Boj proti korupcii | V stredu 14. júna 2017 vystúpil prezident SR Andrej Kiska v pléne NR SR už po tretíkrát so správou o stave republiky. Poukázal v nej na viaceré problémy, ktoré trápia občanov Slovenska. Okrem viacerých osobných sporov medzi politikmi či extrémizmu apeloval …
… najmä na boj proti korupcii. Hoci sa premiér Robert Fico v súčasnosti pasuje za najväčšieho „bojovníka“, boj proti korupcii zo strany vládnej moci je skôr fingovaný ako reálny. Podľa predsedu najsilnejšej opozičnej strany SaS Richarda Sulíka je premiér najmenej dôveryhodnou osobou v boji proti korupcii. Môžu za to jeho vlastné kšefty, ale aj krytie „našich“ ľudí. Dôkazom je napríklad Robert Kaliňák, ktorý stále sedí na stoličke ministra vnútra napriek daňovým podvodom. Boju proti korupcii, ako aj viacerým témam z prezidentovej správy sa venovali Richard Sulík, Gábol Gál (Most-Híd) a Marek Maďarič (SMER-SD) v nedeľnej diskusnej relácii RTVS „O 5 minút 12.“
Osobných sporov by malo byť v NR SR menej
Martin Strižinec: Čo hovoríte na slová prezidenta? Chýba nám odvaha, schopnosť, niekde akoby sme zastali, bol to odkaz pre vás politikov, ako to čítate? Dostala odkaz aj opozícia, pán Sulík. „Som presvedčený, že politici pomôžu najviac krajine vtedy, keď sa budú snažiť vracať politickú diskusiu k dôležitým problémom a k ich riešeniam.“ Hovorí o častých zbytočných osobných sporoch. Ako to vnímate?
Richard Sulík: Áno, tu s prezidentom súhlasím. Myslím si, že tých osobných sporov by malo byť v NR SR menej. Ja som teda europoslanec a mám určitý odstup k NR SR a o to lepšie možno vidím, že veľakrát osobné spory zatieňujú odbornú diskusiu, ktorá by mala byť. Ja sa s týmto nestotožňujem, že sú tam tie osobné spory, nemali by byť. Dúfajme, že sa to v budúcnosti zlepší. Ale myslím si, že aj priamo predseda NR SR Andrej Danko prispel k tomu, že NR SR je v takom stave, v akom je.
Fico, najmenej vhodný človek na boj proti korupcii
Martin Strižinec: Veľkou témou, o ktorej prezident hovoril, bol boj proti korupcii. Nie je to len o jednom človeku?
Richard Sulík: Aj Harabin zhumploval celú slovenskú justíciu na dlhé roky. A v prípade ministra vnútra, nehovorte, pán Gál, že je jedno, kto je na čele ministerstva. To vôbec nie je jedno, to je podstatná vec. V tej korupcii sa Robert Fico momentálne pasuje do pozície veľkého bojovníka proti korupcii, ale to je vrcholne nedôveryhodné. On je asi najmenej vhodný človek pod slnkom, aby išiel bojovať proti korupcii. Veď stranu Smer zakladal tak, že zháňal vlastnou hlavou čierne peniaze. O tom je nahrávka. Potom máme výpoveď svedka, že bral úplatky z dotácií určených pre uhoľné bane. Býva v byte Bašternáka, ktorý lieta v daňových podvodoch. Fico povedal, že do troch minút odvolá každého mnistra pri prvom podozrení. Kaliňák je vyšetrovaný pre majetkové podvody, dodnes ho tam drží. Toto celé s bojom proti korupcii je len fraška na upokojenie voličov, nič iné. A vy tomu robíte peknú tvár, pán Gál, to je všetko. Strčíte hlavu do piesku a tvárite sa, že to je ich zodpovednosť. To je aj vaša a pani Žitňanská je znepokojená. To je všetko.
Pán Maďarič, s Kočnerom ma zoznámil váš minister Počiatek. Počiatek mi hovoril, že je to jeho veľmi dobrý kamarát, aby som sa s ním stretol. A robil som s ním nejaké kšefty? O tom, čo som robil s Kočnerom, sú nahrávky. Žiadne kšefty, žiadne provízie, o mne nikto nevyťahuje nahrávky, že zháňam peniaze vlastnou hlavou. Ja som nepopíjal Coca-Colu v byte na Vazovovej ako váš predseda. To mi chcete povedať, že za to, že som sa pred šiestimi rokmi stretol s Kočnerom, že som skorumpovaný? Že ja kradnem, lebo váš predseda berie úplatky?
