania nesplnil, ostal transport a vesmír. Maroš Šefčovič sa môže teda plne venovať mimozemšťanom.
Jonathan Hill – komisár zodpovedný za finančný trh
Skutočným a pozitívnym prekvapením je nominácia tvrdého anglického euroskeptika Jonathana Hilla na komisára pre finančný trh. Eurohujerom sa budú zrejme vlasy dupkom stavať, ale menej regulácii bánk (a zároveň už ani jednu jedinú nezachraňovať) je nevyhnutné. Treba však aj povedať. Že Hill nemá skúseností z bankového sektora, za to vždy bol tvrdo za osekanie právomocí Európskej únie.
Podpredsedovia Európskej komisie
Zaujímaví sú aj podpredsedovia Európskej komisie. Celkom ich je sedem a majú rozšírené právomoci, čo znamená, že vznikajú dve triedy komisárov. Možno to je prvý krok k zníženiu ich počtu. Siedmi podpredsedovia sú z krajín Holandsko, Estónsko, Fínsko, Lotyšsko, Slovinsko, Bulharsko a Taliansko.
To je dobré, lebo vplyv južných problémových krajín Grécko, Portugalsko, Španielsko a Francúzsko klesá a vplyv východnej Európy rastie.
Donald Tusk – prezident Európskej únie
Rastúci vplyv východnej Európy potvrdzuje aj nominácia Poliaka Donalda Tuska na prezidenta Európskej únie, ktorým bol doteraz van Rompuy.
Frederica Mogheriny – ministerka zahraničných vecí EÚ
Taliansko síce podpredsedu (teda lepšie povedané podpredsedníčku) má, no žiaden ekonomický rezort. Frederica Mogheriny bude nová „ministerka“ zahraničných vecí Európskej únie. Má síce málo skúsenosti, ale po tej neschopnej a bezradnej tete Ashton to môže byť len lepšie. Navyše, táto nová vyzerá aspoň k svetu.
Na záver jedná vyslovene zlá správa
Pierre Moscovici, francúzsky socialista a doterajší francúzsky minister financií, ktorý nedokázal znížiť deficit Francúzska (aktuálne strašidelných 4,6%), má byť komisár pre hospodárstvo, menu a dane.
Tomu sa hovorí spraviť z capa záhradníka.
Táto kombinácia je o to nebezpečnejšia, že šéf ECB je Talian Mario Draghi a šéf euroskupiny má byť Španiel. Ostáva dúfať, že nakoniec sa presadí zdravý rozum, lebo toto „trio“ (Francúz, Talian a Španiel) na troch kľúčových postoch týkajúcich spoločnej meny, je naozaj prúser.
Ak by nebolo Moscoviciho, určite by som za komisiu ako celok hlasoval. Takto sa zdržím.