O geneticky modifikovaných potravinách na Slovensku a v ostatných krajinách EÚ doteraz rozhodovala Európska únia. Na tohtotýždňovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu však europoslanci odhlasovali presun tejto právomoci späť na členské krajiny. To, …
… či geneticky modifikované potraviny na Slovensku majú alebo nemajú byť, je mimoriadne citlivá otázka. No je rozhodne veľkým pozitívom, že za Slovensko o tom môže rozhodnúť slovenský parlament a nie vzdialení byrokrati v Bruseli, ktorí by pripravili jedno riešenie „vyhovujúce“ všetkým. Presne o tomto je koniec koncov subsidiarita – o problémoch by sa malo rozhodovať vždy na najnižšej možnej úrovni. A to, že na geneticky modifikované potraviny na Slovensku budú mať oveľa väčší vplyv samotní slovenskí voliči, je preto rozhodne pozitívom.
Geneticky modifikované potraviny v rukách členských štátov
Včera hlasoval Európsky parlament o tom, že rozhodovanie o zákaze geneticky modifikovaných potravín sa presunie členským štátom. Bez ohľadu na to, že ide o geneticky modifikované potraviny, tak tento typ hlasovania považujem za mimoriadne dôležitý a s radosťou a s plným presvedčením som hlasoval „za“. Ide totiž o presun kompetencií z Európskej únie na členské štáty.
Myslím si, že rozhodnutia, ktoré urobia o geneticky modifikovaných potravinách členské štáty, sú oveľa cennejšie ako tie rozhodnutia, ktoré urobí Európska komisia, a to kvôli demokratickej legitimizácii.
Predsa len v členských štátoch rozhodujú o geneticky modifikovaných potravinách voličmi riadne volené parlamenty. No a takto treba vnímať to včerajšie hlasovanie.
Európska únia pochopila, že nedokáže presadiť jedno riešenie
Európska únia pochopila, že v takejto citlivej otázke, ako je genetická modifikácia potravín, nedokáže presadiť jedno jediné spoločné riešenie, a preto aj bolo prijaté to včerajšie rozhodnutie, kedy Európsky parlament veľkou väčšinou povedal:
„V poriadku, o geneticky modifikovaných potravinách nech rozhodujú členské štáty.“
Ja tým nechcem povedať, či som za alebo proti geneticky modifikovaným potravinám preto, lebo to treba rozumne zvážiť.
- Tam, kde ide o priemyselné plodiny, ktoré sa používajú na bionaftu, nech tie potraviny kľudne sú geneticky modifikované. Stane sa to, že budú možno viac odolné proti škodcom.
- Tam, kde ide o výrobu potravín, zrejme treba ku geneticky modifikovaným potravinám pristúpiť citlivejšie. Toto je už otázka práve na národné parlamenty.
Ale včerajšie rozhodnutie, že otázka geneticky modifikovaných potravín sa presunie členským štátom, bolo veľmi správne rozhodnutie Európskeho parlamentu a dúfam, že takých rozhodnutí bude v budúcnosti viac.