Skutok sa nestal
Martin Strižinec: Prečítam vám teraz vetu z prezidentovho prejavu: „…ale tie najviditeľnejšie, najhlasnejšie diskusie sa viedli o inom, mnohokrát o maličkostiach plných osobnej nevraživosti.“ Neboli sme toho práve svedkom?
Richard Sulík: Tiež neviem, čo je to za spôsob vyťahovať Kočnera. Ja sa bavím o tom, že máme skorumpovaného premiéra. Viete, aké je to strašidelné ,v čom všetkom je premiér tejto krajiny namočený? Toto je podstatná vec. Zároveň sa čo stalo? Povedzte mi nejaký skutok, kto bol odsúdený? Čo je s Bašternákom? Veď Bašternák nebol dodnes vypočutý. Realita je taká, že Bašternák dodnes nebol vypočutý, že každú chvíľu počúvame, že skutok sa nestal. To je realita. Bašternák bol obvinený, nebol? Ale nebol vypočutý. Áno, a premiér povedal, že keď bude obvinený, že sa vysťahuje z bytu. Dodnes tam kvarglí. On chce bojovať proti korupcii?
Pán Maďarič, súhlasím s vami, že premiér sa vložil do boja proti korupcii, toto som ani nespochybňoval, ale hovorím, že je v tom absolútne nedôveryhodný. On sa síce vložil, ale je to nedôveryhodné, že človek ako on tu ide riešiť niečo s korupciou. A keď sa teraz bavíme o tom, čo sa deje, tak ja som dobre informovaný, čo sa deje. Dozvedám sa, že Kočner má svojho dvorného vyšetrovateľa.
Najlepšie by bolo poukazovať na to, aké hlúposti má Marián Kotleba v programe
Martin Strižinec: Extrémizmus, prezident priamo povedal, fašisti sú v parlamente. A ako na to reaguje politická scéna? Dostatočne, pán Sulík?
Richard Sulík: Niektoré reakcie považujem za prehnané, ktoré dokonca zvýšia popularitu Mariánovi Kotlebovi. Ale celkovo vnímam, že spoločnosť ako celok je veľmi znepokojená týmto vývojom a sú rôzne snahy niečo s tým urobiť. Viete, v podstate prvýkrát sa s takýmto niečím stretávame. , takže chvíľu bude pokračovať tá metóda pokus/omyl, kým sa zistí, čo je naozaj účinné. Osobne si myslím, že najlepšie by bolo poukazovať na to, aké hlúposti má Marián Kotleba vo svojom programe. To sú priam nebezpečné veci, ktoré by Slovensku výrazne poškodili. Čo považujem za veľkú škodu je, že koalícia zrušila dvojkolovú voľby vo VÚC voľbách, lebo tam bola šanca, že by už Marián Kotleba nebol druhýkrát županom. Teraz mu práve tie šance stúpli.
Nediskutovať nepovažujem za správny prístup
Ako pán Gál vravel, s fašistami vôbec nediskutovať, dobre, to je jeden možný prístup a druhý možný prístup je diskutovať a vysvetliť verejnosti, že tie ich veci, ktoré majú v programe, nie sú funkčné. Alebo, že by krajine poškodili. Lebo nie je pravda, že všetko, čo majú v programe, sú nejaké bludy. Majú tam aj 15 % rovnú daň, s ktorou Smer nesúhlasí, ale Most-Híd v minulosti za ňu hlasoval. Je to vec na diskusiu. Čiže nediskutovať nepovažujem za správny prístup. Ja by som práve zvolil ten opačný, diskutovať. Bol som s Mariánom Kotlebom v relácii TA3, pôjdem aj opäť. Viete, to sa paušálne hovorí, to sú fašisti a hotovo, ale keď si pozriete, čo majú v programe, tam je množstvo bodov, ktoré takto nebudú fungovať.
Martin Strižinec: Do akej miery, pán Sulík, viete zmysluplne súťažiť?
