Európska únia získala vďaka utorkovému hlasovaniu v Európskom parlamente opäť väčšiu moc, ako zasahovať do vnútorných záležitostí členských štátov. Europoslanci totiž odhlasovali návrh, na základe ktorého bude Európska únia oprávnená pokutovať svojich „hriešnikov“.
Richard Sulík daný krok kritizuje a vo svojom videoblogu vysvetľuje, prečo tento návrh prekračuje právomoci vyplývajúce zo základných Zmlúv Európskej únie.
Ďaleko nad rámec toho, čo by Európska únia mala robiť
V utorok hlasoval Európsky parlament o zriadení mechanizmu, ktorý má dohliadať na hodnoty Európskej únie, konkrétne sú to princípy právneho štátu, demokracie a základných ľudských práv.
Toto znie veľmi pekne, ale v skutočnosti ide o ovládnutie členských krajín, ide o prevzatie politickej kontroly nad členskými krajinami.
V podstate tam, kde nejakí nikým nevolení ľudia, nejaké comité – nejaký výbor 38 expertov bude mať dojem, že niektorá z členských krajín porušila princípy demokracie, ľudských práv alebo právneho štátu, tak môžu ten členský štát pokutovať.
Toto je, samozrejme, ďaleko-ďaleko nad rámec toho, čo by Európska únia mala robiť.
Je to mimoriadne silný zásah do suverenity členských krajín, ktoré majú riadne volené svoje parlamenty a vlády, a samotný šéf Oddelenia právnych služieb Európskeho parlamentu sa vyjadril, že tento návrh prekračuje právomoci vyplývajúce zo základných Zmlúv.
Napriek tomu takýto strašidelný návrh prešiel, je to len ďalší krok k integrácii, k ovládnutiu tých členských krajín, a mňa teda mrzí, že piati slovenskí europoslanci, konkrétne štyria za SMER a aj pán Kukan, hlasovali za takýto návrh.
Čo si vedia riešiť členské krajiny samé, nech si riešia
Ďalší postup má byť taký, že do roka – do septembra 2017 má byť už predložené nejaké konkrétne paragrafové znenie, ktoré bude skôr či neskôr zapracované do samotnej Zmluvy o fungovaní Európskej únie.
No, tak ostáva dúfať, že tak ďaleko k tomu nedôjde, a že sa presadí princíp subsidiarity, ktorý je zapísaný tiež ako jeden zo základných princípov. A je ním myslené to, že to, čo si vedia riešiť členské krajiny samé, nech si riešia, a nech sa do toho nemontuje nikto iný.