Európska únia prechádza zásadnými problémami a o nápady na riešenie týchto problémov nie je núdza. Nie všetky tieto nápady by však aj skutočne pomohli, mnohé z nich by aktuálne problémy iba viac zosilnili. To je aj prípad pracovného materiálu ALDE na riešenie …
… problému nezamestnanosti u mladých. Podľa ALDE má totiž Európska únia posilniť svoje aktivity presne v tých oblastiach, v ktorých už dnes zlyháva. A to je zaručený recept na prehĺbenie jej problémov.
Ilúzia hospodárskeho rastu
Podľa ALDE sa Európska únia postupne zotavuje z krízy, čo dokazujú aj zlepšujúce sa ukazovatele rastu HDP, zamestnanosti a príjmov domácností. Táto prosperita je však len ilúziou. Je totiž dosiahnutá najmä vďaka nízkym úrokovým sadzbám centrálnych bánk, ako aj masívnym zadlžovaním štátov. Spomínaný hospodársky rast je tak len umelý a dosiahnutý na úkor budúcnosti.
Nesprávne riešenia
Napriek umelému rastu je však nezamestnanosť mladých ľudí stále veľmi vysoká.
A čo má podľa ALDE tieto problémy vyriešiť?
„Rastová“ stratégia EÚ a podpora garancie práce pre mladých, teda väčšie prerozdeľovanie peňazí ľudí.
Práve vysoké prerozdeľovanie v Európskej únii je však jedným z hlavných dôvodov súčasnej nezamestnanosti mladých, ako aj celkovej nezamestnanosti. Všetky peniaze na umelú „podporu“ zamestnanosti totiž musia podnikatelia splácať vo vyšších daniach, čo reálne bráni rozširovaniu ich firiem a vytváraniu pracovných miest.
Európska únia a zlyhanie centrálneho plánovania
Podľa daného dokumentu síce Európska únia celkovo trpí veľmi vysokou nezamestnanosťou u mladých, no v sektoroch ako je IT alebo zdravotníctvo naopak kvalifikovaní mladí uchádzači chýbajú. To je však priamy dôsledok centrálneho plánovania EÚ, ako aj samotných členských krajín.
Práve Európska únia si totiž v desaťročnici Europa 2020 stanovila cieľ, podľa ktorého musí mať v roku 2020 40% mladých vysokú školu. Čo na tom, že mnohí študujú odbory, pri ktorých je nízke alebo žiadne uplatnenie.
Centrálni plánovači si budú môcť odškrtnúť splnenie svojich cieľov a v ďalšej desaťročnici zase môžu riešiť problémy, ktoré sami spôsobili.
To je byrokratické perpetuum mobile – úradníci dokola riešia problémy, ktoré by bez nich nikdy nevznikli.
Netreba navyše tiež zabúdať, že aj tieto vysoké školy sú financované z daní, ktoré platia podnikatelia. A tak o čo viac ľudí študuje na vysokých školách nepotrebné odbory, o to náročnejšie je pre podnikateľov vytváranie pracovných miest.
Ako teda vidieť, súčasnej situácii nepomôžu malé zmeny a už vôbec nie posilnenie súčasných chybných praktík. Európska únia musí výrazne zmeniť svoj prístup k politike zamestnanosti s cieľom menšieho centrálneho plánovania a väčšieho priestoru pre iniciatívy podnikateľov.
1.http://www.strana-sas.sk/file/3859/Draft_ALDE_MFR_Youth_Employment-3.doc