Voľby cez internet – úvodný príhovor predsedu NR SR Richarda Sulíka pri otvorení konferencie hovorí o internetovom trende, potrebe a dôležitosti umožniť všetkým ľuďom bez rozdielu veku prejaviť nielen svoj názor prostredníctvom blogov alebo diskusií na fórach …
… ale i priamo vo voľbách. Rovnako tiež podotýka, že voľby cez internet nemajú nahradiť klasický spôsob volieb, no majú ho len doplniť.
Strana SaS, referendum a voľby cez internet
Pred rokom sa konalo na Slovensku referendum. Toto referendum iniciovala strana SaS a jedna z referendových otázok bola aj, či ste za voľby cez internet. Viac ako 700 000 tisíc občanov sa vyjadrilo za voľby cez internet, čo nie je nič prekvapivé.
Internet hrá v našom živote čoraz väčšiu rolu. Logickým dôsledkom tohto trendu je aj túžba prejaviť svoj názor na veci verejné prostredníctvom internetu, a to nielen prostredníctvom blogov alebo internetových diskusií, ale aj priamo vo voľbách, tak, aby to malo aj nejaký jasný, záväzný legislatívny následok.
Prečo teda nevyužiť túto vôľu a túžbu nielen mladých ale aj starých ľudí, pre ktorých sú dnes sociálne siete, hudobné portály a internetové obchody, ako aj internetový banking samozrejmosťou. Je to skrátka forma ako participovať na demokracii. Ak dnes hlavne mladým ľuďom neumožníme priblížiť sa k tomuto nástroju, tak hrozí, že ich záujem o politické dianie bude menší, respektíve a čo sa už aj dnes stáva, že politické dianie budú ignorovať a toto určite demokracii neprospieva.
V tejto súvislosti je dôležité podotknúť, že voľby cez internet nemajú nahradiť klasický spôsob volieb, majú ho len doplniť. Toto si myslím je veľmi dôležitý message. Akokoľvek si prajeme voľby cez internet, príklad eura rovno ukazuje, že musí byť tá príprava mimoriadne dobrá, musí to byť všetko dobre premyslené, treba myslieť aj na plán “B”, aby sa takýto veľký projekt podarilo zrealizovať. „Hurá systém“ bez dôkladnej odbornej starostlivosti a bez dôkladného zváženia povedie zákonite k problémom. Preto vítam túto konferenciu a chápem ju ako vynikajúci štart do odbornej diskusie.
Obzvlášť som rád, že pre jej organizáciu sa podujal Róbert Mistrík, ktorý je v SaS taký ten náš mysliteľ, čiže nemohli sme lepšie spraviť a som presvedčený, že sa tu dnes podarí otvoriť viaceré témy ako napríklad tému bezpečnosti anonymity. To je napríklad téma, ktorá mňa osobne veľmi zaujíma, ako zabezpečiť, aby voľby boli anonymné a bezpečné súčasne, a takisto spoľahlivé. Určite k tomu prispeje aj dobre pripravený program tejto konferencie.
Počuli sme, že budú mať štyri bloky, no a ja želám účastníkom konferencie “Voľby cez internet”, aby si odtiaľto odniesli dobré zážitky a ešte lepšie poznatky.