Richard Sulík: V ideológiách si myslím, že vieme. Ako teraz napr. s premiérom mám nejakú polemiku o tom, či máme byť v jadre, alebo nemáme. A tam si myslím, že väčšinou to prebieha na úrovni argumentov, aspoň z mojej strany sa o to snažím. Čiže dá sa takto súťažiť. Dá sa súťažiť o to, či je rovná daň dobrá alebo zlá alebo teraz tie najnovšie opatrenia, čo vláda spravila pre živnostníkov atď. Dá sa a tak by to aj malo byť.
Martin Strižinec: A je to tak?
Richard Sulík: Nie vždy. Veď sme sa aj na začiatku bavili, že NR SR akoby zniesla viac kultúry. Tam sa moc šteká a aj preto som rád, že mám určitý odstup. Dovoľte mi ale ešte jednu vetu ku Kotlebovi. Nezabúdajme na jednu vec, volilo ho 200 tisíc ľudí, a to nie je 200 tisíc fašistov ani 200 tisíc extrémistov. Veľakrát to boli len sklamaní ľudia, ako ste aj vy povedali. Dobre, títo ľudia čiastočne naleteli Kotlebovi, lebo možno nemali jeho program dostatočne prečítaný, ale čiastočne aj naozaj nevideli iné riešenie. A Kotleba vlastne vyhral s dvomi bodmi programu, že vyrieši rómsky problém a že zastaví kradnutie politikmi, že zastaví práve tú korupciu v najvyšších politických kruhoch. A na toto strašne veľa ľudí počúva. Po desiatich rokoch vlády, akú tu máme, toto ľudia počúvajú. To je holý fakt.
My už dnes v jadre sme
Martin Strižinec: Pán Sulík, čo vy teda za to jadro EÚ považujete?
Richard Sulík: My už dnes v jadre sme. My sme všade, kde sa dá byť – eurozóna, Európska únia, Európsky hospodársky priestor, OECD, WTO, NATO – to je 6 hlavných organizácií, všade sme členom, z ničoho nejdeme vystupovať, ani som nikdy nepovedal, že by sme mali vystúpiť. A teraz je len otázka, či chceme ešte viac integrácie, viac sa zrieknuť nejakej suverenity a ja hovorím nie, nerobme to! Tam, kde sme, to nám zabezpečuje to, že môžeme obchodovať s krajinami EÚ voľne, že máme spoločný trh, že máme spoločnú menu, fajn. A teraz príde Robert Fico a povie, musíme ísť do kategórie A, do prvej ligy, do jadra, všetko to znie veľmi pekne, ale on nepovedal, čo to znamená. A momentálne to vyzerá tak, že to znamená, že budeme musieť súhlasiť s kvótami na prerozdelenie. Robert Fico teda už aj s nimi súhlasil. Na dotaz Denníka SME potvrdila Komisia, že prisľúbil, že začne čiastočne plniť kvóty. Robert Fico nech povie, čo konkrétne to jadro znamená. On hovorí, že niekam máme ísť, ja hovorím, ostaňme tam, kde sme. To je úplne logický, prirodzený princíp opatrnosti.
Martin Strižinec: No dobre, a teraz ide o to, že to jadro sa asi bude ešte hlbšie integrovať, a preto sa pýtam, kde je pre vás nejaký limit?
Richard Sulík: Keď mi poviete, ako sa bude integrovať, tak vám poviem či áno alebo nie. Keď sa bude integrovať tak, že Brusel bude rozhodovať o tom, v ktorej krajine skončí koľko migrantov, tak hovorím zásadne nie. Keď sa bude integrovať tak, že schengenské hranice budeme chrániť naozaj spoločne, tak hovorím áno alebo hovorím, poďme o tom diskutovať. Alebo v bezpečnostných otázkach, vo výmene údajov alebo v chytaní teroristov hovorím áno, poďme sa o tom baviť. Ale povedať paušálne za každú cenu áno, môže viesť aj k tomu, že zrazu nám sem budú chodiť nejakí ľudia, o ktorých nikto na Slovensku nerozhodol, ale v Bruseli. Alebo dane, napríklad, alebo banková únia, toto všetko bod za bodom treba zvážiť. Lebo ja som proti tomu, aby občania Slovenska ručili za hnilé talianske banky.