Medzi kolektívnou zmluvou a kolektívnou zmluvou vyššieho stupňa existuje podstatný rozdiel. Kolektívna zmluva je dohoda, viac či menej dobrovoľná, ale každopádne dohoda medzi zamestnávateľom a zamestnancami, ktorých zastupujú odborári. Kolektívna zmluva …
… vyššieho stupňa, i keď to znie podobne, nie je dohoda, ale diktát.
Ide o to, že ak sa v určitom odvetví, povedzme v elektrotechnickom priemysle, dohodnú zástupcovia zamestnávateľov a odborári na kolektívnej zmluve vyššieho stupňa, platí táto pre všetky firmy s viac ako 20-imi zamestnancami.
Pre firmu, ktorá má povedzme 25 zamestnancov, nie je v žiadnom zamestnávateľskom zväze a nemá ani žiadnych odborárov, to znamená, že bude musieť dodržiavať nejaké podmienky, ktoré dohodli nejakí iní ľudia. Napríklad vyššie mzdy.
Viem, že to je sen každého odborára a socialistu, diktovať tým hnusným zamestnávateľom, ako majú ľudí platiť a trh by najradšej zakázali v ústave. Lenže títo ľudia nenesú za chod firmy, ktorej nadiktujú napríklad vyššie mzdy, žiadnu zodpovednosť.
Toľko k veci samotnej a teraz k včerajším udalostiam:
Prezidentovi patrí uznanie, žiaľ socáni zmenu zákona aj tak odhlasujú …
Prezident odmietol podpísať zmenu zákona o kolektívnom vyjednávaní, ktorá zavádza diktát vyšších kolektívnych zmlúv a vrátil tento zákon na opätovné prerokovanie do parlamentu. Za to patrí prezidentovi uznanie, žiaľ so socánmi to nijak nepohlo a tak dnes v parlamente 83 kolesíkov poslušne dvihne ruku aj za túto kravinu.
A potom sa páni zo SMERu budú čudovať, prečo daňové príjmy nerastú, veď oni by tak radi rozdávali viac, lebo hrať sa na Ježiška je druhá najobľúbenejšia činnosť socialistu, hneď po strkaní raťafáku do vecí, do ktorých ich nič niet.
Je ale čistá ilúzia si myslieť, že nejakí kolesíkovia dokážu svojimi pochybnými zásahmi nahradiť trh (a keď sa bavíme o zlyhaní trhu, tak je to takmer vždy kvôli nekvalifikovaným zásahom a hlúpym obmedzeniam). V tomto prípade, ak zamestnávateľov donútia platiť vyššie mzdy, budú títo skôr či neskôr zamestnávať menej ľudí.
Krajiny s najvyššou sociálnou ochranou majú najvyššiu nezamestnanosť
Aké je potom riešenie? Úplne jednoduché. Prestať robiť zo zamestnancov nesvojprávnych blbečkov. Áno viem, sú aj takí zamestnávatelia, ktorí vydierajú zamestnancov a neplatia mzdy. Ale treba postihnúť tých a nie všetkých. Preto …
To, čo pomôže v čase vysokej nezamestnanosti najviac, je liberálny zákonník práce, ktorý dá čím väčší priestor dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom.
Sociálna ochrana zamestnancov je pekne znejúca vec, ale nefunkčná. Veď práve krajiny s najvyššou sociálnou ochranou majú dnes najvyššiu nezamestnanosť (Grécko 27%, Španielsko 26%).