V dňoch 15.- 17. apríla 2015 hostil europoslanec Richard Sulík skupinu 48 návštevníkov zo Slovenska v Bruseli. Návštevníci mali možnosť prezrieť si budovy Európskeho parlamentu, vypočuť si brífing od slovenského zástupcu Parlamentu o jeho histórii, fungovaní, procesoch …
… či aktuálnych témach, ktoré sa v europarlamente práve riešia. Súčasťou programu bola taktiež návšteva Parlamentária, čo je návštevnícke centrum, v ktorom majú návštevníci možnosť nahliadnuť do Európskeho parlamentu a ďalších inštitúcií Európskej únie prostredníctvom interaktívnych multimédií.
Hodnotenie Richarda Sulíka
Richard Sulík hodnotí túto možnosť na jednej strane trochu ako eurooptimisticky ladenú, ale na druhej strane to považuje za možnosť ukázať dianie v priamom prenose a sprostredkovať návštevníkom lepší náhľad do diania, pričom si každý utvorí svoj názor.
Návštevnícka skupina
Návštevnícka skupina bola veľmi rôznorodá, pozostávala napríklad zo študentov, ktorí vyhrali vedomostné olympiády stredných škôl, či ľudí, ktorí oslovili Richarda Sulíka priamo so záujmom spoznať Európsky parlament a prácu europoslanca zblízka.
Hodnotenia návštevníkov
Návštevníci hodnotili túto možnosť pozitívne. Z ich samotných vyjadrení možno badať širokú názorovú škálu od pozitívneho vnímania členstva v Európskej únii až po kritický pohľad na zjavný odklon od pôvodnej myšlienky, ktorá stála pri vzniku Spoločenstiev v duchu štyroch základných slobôd a súčasnej vysokej miery byrokracie a prílišného regulovania.
Prepis videa: Na pozvanie R. Sulíka navštívilo Európsky parlament v Bruseli 48 Slovákov
Richard Sulík: „Každý europoslanec má možnosť pozvať si určitý počet návštevníkov do Európskeho parlamentu. Je to ročne 110 osôb, ktoré sa môžu rozdeliť v skupinách od desať do päťdesiatpäť a to do Štrasburgu alebo do Bruselu. Ja som si na dnešný deň, 16. apríl 2015, pozval skupinu približne päťdesiatich ľudí, sem do Europarlamentu v Bruseli. Návšteva spočíva z prednášky o Európskom parlamente, potom z návštevy návštevníckeho centra, potom z prehliadky celého tohto komplexu atď.
Treba na rovinu povedať je to trochu také vymývanie mozgov.
Samozrejme všetko to, či už to návštevnícke centrum alebo tá prednáška v Európskom parlamente, všetko je ladené tým smerom, že ako je Európska únia strašne dobrá, ako tu všetko strašne funguje a všetko je super. Vieme, že to tak nie je. Na druhej strane, rozhodol som sa využívať túto možnosť, preto lebo je dobré keď ľudia vedia, čo kritizujem a prečo kritizujem Európsku úniu.“
„Tá návštevnícka skupina päťdesiatich ľudí vznikla tak, že som dal dokopy rôznych ľudí, ktorí ma oslovili napríklad, ktorí vyhrali nejaké súťaže, ktorí chceli veľmi Európsky parlament vidieť a tiež, ktorí sú naši sympatizanti a zaujímajú sa o Európsku úniu. Návštěvnická skupina prišla včera, dnes má návštevnícky deň, odíde zajtra, no tak je to určite pre nich zážitok. Odídu zajtra poobede, čiže majú ešte čas pozrieť si Brusel.“
Krátke interviá s návštevníkmi Európskeho parlamentu v Bruseli
Ako vnímate Európsky parlament?
Pavol Podolay (návštevník): „Európsky parlament vnímam v tom, že sa celá Európska únia odklonila od pôvodnej myšlienky, keď bola založená. Stala sa strašne, podľa mňa, byrokratickým molochom, ktorý chce všetko regulovať, úplne donekonečna, čo si myslím, že nie je dobré. Európska únia by sa mala venovať hlavne tomu, na čo bola založená. To znamená voľný pohyb osôb, kapitálu, tovaru, služieb. Nemala by sa zaoberať reguláciou, že či mám doma svietiť napríklad, aký mám používať vysávač a podobné nezmysly, ktoré sú strašne byrokratické a ľudia to nevnímajú pozitívne. Prácu pána Sulíka vnímam pozitívne, že konečne sa niekto aj kriticky k tomu stavia. Takých europoslancov je žiaľbohu ešte stále málo v Európskom parlamente, ale myslím, že každými voľbami budú pribúdať.“
Ako sa vám podarilo dostať medzi návštevníkov Európskeho parlamentu?
Diana Porubčanová (návštevníčka): „Dostala som sa sem úplnou náhodou, v rámci toho, že pán Sulík prišiel na našu školu spraviť prednášku o Európskom parlamente, a dal nám jednu otázku a povedal, že sa máme postaviť desiati a kto si tipne správne, tak vyhrá zájazd do Bruselu. A mne sa podarilo tipnúť si číslo, síce o 19 biliónov väčšie, ale vyhrala som, tak som sa sem dostala. Myslím, že to bol rozpočet Európskeho parlamentu na jeden rok. Náhoda to zariadila, že som vyhrala. Myslím si, že pán europoslanec má celkom dobré názory a vidím veľký potenciál v tom, že on je tu a snaží sa to nejako upraviť a tie jeho názory majú šancu na presadenie sa, takže dúfam, že sa mu to podarí a držím mu palce.“
Ako vnímate kritické názory Richarda Sulíka na adresu Európskej únie?
Pavol Kubiš (návštevník): „Ja si myslím, že kritika je vždy potrebná. Bez kritiky potom ľudia vstupujú do nejakej letargie a myslia si, že všetko, čo robia, robia dobre a fantasticky. Nemyslím si, že je nejaký, že absolútne kritický alebo proti Európskej únii. Skorej si myslím, že tak ako ho poznám, tak skorej mu ide o dodržiavanie pravidiel, ktoré boli nastavené na začiatku, ktoré by sa mali dodržiavať, a ak by sa tie pravidlá dodržiavali, nič iné by nebolo treba. Som prekvapený veľkoleposťou, ako je to tu celé poňaté. Môj vzťah k európskej únii je kladný. Myslím si, že Európska únia je potrebná, je nám prospešná a buďme radi, že ju máme.”
Richard Sulík: „Niekoľkí návštevníci z tejto skupiny sú tu preto, lebo vyhrali súťaž, vedomostnú súťaž o Európskom parlamente, a tam si myslím, je to úplne namieste, že si práve oni prídu prezrieť Európsky parlament. No a s dvomi týmito výhercami som mal aj rozhovor televízny. Sprevádzali ma, či už pri hlasovaní, predtým na našej frakcii atď. Myslím si, že to bolo pre nich veľmi zaujímavé, a že im to tak sprostredkovalo obraz o práci europoslanca.“