Nevlastním zbraň, ani neplánujem vlastniť. Nevidím však dôvod, aby Európska únia ľuďom, ktorí ju vlastniť chcú, zakazovala zbraň mať. Poľovníci, športoví strelci či ľudia, ktorí sa cítia bezpečne, keď majú v šuflíku niečo na vlastnú obranu.
Európska únia nás defacto núti k zákazu niektorých druhov strelných zbraní, k zákazu olova nielen v strelive, ale dokonca aj v rybárskom náradí.
Smernicu už máme, no slovenský zákon, ktorý ju preberie, ešte nie. Prvý návrh Prezídia policajného zboru SR, bol dosť fail a SaSka sa pričinila, aby sa podarilo ísť na maximum toho, čo povoľuje smernica. Pokiaľ by sme vôbec neprevzali obsah smernice, čakalo by nás konanie pred Súdnym dvorom Európskej únie.
V roku 2008 bola prijatá revízia smernice o kontrole získavania a vlastnenia strelných zbraní. Komisia mala vydať deaktivačné nariadenie, ktorým by nastavila spoločné štandardy správnej deaktivácie strelných zbraní. Došlo k tomu o 7 rokov neskôr, a to po parížskych útokoch, ku ktorým došlo v novembri 2015. Komisia si pritom chybu nikdy neuznala a za nedostatok sa neospravedlnila.
Radšej nadviazala na enormný politický tlak vtedajšieho francúzskeho prezidenta, v čase pred prezidentskými voľbami vo Francúzsku, a prišla s narýchlo zbúchaným návrhom na revíziu smernice o kontrole získavania a vlastnenia strelných zbraní. Ten okrem iného obsahoval aj zákaz samonabíjacích zbraní a zásobníkov vrátane ich konfiškácie bez náhrady a povinného zničenia aj vzácnych muzeálnych exponátov. Napriek tomu, že Komisia posledné roky pracovala na analýzach, ako spojazdniť nefunkčný európsky zbrojný pas, všetko sa po tomto útoku zmenilo a na stôl sa dostali zákazy niektorých druhov strelných zbraní, respektíve ich rekategorizácia či obmedzenie nábojov v zásobníkoch.
Vieme, že útoky v Paríži z roku 2015 majú na svedomí teroristi. Povedal som to niekoľkokrát na pôde Európskeho parlamentu a poviem to znova, žiaden terorista si nepôjde vybaviť zbrojný preukaz a následne spácha teroristický trestný čin. Preto som návrh vždy považoval a považujem za nesprávny krok a za trestanie legálnych držiteľov strelných zbraní.
To, čo je obsahom smernice, snáď netreba nikomu zainteresovanému pripomínať. Čo však pripomínať potrebné je, je to, že ex-minister vnútra Kaliňák za Smer-SD hlasoval v rozhodnom hlasovaní na pôde EÚ za túto smernicu, čo by sme mohli považovať za ďalšiu zradu z jeho strany (ale na to sme od Smeru zvyknutí).
V skratke však zhrniem moje aktivity súvisiace s celým procesom.
- O návrhu som informoval občanov SR hneď po jeho vydaní (návrh vydala Komisia 18.11.2015, napr. toto video z 25.11.2015),
- verejne som sľúbil, že sa budem vo veci angažovať a každému, kto o to požiadal posielal informácie o legislatívnom procese po každej podstatnej zmene,
- podal som pozmeňovacie návrhy v hlavnom (IMCO – Výbor pre vnútorný trh) i vedľajšom výbore (LIBE – výbor pre občianske slobody) tohto návrhu v Európskom parlamente – pre tieto pozmeňovacie návrhy našiel širokú podporu poslancov:
- LIBE: http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/LIBE/AM/2016/04-20/1091371EN.pdf
- IMCO: http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/IMCO/AM/2016/06-13/1093486EN.pdf
- IMCO: http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/IMCO/AM/2016/06-13/1093718EN.pdf
- IMCO: http://www.europarl.europa.eu/meetdocs/2014_2019/plmrep/COMMITTEES/IMCO/AM/2016/06-13/1093722EN.pdf
- IMCO: https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/A-8-2016-0251-AM-160-164_SK.pdf
- spolupracoval som s našimi expertami na zbrane – zástupcami Legis Telum – a rokovali sme sa aj s vtedajšou spravodajkyňou návrhu, p. Vicky Ford,
- stretával som sa so zástupcami iných členských štátov, či frakcií, a to tak pri práci vo výbore či pri prijímaní návrhu v pléne Európskeho parlamentu,
- vystúpil som proti obsahu návrhu na každej súvisiacej plenárnej schôdzi,
V skratke, smernica nebojuje proti terorizmu, ale zato prináša nezmyselné technické opatrenia, kriminalizuje občanov za už nadobudnuté predmety, nerešpektuje slovenské špecifiká a bude znamenať nárast nákladov pre občanov.
Vo vláde budeme presadzovať, aby slovenský zákon, ktorým musíme prijať novú smernicu o legálnej držbe zbraní, kopíroval iba v nevyhnutnej miere a neobsahoval žiadne obmedzenia navyše a postavím sa proti zákazu olova v strelive či v rybárskom náradí.